Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Zemřela herečka Libuše Havelková Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Libuše Havelková(*11. května 1924 – †6. dubna 2017)
Herečka Libuše Havelková odešla do hereckého nebe v požehnaném věku 92 let. Čeští diváci ji znali především jako ztělesnění vlídné, usměvavé maminky a babičky, jak v televizních seriálech, tak v pořadu Kouzelná školka.
Narodila se jako Libuše Drboutová v Českých Budějovicích, a v průběhu 40. let studovala dramatické umění na Pražské konzervatoři. Poté pokračovala ve studiu na DAMU a byla jednou ze zakladatelek zdejšího studentského divadla DISK. S jeho souborem pak hrála ještě v divadle Alhambra.

Od roku 1948 získala angažmá ve Státním divadle v Ostravě, a při práci ve zdejším rozhlase se seznámil s hudebním skladatelem Svatoplukem Havelkou, za něhož se provdala a měli spolu dvě děti (Ondřej Havelka následoval v kariéře oba rodiče a živí se jak divadlem, tak muzikou). V letech 1951-59 byla členkou Divadla E. F. Buriana. Nejdelší dobu strávila na scénách pražského Národního divadla, kde působila v letech 1960-91. Za svůj život sehrála na 130 různorodých divadelních rolí, a ještě více rolí filmových a televizních. Devět sezón hrála Havelková v Divadle E. F. Buriana (tehdy fungujícího pod názvem Armádní umělecké divadlo a následně D34), kde zároveň působila jako pedagožka ve Studiu E.F.B. Na scéně Déčka si zahrála mj. paní Millerovou ve Švejkovi nebo Lucy v Brechtově Žebrácké opeře. V roce 1960 přešla do Národního divadla, kde působila až do odchodu do důchodu. Její první rolí byla Olga v adaptaci Graninovy povídky Po svatbě z pera Miroslava Macháčka, který byl zároveň režisérem kusu. Z jejích dalších rolí připomeňme Luisu z Millerovy dramatu Po pádu, Prudencii z Lorkova dramatu Dům Doni Bernardy v Radokově režii, paní profesorovou z Loupežníka v režii R. Hrušínského, paní Hlubinovou v Měsíci nad řekou, Kordulu ve Strakonickém dudákovi či Kláskovou v Lucerně. Po odchodu do důchodu Havelková dál vystupovala pohostinsky, nejen v ND, ale i na dalších scénách.

Významná je její pedagogická činnost. Už v roce 1952 začala učit na DAMU, v 70. a 80. letech byla docentkou a proděkankou. Výuku na DAMU ukončila odchodem do důchodu, ale poté se věnovala studentům na pražské konzervatoři. Velké množství bylo filmových a televizních rolí, které odstartovaly už v roce 1956 Tonička v Robinsonce. Později si zahrála např. Kateřinu v muzikálu Starci na chmelu, paní přednostovou v Ostře sledovaných vlacích nebo Kláru v Noci nevěsty. Nejvíce se zapsala do paměti jako představitelka starostlivých obětavých maminek a laskavých babiček. Např. v roce 1975 si ji oblíbili diváci jako matku Hamrovou v seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, a poté babičku v rodinném seriálu Tajemství proutěného košíku. Na to navázala laskavá učitelka zpěvu v seriálu My všichni školou povinní. Velmi dlouho pak ztvárňovala přímo model laskavé babičky-vypravěčky v televizním pořadu Kouzelná školka. Kromě divadla a filmu se často uplatňovala v rozhlase a dabingu. Zemřela po dlouhé nemoci.

Poslední rozloučení bude 12. dubna ve 12:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.
 
| 9.4.2017 11:04:53 JaSop |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru