zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 13. týden

Fotograf

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa a nevyléčitelného milovníka žen Jana Saudka. Koprodukční snímek ČT s Karlem Rodenem v titulní roli (2015). Dále hrají: M. Málková, V. Cibulková, která v těchto dnech oslavila 60. narozeniny, Z. Vejvodová, V. Neužil, J. Sedláčková, M. Procházková, P. Děrgel, I. Orozovič, V. Konečná, J. Boková a další. Scénář I. Pavlásková a J. Saudek. Kamera D. Ployhar. Režie I. Pavlásková. V nevšedním příběhu inspirovaném osudovými křižovatkami uměleckého fotografa Jana Saudka vstupujeme do nejintimnější tvůrčí sféry člověka, který je obdařen výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem i slabostí Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pitoreskně pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, či ty, jež ho obklopovaly v soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Byly mezi nimi však i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů se střetávají ve snímku režisérky Ireny Pavláskové, která již svými předchozími počiny prokázala mimořádný talent v zobrazování nebezpečného světa nevyzpytatelných žen a podléhajících mužů. Jeho nástrahám podrobuje i bezelstnou posedlost věčného exhibicionisty Jana, nespoutaně ztvárněného Karlem Rodenem, nicméně činí tak s nadhledem pikantní hořké komedie, z níž občas zamrazí v zádech.
Vysílání: 28.3., 21.30 hod., ČT1

Jízda vysočinou
Byla to zkouška jejich charakterů i zbraní. Americký film (1962). Hrají: J. McCrea, R. Scott, M. Hartleyová, J. Drury, E. Buchanan, R. G. Armstrong, W. Oates, L. Q. Jones, J. Anderson a další. Režie Sam Peckinpah. Stárnoucí Steve Judd a Gil Westrum bývali kdysi vynikajícími střelci a strážci zákona a ještě stále se těší slávě a uznání. Když se spolu po dlouhé době opět setkají v Sacramentu, má Judd pro banku zajistit převoz vykoupeného zlata od zlatokopů v horách Sierry Nevady. Je to hodně nebezpečný a nevděčný úkol, který může jen těžko provést sám. Proto je rád, když mu Gil přislíbí pomoc. Oba muže spojuje přátelství, nezávislost, a také to, že vlastní jen koně a pár dolarů. Jako třetího k sobě přiberou Gilova mladého přítele Hecka Longtreeho. A na cestě do hor se k nim ještě připojí mladá farmářská dcerka, emancipovaná Elsa...
Vynikající western natočil režisér Sam Peckinpah (Divoká banda, Balada o Cableu Hogueovi, Pat Garrett a Billy Kid, Železný kříž), jenž příběhu o přátelství vtisknul působivost a osobitou poetičnost. Přitom nenápadnými detaily narušuje obvyklé schéma samotného žánru. Film zaujme kamerou Luciena Ballarda, která mistrně využívá obrazy krásné krajiny, kde se natáčel (Inyo National Forest) a hudbou skladatele George Bassmana. Výrazným hereckým projevem upoutají Joel McCrea v roli prošedivělého a rázného Stevea Judda a Randolph Scott v úloze jeho poněkud nevyzpytatelného přítele Gila Westruma.
Vysílání: 27.3., 22.00 hod., ČT2

Baron Prášil
Nejslavnější dobrodružství ve světě fantazie v poetické komedii režiséra Karla Zemana. Restaurovaná verze českého filmu vyznamenaného na XV. MFF v Locarnu (1961). Hrají: M. Kopecký, J. Brejchová, R. Jelínek, K. Höger, J. Werich, E. Kohout, R. Hrušínský a další. Dialogy J. Kainar. Komentář J. Brdečka. Kamera J. Tarantík. V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádně vtipným vypravěčem fantastických příběhů, které byly tak krásné a nevšední, že se později tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtěl, jejich hrdinou. Nejznámější knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger. A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu světem – a to i světem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil Barona Prášila v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha. Karel Zeman v něm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá některá slavná dobrodružství.
Vysílání: 27.3., 23.35 hod., ČT2

Dvě tváře lásky
On už nad láskou zlomil hůl, ona se nehodlá spokojit se sňatkem z rozumu. Americká romantická komedie o lásce ve středním věku s Barbrou Streisandovou, Jeffem Bridgesem a Piercem Brosnanem v hlavních rolích (1996). Dále hrají: G. Segal, M. Rogersová, L. Bacallová a další. Režie Barbra Streisandová. Snímek režisérky, herečky, zpěvačky a producentky Barbry Streisandové vznikl na motivy filmu francouzského režiséra Andrého Cayatta Dvoustranné zrcadlo (1958). Není však jeho americkým remakem v pravém slova smyslu. Původní příběh maloměšťáckého manželství, které ztroskotává po úspěšné plastické operaci ženy, pojala režisérka jako milostnou komedii o dvou intelektuálech ve středním věku, kteří musí překonat vypěstované předsudky, aby k sobě nalezli cestu. Profesorka angličtiny na Kolumbijské univerzitě trpí komplexy kvůli svému zjevu. Její kolega, matematik Gregory Larkin, zase po špatných milostných zkušenostech považuje sex za překážku trvalého partnerského vztahu. Vzájemné přátelství na inzerát tedy vede brzy ke sňatku, podmíněnému dohodou, že se z manželů nestanou milenci. Barbra Streisandová si tu opět s vtipem a sebeironií zahraje oblíbenou a vyzkoušenou roli, ve které se z usedlého "ošklivého káčátka" stane atraktivní a půvabná žena se zdravým sebevědomím. Stejný komediální prostor pak nechává svému hereckému kolegovi Jeffu Bridgesovi. Zaujme i Lauren Bacallová v roli ješitné matky, která si za svou vedlejší roli odnesla Zlatý glóbus.
Vysílání: 28.3., 22.15 hod., ČT2

Ještě jsem tady - Ivan Šlapeta
Rozhovor Terezy Brdečkové s významným filmovým kameramanem, spolupracovníkem Hynka Bočana, Ladislava Smoljaka či Věry Chytilové, od jehož narození včera uplynulo 85 let (2011). Režie Z. Tyc. Jako kameraman má Ivan Šlapeta (*28. 3. 1938) na kontě víc než čtyřicet celovečerních filmů, natáčel pro televizi jak hrané snímky a seriály, tak dokumenty, točil v Československu i v cizině. Za celoživotní dílo ho v roce 2008 ocenila Asociace českých kameramanů. Během své tvůrčí dráhu točil s Jurajem Jakubiskem, jeho obrazová koncepce napomohla k nezapomenutelnosti filmu Antonína Máši Hotel pro cizince, s Františkem Vláčilem natočil působivé Stíny horkého léta, s Věrou Chytilovou Kalamitu a v poslední fázi kariéry úzce spolupracoval s Hynkem Bočanem. Své bohaté zkušenosti za kamerou předával také jako pedagog na FAMU. Terezu Brdečkovou zajímaly při setkání s tímto legendárním tvůrcem nejen jeho vzpomínky, ale také to, v čem pan Šlapeta našel novou náplň života, když se s filmovou kamerou na přelomu tisíciletí rozloučil.
Vysílání: 29.3., 16.10 hod., ČT2

Barva peněz
Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat (1986). Dále hrají: T. Cruise, M. E. Mastrantoniová, H. Shaverová, J. Turturro a další. Režie Martin Scorsese. Zestárlý biliárový šampión Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností...
Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě „Rychlého“ Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun.
Vysílání: 31.3., 20.00 hod., ČT2

