zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art 14. týden

Cigán

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Noční běžec
Svěřit se do rukou tajemnému dobrodinci je riskantní - hlavně tehdy, když máte co ztratit. Argentinsko-španělský thriller (2009). Hrají: L. Sbaraglia, M. Á. Solá, E. Rivasová, M. Vincente a další. Režie Gerardo Herrero
Eduardo Lopez (Leonardo Sbaraglia) je zaměstnancem velké pojišťovací společnosti. V práci není zvlášť spokojen, od neúspěchu a stresu odpočívá při pravidelném nočním joggingu. Jednoho dne se na letišti setkává s tajemným mužem jménem Conti (Miguel Ángel Solá). Ten Eduardovi nabídne, že mu pomůže změnit život.

Eduardo rád přijímá – ve firmě probíhají ne zcela čisté obchody, na kterých se již nechce podílet. Po pohnutkách svého dobrodince příliš nepátrá – postupně však s hrůzou zjistí, že Conti je důvěrně obeznámen s jeho rodinnými poměry, jmény i zvyky jeho dětí a manželky. Ve chvíli, kdy chce Contiho ze svého života vymazat, zjistí, že ho tajemný protivník už drží v hrsti a není cesty zpět. Ke studenému napětí snímku přispívá kromě hereckého koncertu obou protagonistů i kamera Alfreda Maya, která brilantně zachycuje sterilní atmosféru letišť, firemních mrakodrapů a open-space kanceláří.
Film Noční běžec (2009) je předposledním filmem původem španělského režiséra a producenta Gerarda Herrera. Na začátku roku 2012 měl premiéru jeho zatím poslední snímek Sněžné ticho.
Vysílání: 01.4., 23.15 hod., ČT art

Milenci z Pont-Neuf
Juliette Binocheová a Denis Lavant v kultovním příběhu o velké lásce z pařížských ulic (1991). Dále hrají: E. Scobová, M. Trintignantová, D. Buain, K.-M. Grüber a další. Režie Leos Carax (Ve francouzském znění s titulky)
Polykač ohně Alex (Denis Lavant) žije jako clochard pod nejstarším mostem Paříže Pont-Neuf. Jedné noci, když se bezcílně toulá městem, potkává tulačku Michéle (Juliette Binocheová). Dívka sice pochází ze "slušné" rodiny, je malířka, ale stejně žije na ulici. Trpí údajně nevyléčitelnou oční chorobou a hrozí jí oslepnutí. Láska těchto dvou ztroskotanců je tíživě poznamenána jak prostředím, tak Michélinou nemocí.
Snímek Léose Caraxe je filmem plným naděje a touhy, nemilosrdně patetickým a zároveň hrůzným. Natáčení filmu provázela řada problémů, Denys Lavant se zranil a natáčení se zastavilo na celý měsíc. Film se nemohl natáčet v autentickém prostředí Paříže, takže se poblíž Montpelier postavily kulisy starobylého mostu Pont-Neuf a domů kolem Seiny. Režisér Léos Carax překročil rozpočet i dobu natáčení. Podařilo se získat další producenty a film mohl mít konečně premiéru v roce 1991. Získal řadu nominací na prestižní ceny a tři Evropské ceny za kameru, střih a Juliette Binocheová za herecký výkon.
Vysílání: 05.4., 22.05 hod., ČT art

Cigán
Tragický příběh čtrnáctiletého romského chlapce Adama, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v současné moderní společnosti. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Hrají: J. Mižigár, M. Hangurbadžo, M. Gulyas, M. Kotlárová a další. Scénář M. Leščák a M. Šulík. Kamera M. Šec. Režie M. Šulík (Premiéra)
Tragický příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který s poznáním příčin nenadálé smrti vlastního otce prochází neúprosným předivem zákonů vlastní komunity v kontextu současné společnosti.
Narodit se v romské osadě znamená dostat hned do kolíbky nesmazatelný cejch. Budoucnost v ní je příliš zřejmá: není žádná. Uznávaný slovenský režisér Martin Šulík natočil nesmlouvavý film z míst, která civilizace vyvrhla ze svého lůna. I přesto se i tady rodí lidé, kteří chtějí žít a plnit si své sny.
„Chtěli jsme natočit film o našich Romech, protože jsme si uvědomili, že o nich nic nevíme. Známe Gypsy Kings, stočlenný romský orchestr z Budapešti, ale nemáme představu, v jakých podmínkách žije dvě stě tisíc Romů na východním Slovensku. Dřív než jsme začali psát scénář, cestovali jsme po romských osadách a setkávali se se zajímavými lidmi, kteří se před námi otevřeli a vyprávěli nám své příběhy. Z jejich vyprávění se poskládal náš film. Nechtěli jsme Romy mytizovat, dívat se na ně jako na folklór ani romantizovat. Chtěli jsme pravdivě zachytit jejich život, protože život v romské osadě je odrazem našeho světa. Pouze je v něm všechno emotivnější, vyhrocenější a přímočařejší,“ vysvětluje režisér Martin Šulík.
Vysílání: 06.4., 20.20 hod., ČT art

30.3.2014 14:03:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 (2005) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Igor Stránský: Maryša je typicky české shakespearovské drama

Z inscenace Maryša

Poslední předprázdninovou premiérou Slováckého divadla bude klasické nastudování legendární Maryši bratří Mršt celý článek

další články...

HUDBA

Kurtizány… se věnují Chemii

Kurtizány z 25. Avenue

Fandové kapely Kurtizány z 25. Avenue se po třech letech konečně dočkali nového pátého řadového alba Chemie. celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zen a rýže

Cloud Gate Dance Theatre

„Chodidla poutníka jsou jako květina, jeho duše zrající a narůstající plod, a všechny jeho hříchy se roz celý článek

další články...