zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Meltingpot přináší filmové zpovědi loňských hostů

Wim Hof - Voices of Meltingpot 2022

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Po tříleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se opět rozbíhá projekt Voices of Meltingpot, který přináší inspirativní filmové rozhovory s předními hosty minulého ročníku mezinárodního fóra Meltingpot. To proběhlo popáté loni v červenci v ostravských Dolních Vítkovicích po boku festivalu Colours of Ostrava. Mezi dvaceti zahraničními i českými osobnostmi, které nabídly na kameru vhled do svého vnitřního světa, osobních příběhů, myšlenek a zkušeností, nechybí například „Ledový muž“ a extrémní otužilec Wim Hof, expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay, aktivní horolezec Jamie Andrew, který přišel o ruce i nohy, odborník na klimatické změny Mark Maslin, autor bestselleru Dalajlamova kočka David Michie nebo básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay. Všech devatenáct filmů s českými titulky je zdarma ke zhlédnutí na webu www.meltingpotforum.com/voicesofmeltingpot.

„Jsem ráda, že se, stejně jako samotné letní fórum, projekt Voices of Meltingpot vrátil po dlouhé vynucené pauze v plné velikosti. Že myšlenky a názory řečníků nezůstanou pouze v paměti našich návštěvníků, ale že se s nimi mohou seznámit i další zájemci po celý rok,” říká kurátorka fóra Meltingpot Zlata Holušová.
Rozhovory letos opět natočil Ústav Filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Režie se ujala Monika Horsáková, která se postarala i o scénáře, střih, hudební režii a produkci filmů, za kamerou stáli Ondrej Zelenec, Jan Vlček, Marek Laryš, Tadeáš Zajac a Filip Neminarz. „Celý projekt má podle mě popularizační potenciál nejen v oblasti sdílení zkušeností či inspirativních myšlenek, ale i v oblasti vzdělávání. Některé filmy představují silné životní příběhy, zpovědi, z nichž mnohé jdou tak na dřeň, že mě z nich mrazí dodnes. Jiné jsou zase podstatnými vzkazy, reagujícími na současný stav společnosti či světa, ať už jde o ekologii, historii, mediální gramotnost, umění, filozofii či další obory,” míní Monika Horsáková.

V letošním ročníku Voices of Meltingpot se představuje opět profesně i národnostně pestrá skladba hostů: „Ledový muž“, nositel 21 světových rekordů, extrémní otužilec, sportovec a pro mnohé ikona zdravého životního stylu Wim Hof (Nizozemsko), horolezec Jamie Andrew (Velká Británie), který přestože přišel o ruce i nohy, zdolává horské vrcholy po celém světě, nebo expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay (Bhútán), který se aktivně zasazuje o ochranu demokratických hodnot, přírodního i kulturního bohatství a je znám jako propagátor „hrubého národního štěstí“. Vedle nich v inspirativních rozhovorech hovoří léčitel, ochránce přírody a indiánské kultury Agustin Grefa (Ekvádor), komunikační kouč Frederik Imbo (Belgie), spisovatel a zakladatel buddhistického kláštera ve Skotsku Lama Yeshe Losal Rinpočhe (Tibet / Velká Británie), profesor přírodních věd, ekolog a odborník na klimatické změny Mark Maslin (Velká Británie), kouč osobního růstu Matt Jardine (Velká Británie), hudební duo Mirabai Ceiba (Mexiko, Německo), fotograf a filmař přezdívaný „Tarantino dokumentárního filmu” Vincent Moon (Francie), básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay (Velká Británie), mediální analytička a novinářka specializující se na rozpoznávání a dešifrování dezinformací Anneli Ahonen (Švédsko), autor bestsellerů (například knihy Dalajlamova kočka) a učitel meditace David Michie (Austrálie), německý metahumanistický filozof, Nietzscheho následovník Stefan L. Sorgner (Německo), učitel jógy a strukturální integrace Aleš Urbanczik (Česká republika / Švýcarsko) a psychoterapeutka a Oshova žákyně Dhyani Maria Kovar (Německo). Z České republiky se v projektu letos představuje filozofka Anna Hogenová, mediální analytik, novinář Jakub Kalenský a polární mikrobioložka Marie Šabacká.

„Natáčení probíhalo přímo v areálu ve speciálně vybudovaném studiu. S rozhovory nám pomáhali spolupracovníci Meltingpotu, kteří s vybranými osobnostmi debatovali na scénách fóra, a měli k nim tedy bližší osobní vztah, což nám pomohlo vybudovat komorní a přátelskou atmosféru, která je pro natáčení podobně zaměřeného projektu nezbytná,” upřesňuje Monika Horsáková. V rolích tazatelů se tak vedle ní coby režisérky a scenáristky projektu vystřídali například Stuart Maister, Mark Maslin, Shooka Bidarian, Nicky Moran, Helen Bagnall, Juliet Russell, Tereza Ghose, Veronika Kadeřábková, Rostislav Václavek, Patrik Štajer, Ján Valkovič, Dan Konczyna a Kateřina Farníková. Natáčelo se tentokrát na tři kamery – jednu eye direct, dvě observační. „Přidání další observační kamery oproti poslední sérii přineslo kreativnější možnosti ve střihu filmů i v práci s jejich rytmem,” vysvětluje režisérka.

Šestý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot proběhne od 19. do 22. července 2023 po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Na nejméně deseti scénách nabídne přes 200 inspirativních řečníků z celého světa z různých oblastí společenského života. Hlavním tématem se letos stane longevity, health & biohacking.

27.3.2023 13:03:51 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 45 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Kultura by měla reagovat na aktuální společenské události

Ilustrační foto

Podle aktuálního průzkumu Kanceláře Kreativní Evropa dvě třetiny Čechů věří, že by kultura měla reagovat na ak ...celý článek


Book Me se letos zaměří na umělecké vzdělávání

Book Me

Book Me každoročně prezentuje nové české a zahraniční publikace z oblasti filmu, hudby, divadla, tance a fotog ...celý článek



Časopis 45 - sekce