Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Zprávy
 
Ohlédnutí za divadelním rokem 2013 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Národní divadloRok 2013 je za námi, a tak se sluší za ním ohlédnout. Pro koho byla třináctka šťastná, a pro koho nikoli? Kdo zabodoval? Kdo se vydal na nejistou novou půdu?
Rok 2013 byl ve znamení změn, jejichž výsledky z pohledu zblízka ještě nelze hodnotit, a nelze tedy jednoznačně připsat znamínko plus či mínus. Lze ovšem konstatovat, že divadelní prostor po svém kopíroval nejistou a poněkud zmatenou situaci politickou, a o absurdity tedy nebyla nouze. V tom dozajista vedla naše první scéna – zlatá kaplička prožila tolik otřesů, že nad tím busty Mistrů v galerii nestačily vrtět hlavami...

Dočkali jsme se sice nového šéfa Národního divadlaJana Buriana – ale díky entrée nového (a již bývalé) ministra kultury J. Balvína, to byl příchod poněkud trhaný, a doprovázený velmi bouřlivou odezvou uvnitř divadla i zvenčí. Ano, nakonec tedy Jan Burian do svého křesla usedl, nicméně to stálo soubor několik členů (viz odchod Miroslava Donutila či Richarda Krajča), a v závěru roku navíc odchod Štěpána Kubišty z vedení Nové scény.

Nového vedení se po čase dočkalo i brněnské Národní divadlo, kam přišel nový ředitel – Martin Glaser z jihočeského divadla, zatímco jeho místo v Jihočeském divadle zaujala Jana Kališová.

Nejvíce změn ovšem proběhlo v Praze. Do Divadla na zábradlí přišel brněnský tým Petr Štědroň - Dora Viceníková - Jan Mikulášek, a ačkoli první zdejší inscenace Šedá sedmdesátá se setkala s ohlasy rozporuplnými, přechod do Prahy s přenosem úspěšných inscenací z Reduty lze hodnotit už dnes jako úspěšný. Horší situaci musí čelit nové vedení Divadla Pod Palmovkou (M.Lang - T.Svoboda - B.Tůmová), jemuž příroda ve formě povodní připravila opravdu nelehkou situaci. Mnohé ze svých plánů kvůli rekonstrukci divadla museli odložit, a naladit se na prozatímní fungování v různých pražských divadlech. Pohromu na Palmovce odnesl i soubor Komorní činohra Jiřího Bábka, ale ten naštěstí našel zcela nový divadelně - klubový prostor Troníček v centru Prahy.

Skokanem roku se stal Michal Hrubý a jeho Studio Dva. Otevření nového divadla je v této době čin odvážný, a můžeme tomuto komerčnímu divadlo jen přát, aby zdárný rozjezd měl i zdárné pokračování.

Vlny kritických ohlasů vzbudil další pokus dát směr optimalizaci pražské divadelní sítě. Vznikl sice nový teoretický materiál, ale jak se zdá, ani tentokrát k výraznějším změnám nedojde. Všichni se však určitě shodnou na tom, že je to běh na dlouhou trať, a že zásadní změny nebude možno uskutečnit mávnutím kouzleného proutku. Ať už se v kuloárech říká cokoli, příspěvkové organizace mají stále své pevné místo v divadelní struktuře Prahy, a množství diváků, kteří do nich míří, je mnohonásobně vyšší než zájemců o alternativu.
Jako podstatné vidím to, že přes všeobecné skuhrání nad nedostatkem peněz na kulturu žádné divadlo dosud nezaniklo, a každoročně se vynoří nějaký další soubor či nový divadelní prostor. Zdárně se rozvíjejí aktivity Studia hrdinů (symbolického pokračovatele Pařízkova divadla Komedie), a také Divadlo X10 ve Strašnickém divadle. Překvapivá a velmi potěšující je expanze Spitfire Company (v Praze působící v Akropoli či v NOD Roxy), které svými inscenacemi zabodovalo na nejrůznějších světových festivalech. Z mimopražských souborů n sebe výrazně upozornilo Městské divadlo Kladno, hrající v době rekonstrukce divadla na loutkové scéně Lampion. I za těchto ztížených podmínek zabodovalo povedenými tituly jako Miláček, Vinnetou či Podivný případ se psem.
Svědectvím o tom, že lidé na divadlo nezanevřeli, ale že problém s návštěvností je způsobem především cenou vstupenek, byla obrovská návštěvnost prvního ročníku Noci divadel, kdy veškeré divadla jak v Praze, tak i všude jinde, doslova prskala ve švech. A také pro divadla a jejich tvůrce to byla zkouška, v níž vesměs uspěli.

Sečteno a podtrženo, rok 2013 navzdory mnohým nepříznivým podmínkám, nebyl tak docela marný. Vzniklo množství pozoruhodných projektů, objevili se noví talentovaní umělci, a jiní, zkušení, potvrdili svou kvalitu, nebo ukázali své překvapivé možnosti. O konkrétních projektech a pozoruhodných uměleckých výkonech se dozvíte více v příštím týdnu.
 
| 30.12.2013 19:12:48 Jana Soprová |             | Foto: Petr Schier |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru