zvláštní poděkování
Quantcom.cz

WILD! nabízí to nejlepší z queer divadla

Michal Kern  (Edvard II.)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

WILD! festival 2023, třetí ročník přehlídky divadelního umění, která se jako jediná v České republice soustředí na queer & LGBT+ témata, začíná 30. května v okouzlujícím rondokubistickém sále pražského divadla Venuše ve Švehlovce. V šesti večerech představí výrazné počiny z oblasti queer umění jak z domova, tak ze zahraničí, a to včetně premiér vytvořených přímo pro tento festival. Spolu s divadelními představeními nebude chybět ani fotografická výstava či prezentace workshopu, který se zaměřuje na intimitu a sexualitu v performativním umění.

„Poslání festivalu WILD! vidím především v syntéze společenské angažovanosti s vysokými uměleckými nároky. Konkrétně v letošním ročníku se nám dramaturgicky mísí silné historické téma, např. uvedeme renesanční hru s otevřenou gay postavou, dále vznikne pocta mimořádné osobnosti světové literatury George Sand a nebo propojení barokních kantát s osobním příběhem interpreta,“
přibližuje ředitel festivalu a umělecký šéf Venuše ve Švehlovce Jakub Čermák.
Speciálně pro festival vznikly dvě inscenace, které tak budou uvedeny ve světové premiéře, jedna z nich festival dne 30. 5. otevře. Mladá, ale již ceněná režisérka Eliška Říhová připravuje inscenaci George. Jméno George znamená „farmář“ nebo „zemědělec“ – který přeorává, sází, tvoří – projekt se zaměřuje na proces sebeobjevování a budování osobní identity, ilustrovaný prostřednictvím obrazů ze života George Sand.
Druhou inscenací, kterou se zároveň 16. 6. s festivalem rozloučíme, je premiéra hry Edvard II. Jedná se o mimořádný dramturgický počin, renesanční drama Christophera Marlowa se na české jeviště vrací po 101 let. Příběh skutečného britského krále Edvarda, jenž zápasí mezi vášní pro svého pohledného milence, povinností vůči královské choti a touhou po moci zpracovává také téma pomsty a klade si otázku, zde lze teror ospravedlnit láskou. Hru režíruje Jakub Čermák, pro nové uvedení vznikl zbrusu nový překlad Filipa Krajníka. V ústřední milenecké dvojici se představí Českým lvem dekorovaný Michal Kern a Denis Šafařík.

„Kromě Edvarda II. ještě s Depresivními dětmi chystáme pro diváky 2.6. otevřenou prezentaci kontinuálního workshopu Playroom is dark, který se věnuje intimitě a sexualitě v performativním umění. Diváky čeká vhled, jak témata, která jsou na českých jevištích spíše neviditelná či opomíjená, zpracovávají mladí čeští profesionálové a nadšenci. Vytvořili jsme umělecký safe space, abychom mohli podnikat nebezpečné věci,“ láká Čermák.

Zahraniční hosté i Pop-up výstava
Ich habe genug / Už stačí se snaží přispět k diskusi o rovnosti a toleranci mezi lidmi. Inscenace slovenského operního pěvce, ale také konceptuálního umělce a architekta Petra Mazalána spojuje Bachovu kantátu s texty Hermanna Hesseho a zaměřuje se na prožívání homosexuálně orientovaných lidí na Slovensku. Je Bachova hudba jen skrýší pro překrytí pochybností a nedůvěry vůči LGBT lidem, nebo dokáže divákovi otevřít pochopení lidské odlišnosti a touhy po lepším bytí? Autor Peter Mazalán byl za koncept a režii inscenace nominován na Ceny DOSKY 2022 v kategorii Mimořádný počin v hudebním divadle. V české premiéře se představí 31.5.
Sandra na krásno je první série fotografií z cyklu Persona T, v té fotografka Natalie A. Rollko zachycuje své transgender přátelé v běžném životě. Více než dvacet neretušovaných černobílých snímků Sandry v kombinaci s hlasovým doprovodem připomínají, že téma queer se týká také seniorů. Pop-up výstavu mohou diváci navštívit 1.6.

V Admiring La Stupenda britský tanečník Daniel Somerville spojuje butó pohyby s láskou k opeře a queer identitou. V české premiéře se představí 3.6. Inscenace je poctou butó představení Kazuo Ohno Admiring L’Argentina, sleduje Somervillovu vášeň k zesnulé sopranistce Dame Joan Sutherlandové a vzpomínky na jeho matku, která trpí demencí. Představení slibuje tragikomický, chvílemi camp, občas temný zážitek. Somerville se obléká do improvizovaných operních šatů a cestuje s diváky od noclehárny v Londýně až na parkoviště v Sydney.

WILD! festival 2023

30. 5. George (Eliška Říhová) světová premiéra
31. 5. Ich habe genug / Už stačí (Peter Mazalán, SK) česká premiéra
1. 6. Sandra na Krásno (Natalie A. Rollko) pop-up výstava
2. 6. Playroom is dark (Depresivní děti touží po penězích) otevřená zkouška
3. 6. Admiring La Stupenda (Daniel Somerville, UK) česká premiéra
16. 6. Edvard II. (Depresivní děti touží po penězích) premiéra

Vstupenky na www.venuse-ve-svehlovce.cz.

22.5.2023 10:05:04 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Jubilejní Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

Ladislav Špiner a company (MAKROPULOS musical)

Vážení příznivci hudebního divadla, festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal tradiční divadelní třešin ...celý článek


30. ročník festivalu ZLOMVAZ

Zlomvaz FRESH 2024

Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studujících divadelních škol, který tradičně pořádají studenti a stude ...celý článekČasopis 24 - sekce

HUDBA

Wolfmother přivezou hardrockovou smršť

Wolfmother

Wolfmother, australská klasika žánru s Grammy za skladbu Woman, coby nejlepší hardrockový výkon, se vrací do P celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů celý článek

další články...