Na titulní straně
Poprava nebo svatba? Jack Lemmon a Walter Matthau v hlavních rolích americké komedie o zlatých časech novinářského řemesla (1974). Dále hrají: S. Sarandonová, V. Gardenia, D. Wayne, A. Garfield, A. Pendleton, Ch. Durning, C. Burnettová a další. Režie Billy Wilder. Divadelní hra Bena Hechta a Charlese MacArthura Na titulní straně (1929) je známá i z našich jevišť a už několikrát byla předmětem filmového zpracování (Titulní stránka – 1931; Jeho dívka Pátek – 1940; nepodařená modernizace Přeladit na život – 1987). Známý hollywoodský tvůrce Billy Wilder (1906–2003) se k prověřené předloze obrátil v roce 1974 a v duchu tehdejší vlny retrofilmů (Podraz aj.) její děj ponechal ve dvacátých letech, tedy v době, kdy sám byl ještě aktivním novinářem. Příběh je velmi dobře známý. Přední reportér chicagského Examineru Hildy Johnson (Jack Lemmon) hodlá pověsit své řemeslo na hřebík a vzít si svoji vyvolenou Peggy (Susan Sarandonová). Jeho nelítostný šéf Walter Burns (Walter Matthau) má však o Hildyho budoucnosti zcela jiné představy a nehodlá svého nejlepšího koně jen tak nechat odejít. A jako na zavolanou se objeví případ, který nemůže popsat nikdo jiný než Hildy, protože patří právě na titulní stranu. Tím případem je chystaná poprava odsouzence Earla Williamse (Austin Pendleton), jejíž protagonista však s nechtěnou pomocí úředních osob uniká oprátce. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I.A.L. Diamondem udělali drobné úpravy v textu (především vzhledem k hereckému obsazení – Lemmon byl přece jen o dost starší než má být postava Hildyho), ale zachovali jednotu místa, a tak se většina akce odehrává v místnosti pro novináře v chicagské soudní budově. Vedle ústřední herecké dvojice, již Wilder společně využil už podruhé (předtím ve Štístkovi – 1966), se ve filmu objevuje plejáda předních charakterních herců, Vincent Gardenia jako šerif, Harold Gould jako starosta, Carol Burnettová jako prostitutka Mollie a v rolích novinářů Charles Durning, Herb Edelman a další. Lemmon a Matthau byli za své výkony nominováni na Zlatý glóbus.
Vysílání: 01.4., 14.00 hod., ČT2

Bitva o Midway
Zlomová válečná bitva. Zlomová chvíle národa. Charlton Heston a Henry Fonda v klasickém americkém válečném filmu o události, která znamenala zvrat války v Pacifiku (1976). Dále hrají: J. Coburn, G. Ford, H. Holbrook, T. Mifune, R. Mitchum, C. Robertson, R. Wagner a další. Režie Jack Smight (Premiéra). Válka v Tichomoří představovala důležitou část druhé světové války, která se stala krvavým střetnutím rozdílných kultur. Odehrály se zde jedny z největších námořních bitev v historii lidstva a tropické ostrovy se přeměnily na krutá bojiště, kde docházelo ke krvavým válečným zločinům a obrovským ztrátám na životech. Válečný snímek Bitva u Midway přináší důkladný průběh této historické události, která znamenala zlomový válečný zvrat v tomto regionu. Děj podrobně popisuje okolnosti, které bitvě bezprostředně předcházely, a válečnou vřavu zprostředkovává prostřednictvím dochovaných archivních záběrů. Po japonském útoku na Pearl Harbor dochází v dubnu 1942 k náletu amerického armádního letectva na japonské území a bombardování Tokia. Američtí zpravodajci posléze hlásí zvýšenou aktivitu Japonců a všeobecně očekávají odvetný útok. Ten dostává na starosti japonský admirál Isoroku Jamamoto (Toširó Mifune), jehož strategický cíl představuje zničení amerických letadlových lodí. Vrchní velitel tichomořské oblasti admirál Chester W. Nimitz (Henry Fonda) proto pověří kapitána Matta Gartha (Charlton Heston), aby ve spolupráci s americkou zpravodajskou službou odhadl japonské záměry a jejich budoucí bitevní plán. Domnělý cíl by měl představovat Midway, malý atol na severozápadním cípu řetězu Havajských ostrovů. Zároveň ve hře zůstává varianta, že by se mohlo jednat o rafinovanou japonskou léčku, která by mohla zasadit hrdému americkému námořnictvu tvrdý úder. Moment překvapení proto představuje nejdůležitější aspekt útoku. V sázce je totiž veliké vítězství a zásadní zvrat v průběhu druhé světové války. Bitva u Midwaye se stává příkladem toho, jak o velkých historických událostech může rozhodovat kombinace strategie, odvahy, omylů i naprosté náhody.
Vysílání: 01.4., 20.00 hod., ČT2

