zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letošní Divadelní svět Brno 2023 je za námi

María de Buenos Aires (MdP a LV& C) - Foto: Jakub Čáp)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Od 13. do 27. května 2023 bylo Brno opět středem divadelního světa. Mezinárodní divadelní festival Divadelní svět Brno i v letošním roce potvrdil a upevnil své místo mezi třemi největšími divadelními přehlídkami v České republice. Do Brna přicestovalo přes 50 zahraničních i tuzemských souborů činoherního, tanečního i alternativního divadla. V budovách Národního divadla Brno - v Mahenově divadle, Janáčkově divadle i v divadle Reduta, v divadle Husa na provázku, na činoherní i hudební scéně Městského divadla Brno, v divadlech Polárka a Radost, na obou uměleckých scénách JAMU - ve studiu Marta a v Divadle na Orlí nebo i na dalších nedivadelních místech jako je piazzetta před Janáčkovým divadlem, v parku Lužánky nebo na brněnském výstavišti se uskutečnilo přes 70 představení a akcí, které byly určeny divákům nejrůznějších věkových kategorií. Celkově festival navštívilo přes 8 400 diváků.

Festival i v letošním ročníku kladl v programu velký důraz na zahraniční inscenace. Diváci mohli zhlédnout projekty z Polska, Německa, Slovenska nebo Pobřeží slonoviny. Mezi vrcholy festivalu v letošním roce patřila jednoznačně dvě představení. V Mahenově divadle Smrt Jana Pavla II. z Teatr Polski v Poznani, která vyvolala velmi silné ohlasy diváků a uvedení projektu SYM-PHONIE MMXX německé choreografky Sashy Waltz. Čeští diváci tak měli jedinečnou možnost zažít živě tvorbu této ikonické choreografky. V rámci zahraničního programu se mohli dále seznámit s tvorbou vycházející polské režisérské hvězdy Jakubem Skrzywankem, který kromě režie inscenace Smrt Jana Pavla II., režíroval i další uváděnou inscenaci na velmi silné téma psychiatrické péče v Polsku – SPARTAKUS. Láska za časů moru či dále již v pozici uměleckého šéfa zprostředkoval i inscenaci Sexuální výchova, která je určená „young adult“ divákům. Ze zahraničního programu dále jmenujme spektakulární inscenaci Moby Dick souboru Theater Bremen, která nabídla divákům v Huse na provázku nezapomenutelný scénografický zážitek. Ve veřejném prostoru se pak v neposlední řadě mohli diváci i kolemjdoucí potkat s projektem Modrá koule, který přivezli performeři právě z Pobřeží slonoviny.

Výběr z tuzemských inscenací však nezůstával svým obsahem pozadu. Letošní ročník byl na jedné straně plný silných a rezonujících témat a humorných či tragikomických příběhů na straně druhé. Je tak třeba zmínit „otvírací“ prolog festivalu, a to kompletní uvedení trilogie Čekárna pražského Divadla X10, kterou tak mohli diváci poprvé zhlédnout pohromadě během dvou dnů. Dále jmenujme Discoland Divadla na zábradlí, inscenaci Fifty Dejvického divadla, Iokasté, která vznikla v koprodukci Městských divadel pražských a Slovenského komorného divadla Martin, Yermu Městských divadel pražských, inscenaci Očistec si zaslouží každý souboru Depresivní děti touží po penězích či Bakchantky Národního divadla. Výraznou linií festivalu i byla programová linka se zaměřením na LGBTQ+ inscenace, v rámci které byl uveden například Měsíční kámen Studia Hrdinů či Dějiny násilí Švandova divadla. České taneční a pohybové inscenace letos zastupoval Muž z malty souboru DEKKADANCERS či María de Buenos Aires, která vznikla ve spolupráci Městských divadel Pražských a Lenky Vagnerové & Company. Festival rovněž nezapomínal ani na dětského diváka i na jejich starší vrstevníky, které označujeme „young adult“. K zhlédnutí tak festival nabídl inscenace jako Antigona Divadla Drak, Hamleta Jihočeského divadla nebo Bratři naděje pražského Divadla Minor.

Festivalovým standardem byl i letos bohatý doprovodný program, z kterého uveďme projekt pro děti s názvem DŠB, který vznikl ve spolupráci s Divadlem Polárka nebo larpovou hru pro všechny věkové kategorie Divadlo jsi Ty…

Hlavní program festivalu pomyslně uzavřel 27. 5. 2023 divadelní výlet do Zlína na představení Městského divadla Zlín – Baťa III., který se odehrává v Památníku Tomáše Bati.

Na diváky však stále ještě čeká festivalový epilog, a to taneční představení inscenace Grand Jeté, které vzniká pod vedením italské choreografky Silvie Gribaudi. Inscenace bude mít slavnostní premiéru 7. 6. 2023 v rámci mezinárodního tanečního festivalu Tanec Praha. Inscenaci, které je festival Divadelní svět Brno koproducentem, dále uvedeme pro festivalové diváky 12. 6. 2023 v divadle Reduta.
Termín dalšího 15. ročníku festivalu je stanoven na 23. - 28. května 2024.

www.divadelnisvet.cz

29.5.2023 17:05:30 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Divadlo Continuo pozve diváky k návštěvě světa dopisů

Divadlo Continuo

Budova bývalé pošty v Českých Budějovicích se na deset srpnových dní promění na divadlo, do kterého tvůrci poz ...celý článek


Zámeckou zahradu a poštu spojuje jedinečný festival

Sophie Debou, Sebastiano Mazzia (Egon Schiele / Autoportrét)

Divadelní site–specific festival Jižní Svéráz zve návštěvníky do zámecké zahrady i na bývalou poštu. Nov ...celý článekČasopis 29 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s celý článek

další články...