zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 19. týden

Klavíristka Veronika Böhmová

Terra musica
Veronika Böhmová s Českou filharmonií – Gazdina roba v Liberci – Vojtěch Spurný, cembalista, dirigent a pedagog (Premiéra)
Veronika Böhmová je absolventkou Akademie múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského a Vysoké hudební školy v Drážďanech. Je také laureátkou řady mezinárodních soutěží jako např. Chopinovské soutěže v Mariánských Lázních, Concertina Praga, hamburské soutěže Steinway&Sons a mnoha dalších. Nedávno se Veronika Böhmová vrátila dokonce z úspěšného účinkování v newyorské Carnegie Hall. V Praze vystoupila s Českou filharmonií, kde před vyprodanou Dvořákovou síní přednesla klavírní koncert Josefa Páleníčka.
Gazdina roba je novým tanečním představením choreografky a režisérky Aleny Peškové na motivy stejnojmenného dramatu Gabriely Preissové. Hudbu složila zpěvačka, herečka a hráčka na kvinton Gabriela Vermelho. Obě autorky už spolu vytvořily originální taneční představení Jessie a Morgiana či Krvavá svatba. Tragický příběh Evy, která se snaží najít osobní štěstí navzdory společenským tradicím, je oběma autorkám blízké jak místem děje, tak i lidsky. Zakázaná láska, společenské konvence překonávané pouze za cenu osobních tragédií, to vše vyjádřily autorky pohybem, gestem, slovem, hudbou i symbolem.
Vojtěch Spurný, který se stal novým šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, je veskrze renesanční muzikantskou osobností a patří k nejvšestrannějším českým hudebníkům své generace. Po studiu na Konzervatoři v Praze a AMU se zařadil mezi studenty Vysoké umělecké školy v Utrechtu, kde studoval hru na cembalo a historicky poučenou interpretaci staré hudby. Později spolupracoval jako dirigent, klavírista, cembalista a dramaturg s Českou komorní filharmonií, byl stálým dirigentem Státní opery Praha a v sezoně 2002–2003 zde zastával funkci uměleckého šéfa. Mnoho let spolupracuje s přední českou mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.
Vysílání: 10.5., 23.30 hod., ČT art; Opakování: 12.5., ČT art

71. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2016
Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje Česká filharmonie s dirigentem Paavo Järvim. Režie T. Šimerda
Paavo Järvi je ze známé umělecké rodiny, je synem velmi proslulého dirigenta Neeme Järviho. V mládí působil v úspěšné estonské rockové skupině jako bubeník. V 17 letech opustil rodné Estonsko, vystudoval Curtis Institute of Music a Los Angeles Philharmonic Institute pod vedením Leonarda Bernsteina.
Působil v Malmö Symphony Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic, je uměleckým ředitelem Německé komorní filharmonie (s ní natočil skvělý komentovaný koncert o Schumannových symfoniích), zároveň byl hlavním dirigentem Orchestre de Paris a k tomu se ještě stal uměleckým šéfem NHK Symphony Orchestra.
V Česku není poprvé, jako hostující dirigent v minulosti několikrát vystupoval s Českou filharmonií. Provedení Dvořákovy Symfonie č. 8 G dur, op. 88 "Anglické" s ním včele zakončilo 69. ročník MHF Pražské jaro. Jeho dirigentský projev je vysoce muzikální, dynamický, prožitý a vždy velmi poučený.
Vysílání: 12.5., 20.00 hod., ČT art

Na plovárně se Štefanem Kocánem
Rozhovor Marka Ebena se slovenským operním pěvcem. Režie J. Hojtaš (Premiéra) Slovenský operní pěvec–basista Štefan Kocán přišel na svět v Bratislavě 17. listopadu 1972. Jako malý chlapec hrál na klavír a dokonce se stal vesnickým varhaníkem, při hraní rovněž zpíval. Vystudoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Poté studoval na Vídeňské konzervatoři, pod vedením Jevgenije Něstěrenka. V rakouském Linci působil v letech 2002 až 2006 jako člen operního souboru Landestheater. V letech 2006 až 2008 přešel do Švýcarska, kde v opeře v Basileji ztvárnil role Osmina (Únos ze serailu), Filipa II. (Don Carlo), Mefistofela (Faust) a další. Po té odletěl do New Yorku, v Metropolitní opeře zahrál ohromnou řadu předních rolí v dílech, jakými jsou Aida, Rigoletto, Evžen Oněgin, Don Giovanni, Macbeth a jiné. Působil také v mnichovské Bavorské státní opeře, v Berlínské státní opeře, ve Vídeňské státní opeře a také v pražském Národním divadle. Nyní se chystá do londýnské Covent Garden, kde ztvární Strážce (Enescu: Oedipe).
Vysílání: 11.5., 21.15 hod., ČT art; Opakování: 17.5., ČT2

2.5.2016 00:05:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek


Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Darin popová hvězda ze Švédska

Darin (Zdroj: darinofficial.com)

Švédská superstar Darin Zanyar nyní vstupuje do své dosud nejautentičtější a nejosvobozenější hudební i životn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male celý článek

další články...