zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní muzeum připomíná ideologii výstav z dob komunismu

Národní muzeum připomíná ideologii výstav z dob komunismu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava RUDÁ MUZEA je novým výstavním projektem Národního muzea, který se věnuje působení komunistické ideologie na československá muzea v letech 1948 – 1989 a způsobu, jakým se odrážela v jejich činnosti. Soustředí se na jejich výstavní činnost a také na sbírkotvorné a koncepční aktivity různých typů československých muzeí. Koná se v Národním památníku na Vítkově a potrvá do začátku dubna následujícího roku.

Rudá muzea v úvodu vysvětlují obecné fungování československých muzeí a jejich roli ve společnosti, dále se zabývají komunistickými rituály, symboly nebo dobovou rétorikou a tím, jak se projevovaly ve výstavách a expozicích. Nezapomínají ani na konkrétní příklady interpretací historických témat a výstav, které je naplňovaly. Pozornost je tak věnována husitství, Velké říjnové socialistické revoluci, Mnichovskému diktátu, Slovenskému národnímu povstání a „Vítěznému“ únoru 1948.
V závěrečné části výstavy jsou zachyceny jednotlivé typy muzeí, které před rokem 1989 působily. Jedná se o klasická „kamenná“ muzea, ideologická muzea, síně revolučních tradic a rodné domy. V rámci výstavy je ukázáno nejenom jejich ideologické a výchovné působení, ale také pozitivní role muzeí při uchovávání dokladů dějin 20. století nepoznamenaných ideologií. Zmíněny jsou i některé sbírkotvorné akce (např. dokumentace výstavby socialismu, dokumentace dělnického hnutí nebo dokumentace revolučních proměn venkova), které i přes svůj ideologický základ měly pozitivní vliv na rozvoj a zkvalitnění sbírkotvorné činnosti československých muzeí. Důkazem je například výstava Národního muzea z roku 1976 Stará dělnická Praha.
Vedle předmětů vztahujících se ke Klementu Gottwaldovi, Zdeňku Fierlingerovi, Josefu Hybšovi, dělnickému hnutí a kolektivizaci venkova je ve výstavě prezentována i „odvrácená“ tvář československých muzeí, kdy dokumentovala zamlčovaná a opomíjená témata, jako např. československé legionáře, nekomunistický odboj v období 2. světové války nebo každodenní život obyvatel. Výstava je doplněna i krátkými filmovými šoty z výstav a muzeí před rokem 1989.
„Výstava je hlavním výstupem tříletého projektu, který se touto problematikou zabývá. Patří mezi první prezentační projekty, které se věnují reflexi období 1948 – 1989 v českém muzejnictví a kultuře obecně. Vznikla na základě spolupráce Národního muzea a Moravského zemského muzea, za podpory programu Kulturní aktivity Ministerstva kultury ČR. Národní muzeum považuje za svou povinnost věnovat se i těmto méně příjemným obdobím a tématům z naší historie. Výstava Rudá muzea je prvním z podobných projektů,“ popisuje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

16.12.2011 14:12:32 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Childish Gambino: poprvé v O2 areně

Childish Gambino

Na co sáhne, to promění ve zlato. Donald Glover aka Childish Gambino se vrací na koncertní pódia. Čtyřnásobný celý článek

další články...