zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Soubor Ultima Vez se tentokrát vydá po stopách lidstva

Traces (Foto: Danny Willems)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na scénu pražského Divadla Archa se v rámci závěrečné sezóny „Základy budoucnosti“ vrací progresivní vlámský taneční soubor Ultima Vez s choreografií TRACES světově uznávaného režiséra a choreografa Wima Vandekeybuse. Silný umělecký zážitek Archa divákům zprostředkuje hned čtyřikrát po sobě v termínech od 25. do 28. května 2023 vždy od 20:00 hod. Lístky na show jsou již nyní v prodeji v síti GoOut.cz.

V inscenaci TRACES se režisér a choreograf Wim Vandekeybus vydává ve svých vlastních stopách. Ohlíží se za svými pocity, které ho ovlivnily na počátku jeho uměleckého hledání, za dramatem pudů a instinktů, za hrou energií a intenzit. Inspirován pobytem v ohromující rumunské přírodě s posledními evropskými pralesy hledá Vandekeybus stopy, které jsou starší než lidstvo a jeho paměť. „Wim Vandekeybus v každém ze svých projektů hledá a zkoumá. Tentokrát pátrá po příběhu, který se odvíjí mimo jazyk, a který lze vyprávět pouze ve střetu tance a hudby,“ popisuje ředitel Archy Ondřej Hrab.
Je to hledání stop přírody, které tělo zapomnělo nebo potlačilo. Kolik přírody ještě žije v lidském pokolení? Kolik je zvířete v lidském těle? Co se děje, když jsme v ohrožení nebo v nebezpečí, když se musíme intuitivně rozhodovat, abychom přežili? „TRACES je choreografie zaměřená na zkoumání lidské podstaty prostřednictvím tance, který sahá k absolutnímu limitu fyzických možností,“ doplňuje Hrab. V inscenaci vystoupí deset tanečníků, některé z nich známe z předcházejících hostování v Arše, zbývající byli vybráni přísným konkurzem z obrovského množství zájemců z celého světa. Hudbu, která vždy u Vandekeybuse hraje důležitou roli, vytvořili americko-belgická hvězda alternativního rocku Trixie Whitley a špičkoví američtí hudebníci Shahzad Ismaily, Ben Perowski a Daniel Mintseris a speciální host, kytarista Toma Waitse, Marc Ribot.

Ultima Vez Wima Vandekeybuse v Arše pravidelně hostuje od roku 1995, od té doby mají čeští diváci možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým slovníkem plným konfrontací, emocí, nespoutané energie a vizuálních efektů.

15.5.2023 15:05:53 Helena Kozlová | rubrika - Zveme ...

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Za poklady Broumovska

Články v rubrice - Zveme ...

Kouzelná flétna v přímém přenosu z Met

Kouzelná flétna

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha svět ...celý článekČasopis 23 - sekce

DIVADLO

Příběh Laury a jejího divadla Windmill

Judi Denchová (Show začíná)

Show začíná
Pravdivý příběh jedné z nejvýstřednějších dam londýnské předválečné scény Laury Hendersonové a celý článek

další články...

HUDBA

Koncert turbošansonové kapely Poletíme?

Poletíme?

Poletíme?
Spontánní a osobitý koncert brněnské turbošansonové kapely k příležitosti jejich patnáctého výroč celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně
Skutečně je znáte? Čtyřdílná výpravná historická re celý článek

další články...