Divadelní tipy 9. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekNeobyčejné životy - Blanka Bohdanová
Životní pouť dvojnásobné držitelky Ceny Thálie a dlouholeté členky Národního divadla, od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 95 let (2009). Připravili Z. Maléřová a V. Křístek. Bilanční portrét představuje z osobní perspektivy život a bohatou tvůrčí cestu herečky Blanky Bohdanové (*4. 3. 1930 – †3. 10. 2021). Poprvé vstoupila na profesionální jeviště v Plzni, když jí bylo pět let. Tím bylo rozhodnuto o další cestě této jedinečné herečky. Legendární Manon Lescaut, na kterou dodnes vzpomínají diváci jak pardubického divadla, tak i Divadla E. F. Buriana v Praze, se stala jednou z nejvýraznějších osobností českého divadla. Od roku 1966 byla členkou činohry Národního divadla, výrazně se uplatnila v rozhlase, dabingu a jako divadelní pedagožka. I ve filmových a televizních rolích se prosadila jako výrazná charakterní herečka, vyhledávána pro psychologicky komplikované postavy. Mezi ně patřila Kateřina v hořké historické komedii Čest a sláva, hraběnka v Pokladu hraběte Chamaré, společnice Ema v adaptaci Fráni Šrámka Odcházeti s podzimem či jedna ze sester v televizním snímku Ryba ve čtyřech. V dobách, které nepřály jejímu talentu, se upnula k malování a to se stalo její druhou profesí. Na jevišti byla aktivní do pozdního věku, kdy slavila velké úspěchy ve dvojici inscenací Moje strašidlo a The Gin Game, jež setrvávala v repertoáru Violy 14 let a Blanka Bohdanová za ní získala Cenu Thálie. Druhou Thálii obdržela v roce 2014 za celoživotní činoherní mistrovství.
Vysílání: 27.2., 10.35 hod., ČT1
Úsměvy Blanky Bohdanové
Jaromír Hanzlík přivítá známou herečku, která by v těchto dnech oslavila 95. narozeniny (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech přivítá Jaromír Hanzlík herečku Blanku Bohdanovou. Po absolvování brněnské JAMU nastoupila do Východočeského divadla v Pardubicích. Po šeti letech přesídlila do Prahy do Městských divadel a později do Divadla E. F. Buriana. V roce 1966 se stala členkou Národního divadla. Hrála v desítkách divadelních a televizních inscenací, naopak ve filmu se příliš neobjevovala. Vedle herectví bylo její velkou láskou i výtvarné umění, ráda a dobře malovala. Tento rok to je 95 let od jejího narození.
Vysílání: 01.3., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 07.3., ČT1
Bertolt Brecht ve víru války a lásky (1/2)
Revolucionář divadla a muž, jehož génia milovalo publikum i zástupy žen. Hvězdně obsazené německé dokudrama (2019). Hrají: T. Schilling, M. Emdeová, F. Hartwig, L. Beneschová a další. Režie Heinrich Breloer. Německý dramatik, básník a přední představitel politického divadla Bertolt Brecht se narodil roku 1898 v Augsburgu. Režisér Heinrich Breloer nahlíží na jeho život a dílo od raného mládí až po konec jeho věhlasné kariéry. V první části s podtitulem Láska trvá nebo netrvá se přeneseme do předválečného Německa, kde mladý Brecht píše své první články, písňové texty a v politicky turbulentní době formuje svůj světonázor. Jeho přesvědčení, že bude stát po boku Goetha a Schillera jako jeden z největších německých literátů, je neochvějné. Brecht jako mladý tvůrce zažívá první umělecké úspěchy, ale také milostná dobrodružství. Jeho Třígrošová opera představuje mezinárodní úspěch, Brechtův život ale poznamenala i mnohá zklamání a pády. V hvězdně obsazeném dokudramatu ztvárnil Brechta v první části jeden z nejúspěšnějších německých herců Tom Schilling.
Vysílání: 27.2., 20.15 hod., ČT art
Legendární inscenace: Zločin a trest
Dramatizace románu F. M. Dostojevského v hlavní roli s charismatickým V. Dlouhým uvedená v roce 1989 v malostranském Rubínu byla významnou událostí pražského divadelního světa (2012). Připravil V. Polesný. V šedesátých letech byla dramatizace Dostojevského románu v úpravě Aleny a Jaroslava Vostrých uvedena s velkým úspěchem na scéně Činoherního klubu a tuto úpravu použili i autoři představení na komorní scéně v malostranském Rubínu v letech osmdesátých. Malá intimní scéna dala vyniknout především herectví Vladimíra Dlouhého v hlavní roli, v obnoveném představení na scéně v Řeznické ztělesnil roli Raskolnikova Martin Myšička. Soňu hrály Eva Salzmannová, resp. Lenka Vlasáková. Režii dramatu a zároveň dokumentu měl Viktor Polesný. O přípravě, vzniku a významu mnohovrstnaté inscenace vyprávějí především její protagonisté.
Vysílání: 02.3., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art
TIP!
Časopis 12 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
13. komnata Davida Schneidera

13. komnata Davida Schneidera
Herec se musel vyrovnat s tragickou ztrátou táty i malé dcerky. Jeho příběhem ...celý článek
Divadelní tipy 12. týden

Tiché kroky
Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová ve vzpomínkách V. Peterkové, Z. Malé ...celý článek
Divadelní tipy 13. týden

Janinka
Výrazná herecká osobnost Národního divadla, pozoruhodná žena Jana Březinová, od jejíhož narození up ...celý článek
Časopis 12 - sekce
HUDBA
Hudební tipy 12. týden

Zlatá lýra: Finále (10/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci celý článek
OPERA/ TANEC
Přípravy na ZUŠ Open 2025 jsou v plném proudu

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, pořádaný již devátým rokem Nadačním fondem Magdaleny celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 12. týden

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném komediálním filmu o lidech, kteří přes ne celý článek