zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ostravská muzejní noc o víkendu prozářila Ostravu

Ostravské muzeum

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V sobotu 20. května se uskutečnil čtrnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Přes třicet ostravských organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a sociálním aktivitám, připravilo netradiční program a nabídlo volný vstup až do pozdních nočních hodin. Tématem letošního ročníku byla recyklace a festivalový program mimo jiné nabídl i nápady, jak kreativně naložit s odpadem. Organizátoři odhadují 22 000 vstupů.

,,Největší zájem veřejnosti byl o Dílny Dopravního podniku Ostrava a Ostravské muzeum, které evidují návštěvnický rekord. Galerie výtvarného umění v Ostravě se blížila k hranici dvou tisíc návštěvníků. Přes tisíc účastníků dále navštívilo zahradní slavnost Střední umělecké školy, Ostrava, PLATO Ostrava, Radnici města Ostravy a Radnici městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz,“ uvedla Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka festivalu.
NEJVÍC LÁKALY RECYKLAČNÍ WORKSHOPY. Zájem o fenomén udržitelnosti se promítl především do tvůrčích dílen a workshopů. Děti i dospělí tvořili umělecká díla a výrobky z odpadových materiálů, jako jsou ruličky toaletního papíru, kelímky, víčka z PET lahví, rozbitá keramika, kousky látek, videokazety a bannery či staré potištěné papíry. V Galerii Díra například vyvolávali fotografie ekologičtějším způsobem prostřednictvím kávového roztoku, v Minikino Kavárně zase vyráběli loutky ze starých filmových plakátů. Festival přilákal především rodiny s dětmi, v pozdějších večerních hodinách ale nebylo výjimkou v ulicích města potkat i skupiny dospělých, kteří se vyrazili kulturně bavit i vzdělávat. Také návštěvníci z Polska přišli v rámci festivalu prozkoumat ostravské kulturní instituce.

,,Festival jsme v letošním roce zahájili před budovou Nové radnice pomocí frkaček. Lidé si z Ostravské muzejní noci odnesli nejen informace o kulturních institucích, ale také širší povědomí o recyklaci a udržitelnosti. Do institucí proudili z větší části lidé, kteří nejsou jejich pravidelnými návštěvníky a přesně toto je cílem našeho festivalu,“ uzavřela Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.

PRAKTICKÉ INFORMACE. Ostravská muzejní noc nabízí interaktivní program do pozdních nočních hodin zdarma. Cílem festivalu je představit kulturní instituce ve městě v atraktivní podobě, aby se do nich lidé vraceli v průběhu celého roku. Pro Ostravu je typické, že se do festivalu zapojují také radnice, umělecké školy nebo sociálně prospěšné organizace, letos nově například FUTUREUM a Ostrava Expat Centre.
K bezplatné přepravě mezi institucemi mohli návštěvníci využít čtyři muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava. Hlavními koordinátory festivalu jsou Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ostravské muzeum. Ostravská muzejní noc je součástí Dní Fajne rodiny, které přinášejí atraktivní program pro rodiny s dětmi, a celorepublikového Festivalu muzejních nocí, který organizuje Asociace muzeí a galerií ČR. Finančně festival podpořily statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

22.5.2023 11:05:16 Redakce | rubrika - Zprávy