zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velké operní hlasy… Montserrat Caballé

Montserrat Caballé (Norma)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V. Bellini: Norma
Hvězdná sopranistka Montserrat Caballé v titulní roli příběhu tragického milostného trojúhelníku o dvou dějstvích (1974). V amfiteátru v Orange spoluúčinkují: Josephine Veaseyová, Jon Vickers, A. Ferrin, M. Zottiová, G. Sininberghi a další, Sbor a orchestr Královského divadla v Turině řídí Giuseppe Patané. Režie Sandro Sequi. Televizní režie Pierre Jourdan (V italském znění s titulky). Přes dva tisíce let starý starořímský amfiteátr pro devět tisíc diváků v jihofrancouzském Orange byl v červenci 1974 svědkem legendárního představení. Přes silný severozápadní mistrál, vzdouvající mocně roucha protagonistů, tu vystoupila ve vrcholném belcantovém repertoáru katalánská sopranistka Montserrat Caballé, která ztvárnila pod taktovkou Giuseppa Patané titulní postavu Belliniho Normy.

Jejími uměleckými kolegy byli kanadský tenorista Jon Vickers jako její nevěrný milenec, římský prokonzul Pollione a britská mezzosopranistka Josephine Veasyová jako její „zdánlivá“ přítelkyně Adalgisa. Španělská primadona Caballé díky své mimořádné dechové technice a ovládnutí úchvatných, přesto znělých pianissim si mezi svými příznivci vysloužila přízvisko La Superba. Vystupovala s největšími světovými hvězdami klasické i popové hudby a odzpívala přes 4000 představení. Narodila se 12. dubna 1933 v Barceloně a zemřela tamtéž 6. října 2018. Operní příběh tragické opery Norma italského skladatele Vincenza Belliniho je zasazen do starověké Gálie v 1. století po Kristu, kde druidové žijí pod římskou nadvládou. Jejich velekněz Oroveso (Agostin Ferrin), který je zároveň otcem nejvyšší kněžky Normy, pronáší modlitbu. Ta by měla přinést odplatu římským okupantům. Druidové ovšem netuší, že Norma porušila, jak slib panenské čistoty, tak i zradila svůj lid: měla milostný poměr s římským prokonzulem Pollionem (John Vickers) – porodila mu dokonce dvě děti, které chce v průběhu dramatu zabít. Druidové se shromažďují a Norma prohlásí, že čas k revoltě proti Římanům ještě nedozrál. Modlí se k bohyni měsíce za mír oslovením: „Casta diva“ (Cudná bohyně). Je to jedna z nejobtížnějších árií sopránového oboru, kterou proslavily takové hvězdy, jako byly Maria Callasová, Joana Sutherlandová, Edita Gruberová a samozřejmě Monserrat Caballé, která byla hvězdou větrného večera v Orange před půl stoletím.
Vysílání: 04.5., 20.15 hod., ČT art

21.4.2025 17:04:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Časopis 28 - sekce

DIVADLO

Kultura Česká Lípa zve na vodní hrad Lipý

Drazí rodiče (Divadlo Verze)

Prázdninové měsíce se pro mnoho lidí nesou ve znamení dovolených, výletů a času stráveného mimo město. Ovšem p celý článek

další články...

HUDBA

Barbra Streisandová v oscarovém muzikálu

Barbra Streisandová (Funny Girl)

Funny Girl
Barbra Streisandová v roli ženy, která ze všeho nejvíc toužila po slávě. A po lásce. Oscarový am celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který celý článek

další články...