zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi

Bílá voda (Městské divadlo Brno)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. - 18. května 2024 výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Vstupenky jsou v prodeji od začátku dubna. Patronem festivalu je letos herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga: „Česko–slovenský festival v Zlíně je o našom krásnom divadelnom Setkání stretnutí bez pomlčky a bez prekladu. Užime si ho!“, říká a jedním dechem i zdraví z nedaleké Bratislavy.

„Festival je na jedné straně specifický tím, že jako jediný svého druhu spojuje divadelníky z obou krajin, které tak dlouho tvořily společný stát a jejichž kultura je dodnes v mnohém úzce spjatá, a že se snaží prezentovat jejich současnou práci a tím otevírat kulturní, ale i společenský dialog. Na druhé straně je specifický i svým dramaturgickým zaměřením – orientací na dramaturgické novinky, tzn. první uvedení textů, autorské divadlo, nové adaptace či dramatizace,“ přibližuje dramaturgyně festivalu Katarína Kašpárková Koišová.
A co nabídne letos zlínské divadlo ve Velkém sále? Festivalový maraton slavnostně zahájí ve Velkém sále slovenské Divadlo Jana Palárika z Trnavy s inscenací Filip. Ta je vzpomínkou na tvorbu a život Jaroslava Filipa, slovenského hudebníka, zpěváka a skladatele, dlouholetého spolupracovníka Juliusa Satinského a Milana Lasicy.

Druhý festivalový den se ve Velkém sále představí adaptace románu Kateřiny Tučkové Bílá voda v podání Městského divadla Brno a režii Doda Gombára. Román, jenž byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, je inspirovaný skutečnými událostmi. Inscenace se strhujícím dějem zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, a rovněž otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Třetí festivalový večer bude patřit bratislavskému Divadlu Astorka Korzo’90, které přiveze nejen svou úspěšnou Nevestu, ale i patrona letošního festivalu Miroslava Nogu. Ten o inscenaci, která získala hlavní cenu Festivalu Nová drama 2023 – Cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka, říká: „Poviedku Nevesta chcel jej autor a scenárista Ladislav Grosman sfilmovať ako prvú, ale rozhodnutie nakoniec padlo na oscarový film Obchod na korze. V dramatizácii Jakuba Nvotu a v réžii Juraja Nvotu ale predsa len ožila v divadelnej podobe a napriek tomu, že je z obdobia stupňujúceho sa antisemitizmu a prvého transportu tisícky židovských dievčat zo Slovenského štátu, je paradoxne aj po polstoročí znovu nesmierne aktuálna. Stretnime sa teda na Setkání v Zlíne a zatlieskajme slobode a demokracii, ktorú si musíme vážiť a chrániť.“

V páteční večer zlínské jeviště ovládne Marie Antoinetta Davida Adjmije Divadla F. X. Šaldy Liberec v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V tragikomedii ze soukromí poslední královny Francie s nevyhnutelným koncem se v hlavní roli představí Karolína Baranová, která za svůj výkon získala Cenu Thálie 2023 v kategorii činohra (ženský herecký výkon).

Festival zakončí v sobotu 18. května 2024 večer zcela mimořádný společný projekt Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů. Inscenace EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu) česko-britského autora Toma Stopparda, zlínského rodáka, bude uvedena v české premiéře v režii Patrika Lančariče. Stoppard se touto hrou v roce 1977 vyjádřil k osudu své rodné země: věnoval ji dvěma odvážným disidentům Vladimíru Bukovskému, jenž otevřeně pojmenovával zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

Menší sály lákají rovněž na atraktivní produkce.
Na Malé scéně se ve středu 15. května 2024 představí Národní divadlo Brno s aktuální inscenací (R)Evoluce, která přináší návod na přežití v 21. století a zamýšlí se nad tím, jak naše životy ovlivňuje umělá inteligence. Moravské divadlo Olomouc uvede na festivalu v sobotu 18. května 2024 novou dramatizaci klasického příběhu Rudolfa Těsnohlídka o lišce Bystroušce pod názvem Liška B. v režii významného českého divadelního i filmového režiséra Miroslava Krobota.
V komorním Studiu Z ve středu 15. května 2024 uvede olomoucké Divadlo Tramtarie autorskou inscenaci Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen, která se zamýšlí nad současnou problematikou bodyshamingu. Ve čtvrtek 16. května 2024 festivalovému publiku představí pražské Divadlo Pod Palmovkou inscenaci úspěšného současného autora a režiséra Tomáše Dianišky s názvem Žena filmového kritika. Slovenské komorné divadlo Martin přiveze v pátek 17. května 2024 autorskou inscenaci Doma – všade – dobre – najlepšie v režii Mariana Amslera, zabývající se fenoménem nomádství a tím, co v dnešním globalizovaném světě znamená domov.

V rámci těch nejkomornějších prostor, kterými jsou Dílna a šatna orchestru se představí divadlo Kam jdeš? s inscenací Tento pokoj se nedá sníst,která je adaptací úspěšné slovenské knihy Nicol Hochholczerové odkrývající intimní téma sexuálního zneužívání. Brněnské Divadlo Aldente, zaměřující se na práci s lidmi s Downovým syndromem, se představí s programem Stand Up Down, v rámci kterého spolupracuje i s úspěšným moderátorem a bavičem Filipem Tellerem. Své místo v programu mají už tradičně i studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění: diváci se mohou těšit na jejich inscenace Marie Magda a 3 a pačago.
Pro děti se chystá ve čtvrtek 16. května Pohádka o stvoření v podání domovského Městského divadla Zlín a v neděli 19. května dopoledne představení Cvičenci za čárou, neuvěřitelně vtipná klaunérie v podání profesionálních klaunů Labil Bones. Pro děti do tří let je v sobotu připraveno představení Eyjú v podání pražského studia Damúza.
V rámci doprovodného programu festivalu se diváci mohou těšit na masterclassy, prezentace studentů uměleckých vysokých škol, koncerty, ale především na setkávání a stretávání na všech možných úrovních.

www.divadlozlin.cz

6.5.2024 09:05:45 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. kv ...celý článek


Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Lucie Bílá a její pocta Petru Hapkovi

Hvězdy jsou jak bonbónky

Nový videoklip k písni Hvězdy jsou jak bonbónky dává vzpomenout na fenomenální práci dua Petra Hapky a Michala celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog celý článek

další články...