Milan Uhde slaví sedmdesátku
autor: Z webu
„Být sám sebou a odpovídat za to“ (krédo Milana Uhdeho)
PhDr. doc. Milan Uhde nejprve proslul jako dramatik. Poté bylo jeho jméno zapovězeno (jeho nejslavnější hra – Balada pro banditu musela být „zastřešena“ jiným jménem) . Za vlády komunistů byl tedy významným představitelem disentu a po sametové revoluci se stal ministrem kultury a předsedou Poslanecké sněmovny České republiky.
Milan Uhde se narodil se v rodině právníka a advokátky. V roce 1958 absolvoval Filosofickou fakultu Moravské univerzity, obor čeština a ruština. Poté pracoval jako redaktor významného brněnského měsíčníku pro literaturu, umění a kritiku Host do domu (vycházel 1954–1970) a zároveň působil jako externí učitel na Janáčkově akademii múzických umění (1967 – 1971). V roce 1971 dosáhl titulu doktora filosofie. Po zákazu časopisu se stává spisovatelem z povolání, ale roku 1972 se po zveřejnění článku v Rudém právu dostal na seznam zakázaných spisovatelů a jeho tvorba se nesměla publikovat až do sametové revoluce v roce 1989. Jeho knihy byly odstraněny z veřejných knihoven a bylo mu bráněno ve výkonu jakéhokoliv výdělečného povolání.Psal pod jmény jiných divadelní hry (nejčastěji pro Divadlo na provázku), publikoval v samizdatu, spolupracoval se zahraničními divadly a rozhlasovými a televizními stanicemi. Podepsal Chartu 77, v roce 1988 se stal i signatářem Hnutí za občanskou svobodu. V roce 1989 založil spolu s jinými disidenty nakladatelství Atlantis a stal se jeho šéfredaktorem. Následující rok po něm tuto pozici převzala jeho manželka, aby se mohl plně věnovat politické kariéře. V roce 1990 se stal druhým polistopadovým ministrem kultury, v roce 1992 se na JAMU habilitoval jako docent. Poté se objevoval v nejrůznějších politických funkcích . V roce 1998 opustil aktivní politiku a stal se opět spisovatelem z povolání.
Milan Uhde je autorem povídek, divadelních a rozhlasových her, scénářů a sbírek poezie. Jmenujme alespoň ty nejznámější - hry většinou politicky a satiricky laděné: Král Lávra, Výběrčí, Děvka z města Théby, Balada pro banditu, dramatizace románu V. Párala Profesionální žena, Modrý anděl, Velice tiché Ave, Zvěstování aneb Bedřichu, ty jsi anděl, muzikálová adaptace románu E. Zoly Nana. Za své dílo byl oceněn několika cenami (Cena E. Hostovského a Cena T. Stopparda).
TIP!
Časopis 45 - rubriky
Časopis 45 - sekce
DIVADLO
Herci VČD si připomenou Jiřího Šlitra
Jiří Šlitr – hudební skladatel, virtuózní klavírista, zpěvák, herec, spoluzakladatel divadla Semafor, kn celý článek
HUDBA
Překlady Zuzany Čtveráčkové ve Zpěvníku EU
Rádi informujeme o úspěchu naší dvorní překladatelky Zuzany Čtveráčkové, která na základě otevřené výzvy, již celý článek
OPERA/ TANEC
Tajemství života Bedřicha Smetany
Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory celý článek