zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Milladoiro

V pražském Divadle Archa se 31. května uskuteční od 20:00 h jediný koncert světově známé španělské skupiny Milladoiro.
Skupina Milladoiro je předním světovým představitelem tradiční keltské a galicijské hudby. Její písně a skladby s sebou nesou atmosféru keltských nápěvů, zpěvu poutníků na dalekých cestách či středověkých chrámových melodií. Skupina hraje na tradiční galicijské, keltské a skotské hudební nástroje, ale nevyhýbá se i novým úpravám.
"Pocházíme z Galicie a cítíme se její součástí, známe její pestrost a mnohovrstevnatost. Otevíráme se mnoha vlivům, které obohatily tento kout Evropy. Svojí hudbou se nesnažíme vytvářet manifesty. Naším jediným cílem je bavit sebe a druhé, odhalovat bohatství melodií a písní, které jsou plodem mnoha anonymních hudebníků a které jsme zdědili z této země. Naším snem je vrátit Galicii aspoň tolik, kolik jsme od ní obdrželi ve formě nádherné a živé hudby, která nám pomáhá udržovat místo určité kolektivní identity a přináležitosti v tomto globálním světě." Milladoiro

Milladoiro pochází ze španělské Galicie. Její počátky sahají do 70. let 20. století, kdy se spojilo dohromady několik hudebníků, kterým byla společná vášeň pro tradiční galicijskou hudbu: Xosé V. Ferreirós, Fernando Casal a Ramón García Rei ze skupiny Faíscas do Xiabre vystupující na lidových slavnostech, zábavách a festivalech, Rodrigo Romaní a Antón Seoane, kteří se zajímali o středověké nástroje a melodie. Prvním plodem jejich spolupráce byla deska nazvaná "Milladoiro", která vyšla v roce 1978. Později se ke skupině připojil Xosé A. Méndez, jehož hlavním zájmem byla hudba katedrál a staré hudební archívy. Dnes ve skupině působí kromě těchto hudebníků i houslista, harfeník a kytarista. Příležitostně Milladoiro vystupuje i s hráči na tamburíny, sbory gregoriánského chorálu či symfonickými orchestry.
Od svého založení Milladoiro natočilo celkem šestnáct alb. Skupina získala obdiv posluchačů v USA, Japonsku, Argentině, Belgii či Holandsku. Vystupovala i na Expo 2000 v Hannoveru. Její písně se pravidelně umisťují na vrcholech evropských žebříčků písní zpívaných ve španělském či galicijském jazyce.

30.5.2001 Petr Schier | rubrika - Zprávy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Stanislav Moša pokračuje ve vedení APD ČR

Vedení Asociace profesionálních divadel (Foto: APD)

Ve dnech 24. - 25. června 2024 proběhlo v Hradci Králové v prostorách hotelu Tereziánský dvůr jednání valné hr ...celý článek



Časopis 26 - sekce