Balada o siedmich obesených
Na smrti není nic strašného. Jen to, že o ní předem víme. Jedno z vrcholných děl slovenské televizní tvorby (1968). Hrají: E. Vášáryová, I. Mistrík, M. Kiš, Z. Grúberová, V. Polónyi, K. Spišák, I. Čillík, Ľ. Greššo, N. Hejná, J. Vašek a další. Režie M. Hollý. Rusko, 1905. Policie odhalí připravovaný atentát na ministra a podaří se jí zabránit nejhoršímu. Pětice neúspěšných atentátníků si tak před soudem vyslechne rozsudek smrti: mladý důstojník Sergej Golovin, půvabná dívka s přezdívkou Musia, cynický šlechtic s krycím jménem Verner, bázlivý intelektuál z vážené rodiny Vasilij Kaširin a majitelka konspiračního bytu Táňa Kovalčuková. Všichni po vynesení rozsudku putují do nevlídného vězení, kde je čekají poslední dvě noci před popravou. Každý je izolován ve své cele a setkávají se jen během jídla. Kromě nich čekají na vykonání ortelu ještě dva "obyčejní" vrazi, primitivní pacholek Ivan Janson, který zabil svého pána, a věčně veselý cikánský zloděj a vrah. Každý z nich prožívá své poslední chvíle navenek stejně: ve vzpomínkách na své blízké a na události před svým zatčením. Každého však trápí úvahy o nadcházejícím konci, o smyslu a ne-naplnění svého života. A ty jsou u každého ze sedmi odsouzenců jiné...
Vysílání: 27.3., 22.15 hod., ČT art

Ruchoth Raoth
Člověk může všechno, jenom sám před sebou neunikne. Český krátkometrážní horor (2017). Hrají Š. Kozub a A. Sasínová-Polarczyk. Kamera R. Perzynski. Scénář a režie Emil Křižka. Ruchoth Raoth označuje v démonologii duše zemřelých zlých lidí – tím je přesně hlavní hrdina Jakub, co se do nedávné doby staral o svou nemocnou matku. Po svém zrůdném činu se však nyní ocitá v kruhu nekonečného utrpení, v němž se mu neustále vrací, co spáchal. Aby se z něj vymanil, a navrátil své duši pokoj, musí se svým démonům postavit čelem. Krátkometrážní snímek režiséra Emila Křižka slavil úspěch na festivalech v Minsku, New Yorku, Winchesteru, Los Angeles nebo Las Vegas. Zde také představitel titulní role Štěpán Kozub získal cenu za nejlepšího herce.
Vysílání: 27.3., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 29.3., ČT art

