zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 8. týden

Cesty víry: Muslimové pod křížem

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uchem jehly
Setkání farářky Martiny Viktorie Kopecké s herečkou a spisovatelkou Evou Hudečkovou (2021). Režie R. Vodrážka. Manželka houslisty Václava Hudečka – Eva – dostala rodné jméno Trejtnarová od svého nevlastního otce. Vyrůstala se dvěma nevlastními sourozenci. Cesty rodičů se později rozešly. Rozpad tohoto manželství poznamenal celou její rodinu i ji samotnou. Dětství strávila ve Strašnicích v domku prarodičů. Dědeček Evy skončil v padesátých letech v komunistickém kriminále, vlastnil truhlářskou dílnu, o kterou po roce 1948 přišel. Později ho do vězení následoval i syn František. Výraznou postavou jejího dětství byla babička. Pomáhala ji vychovávat s láskou, trpělivostí a otevírala svět víry. Starostlivost a obětavost babičky ji ovlivnila natolik, že jí věnovala svou první knížku. Nazvala ji Bezhlavá kobyla a je její částečnou autobiografií.
Eva Hudečková hrála na klavír a kytaru. Zpívala ve sboru. Od dětství se objevovala ve školních představeních. Jednou z jejích prvních dětských rolí byla postava kněžny Zaháňské v inscenaci Babička. V roce 1968 pak nastoupila na DAMU. Herectví se věnovala do roku 1984, vzdala se jej v reakci na nabídku rolí poplatných znormalizované kultuře. V té době jí zemřela maminka. Psaní bylo pro ni tedy jistou formou terapie. Nikdy se už nevrátila ani před kameru, ani na jeviště, i když se jí podařilo zapsat do povědomí diváků.
Vysílání: 27.2., 11.35 hod., ČT2
Opakování: 03.3., ČT2., 05.3., ČT2

Sváteční slovo katolického kněze Josefa Rosenberga
O paměti národa a smíření (Premiéra). Děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg nazval své Sváteční slovo „O paměti národa a smíření“ a zamýšlí se v něm nad hodnotou lidského života.
Vysílání: 27.2., 12.00 hod., ČT2
Opakování: 27.2., ČT3., 27.2., ČT1., 01.3., ČT1., 03.3., ČT3., 04.3., ČT1

Cesty víry: Muslimové pod křížem
Pohled na exotický svět, který je přímo na sousedním dvorku. Harmonické soužití muslimů, katolíků a pravoslavných, které trvá už stovky let. A není geograficky vzdáleno tak, jak byste si možná mohli myslet (2018). Režie P. Minařík. Dvě obce v Polsku u běloruských hranic: Kruszyniany a Bohoniki. Nejsou skoro ničím zajímavé. Až na to, že v nich žije komunita Litevských Tatarů, a to už více než 300 let. Společenství Muslimů obklopené silným polským katolicismem a menšinovým pravoslavím. Jak říká jeden z aktérů dokumentu: "Jediné, co nás tu trápí, je fakt, že nemáme čas na práci, pořád totiž něco slavíme, buď pravoslavné, nebo katolické Vánoce, anebo svátky muslimské. Pro samé oslavy není nikoho, kdo by pracoval, ale jinak se máme rádi."
Vysílání: 27.2., 12.35 hod., ČT2
Opakování: 28.2., ČT2., 01.3., ČT2., 05.3., ČT2

14.2.2022 19:02:56 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra