zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 let, v dvojroli prince Siegfrieda a Rudovouse z Čajkovského baletní svity Labutí jezero (1967). Dále účinkuje J. Manšingrová. Komentář J. Topola v interpretaci O. Krejči. Kamera J. Kadaňka. Scénář a režie P. Weigl. Největší ovace a zároveň nejhlubší pád zažil Miroslav Kůra, který se narodil 26. května 1924 v Brně, na počátku padesátých let minulého století, kdy tančil před zaplněným Národním divadlem variaci Prince z Labutího jezera. Druhý den byl za trest, že měl větší úspěch než sovětští umělci, z naší první scény z rozhodnutí tehdejší politické garnitury odejit. Atmosféru, která v té době ve Zlaté kapličce panovala, si dnes dokážeme představit jen stěží.

Tehdy sedmadvacetiletý Miroslav Kůra patřil k miláčkům publika a jeho popularita se ocitla na vrcholu. Po druhé světové válce, když se Kůra vrátil z totálního nasazení v Norimberku, pozval ho jako nadaného tanečníka do angažmá v pražském Národním divadle tehdejší šéf baletu Saša Machov. Po výše popsané epizodě se do ND vrátil na deset let jako sólista baletu (1954–1964) a po dvouletém působení ve Skopje natrvalo zakotvil opět v Národním divadle jako šéf baletu a choreograf (1973–1993). Umělec zemřel 11. listopadu 2023.
Kůrovo úchvatné taneční umění zachytil v roce 1967 režisér Petr Weigl, který nazval svůj televizní film Pas de quatre, což znamená baletní scéna o čtyřech postavách. Jde o výseč z baletu P. I. Čajkovského Labutí jezero. Příběh pojednává o hodné princezně Odettě (tančí J. Manšingrová), kterou zaklel zlý čaroděj Rudovous do labutě. Tu si zamiluje princ Siegfried a slíbí jí lásku. Ale na oslavu princových narozenin přivede Rudovous svou dceru, černou labuť Odilii, které přičaroval podobu Odetty. Princ záměnu nepozná...
Doprovodný text, který namluvil mimo obraz Otomar Krejča, napsal Josef Topol. Režisér Petr Weigl situoval baletní scénu do oproštěného televizního prostoru, kde vizuálně vyniknou těla tanečníků. S Miroslavem Kůrou tančí jeho žena Jarmila Manšingrová.
Vysílání: 22.5., 22.10 hod., ČT art

13.5.2024 09:05:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článekČasopis 21 - sekce

DIVADLO

OLDstars on the ROAD 2024

OLDstars on the road 2024

Studentská umělecká skupina OLDstars připravuje další ročník cestovního léta. Svůj čas mladí divadelníci poděl celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno celý článek

další články...