Temná hvězda
Vše neznámé a nestabilní ve vesmíru je nutno okamžitě odstranit! Americká sci-fi komedie (1974). Hrají: B. Narelle, D. Pahich, D. O'Bannon, J. Saunders, M. Watkins, N. Castle. Scénář a režie: John Carpenter (V anglickém znění s titulky).
„Když nevíš, co s tím, tak to raději zlikviduj!“ Podle tohoto hesla se chová čtveřice astronautů vyslaných do vesmíru s velmi prapodivným úkolem. Pomocí inteligentních bomb odstřelují nestabilní planety, které by mohly v budoucnu ohrozit kolonizaci toho či onoho hvězdného systému. Kuriózně vyhlíží samotné chování posádky. Po dvacetiletém pobytu ve vesmírné lodi spolu jednotliví členové málem přestávají komunikovat. Kapitán Powell byl hibernován po smrtelné nehodě a jedinou formou života, kterou se mu podařilo nalézt, je jakýsi škodolibý tvor podobný nafukovacímu plážovému balónu. Stále se zvyšující depresi mezi astronauty nezabrání ani dokonalý počítač se sametovým ženským hlasem, navíc inteligentní bomby na destrukci planetek čas od času odmítají poslušnost kvůli svým filosofickým vrtochům... Kdo by čekal od příběhu obvyklou logiku, určitě se jí nedočká. To také bylo záměrem jeho tvůrců. Nabízejí směs neopakovatelného černého humoru, frašky a prvků žánru sci-fi ve spojení s nehrdinskými hrdiny. Vynalézavý režisér John Carpenter natočil tuto satiricky laděnou sci-fi částečně již na vysoké škole na 16 mm film a později s pomocí nezávislého producenta Jacka Harrise překopíroval na formát 35 mm. Svým nízkorozpočtovým dílkem reagoval na filozoficky a rozmáchleji pojaté filmy 2001: Vesmírná odysea a Dr. Divnoláska režiséra Stanleyho Kubricka. Po úspěchu Temné hvězdy se stal vyhledávaným specialistou v oblasti žánrové kinematografie, do níž se nesmazatelně zapsal nejen jako režisér, ale též jako hudebník, scenárista či střihač (Halloween, Věc, Velké nesnáze v Malé Číně, Šílenství, Vládce temnot, Útěk z New Yorku).
Vysílání: 01.4., 22.25 hod., ČT art

Jak se rodí idol: Tom Hanks
Neobyčejný představitel obyčejných lidí. Britský dokument. Pohodový a usměvavý sympaťák. Tak známe hvězdného amerického herce Toma Hankse z jeho veřejných vystoupení. Jak už to ale bývá, i takoví lidé mají svou temnou třináctou komnatu. Tomovi rodiče se rozvedli, když bylo chlapci pět let a děti si rozdělili. Tom připadl, spolu se svou sestrou a jedním z bratrů, otci. S nadsázkou říkal, že do deseti let stihl vystřídat tři matky, pět škol a deset domovů. Za nespornou výhodu tohoto turbulentního dětství však považuje, že se naučil cestovat "emočně nalehko". Díky tomu se naučil se všemi dobře vycházet a být otevřený a přátelský. Už od útlého věku se zajímal o divadlo, které mu umožňovalo vyplňovat vnitřní prázdnotu a bojovat s osamělostí. Ve třiadvaceti letech, už jako ženatý mladý muž s rodinou, se přestěhoval do New Yorku, kde se uchytil jako divadelní a později i jako televizní herec. Manželství postupně vzalo za své, ale kariéra se mu slibně rozjížděla. Ve filmu na sebe poprvé výrazně upozornil rolí v titulu Žbluňk! v roce 1984. Co bylo dál, všichni víme. Rolí, v nichž zazářil, je tolik, že ani ty nejvýraznější tu všechny nelze vyjmenovat. Zveme vás proto ke sledování dokumentu, který nám je v kostce připomene.
Vysílání: 02.4., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 05.4., ČT art

13.3.2023 17:03:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 45. týden

Alenka v říší divů Lewise Carrolla

Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek


Velikáni filmu... Ewan McGregor

Mělký hrob

Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte ...celý článek


Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina

Přebytečný člověk

Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek


Hovory s TGM

Hovory s TGM

Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r ...celý článek


Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek


Den vzniku samostatného československého státu

František Ladislav Rieger

František Ladislav Rieger
Básník, právník, vlastenec a zakladatel české moderní politiky. Dokumentární port ...celý článek


Filmové tipy 44. týden

Balada o pilotovi

Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s ...celý článek


Komedie Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan ...celý článek


Výtvarné tipy 45. týden

Renoir a dívka s modrou stuhou

Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek


Výtvarné tipy 44. týden

Ruce, kruh a hlína

Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připrav ...celý článek


Filmové tipy 45. týden

Paris a Helena

Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek



Časopis 44 - sekce

OPERA/ TANEC

Vraťme hudbu dětem v Jeseníku!

Základní umělecká škola Jeseník

Základní umělecká škola Jeseník v loňském roce oslavila již 75 let. Za tuto dobu poskytla umělecké vzdělání de celý článek

další články...