zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Don Giovanni se vrací do Met s Adamem Plachetkou

Adam Plachetka v roli Leporella (Don Giovanni)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Don Giovanni je nezpochybnitelná klasika, která se na prkna Metropolitní opery v různých podobách a tvůrčích uchopeních vrací. Uvedení v sezóně 2022/23 je jedinečné v mnoha ohledech. Nejen tím, jak je slavné dílo pojato s akcentem na jeho temné podtóny, ale i tím, kolik debutů se v jedné inscenaci sešlo. Jednu z klíčových postav navíc ztvárnil český pěvec Adam Plachetka. Přímý přenos do kin po celém světě je naplánovaný na sobotu 20. května 2023.

Mozartovo převyprávění mýtu o Donu Juanovi, nechvalně proslulém svůdníkovi, je stálicí operního repertoáru na celém světě. Slávu i mimo operní domy opeře vynesly i některé scény, které se objevily ve filmu Miloše Formana Amadeus, který získal osm cen Oscar. Nyní se Don Giovanni vrací i do Metropolitní opery, a to v úplně nové inscenaci režiséra Iva van Hovea.
Van Hove je jednou z předních osobností současného divadla – je držitelem prestižní ceny Tony, na Broadwayi režíroval mimo jiné slavné West Side Story. A slavný příběh pojal skutečně po svém, s novými akcenty i svébytnou vizualitou. Příběh o podvodu a zatracení zasadil do abstraktní architektonické krajiny, kde vychází najevo temná zákoutí příběhu i postav. Debutantem v Metropolitní opeře je i Nathalie Stutzmann, která v tomto prostředí poprvé ve své kariéře diriguje hvězdami nabitý ansámbl.

V hlavní roli se představí baryton Peter Mattei, o jehož výkonu recenzenti hovoří jako o „magnetickém“. Jeho sluhu a blízkého souputníka Leporella ztvárnil Adam Plachetka. Je přitom příznačné, že tento basbarytonista narozený v Praze, v Metropolitní opeře debutoval právě v inscenaci Dona Giovanniho. Před osmi lety zde ztvárnil postavu Masetta. Tuto postavu letos hraje a zpívá Alfred Walker. V trojici dam, objektů touhy Dona Giovanniho, Anny, Donna Elviry a Zerliny září sopranistky Federica Lombardi, Ana María Martínez a Ying Fang.
Nová inscenace plná výrazných tváří současného operního světa, bude součástí oceňované série kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 20. května. Do českých a slovenských kinosálů míří Don Giovanni s Adamem Plachetkou v roli Leporella v distribuci společnosti Aerofilms.

15.5.2023 17:05:05 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jak se vám líbí (LSS)

Články v rubrice - Zveme ...

Kouzelná flétna v přímém přenosu z Met

Kouzelná flétna

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha svět ...celý článekČasopis 23 - sekce

HUDBA

Koncert turbošansonové kapely Poletíme?

Poletíme?

Poletíme?
Spontánní a osobitý koncert brněnské turbošansonové kapely k příležitosti jejich patnáctého výroč celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hořká komedie o stárnoucím spisovateli

O. Kaiser (Muž se zaječíma ušima)

Muž se zaječíma ušima
Hořká komedie o stárnoucím spisovateli, který se svojí mladou přítelkyní čeká miminko celý článek

další články...