Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Konference Circus and Its Others II. v Praze Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Funus (Bratři v tricku)Více než pět desítek účastníků z celého světa vystoupí na mezinárodní novocirkusové konferenci Circus and Its Others II., která se koná od 27. do 29. srpna 2018 v rámci Letní Letné v Divadle DISK. Konference, jejímž hlavním pořadatelem je CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, se soustředí zejména na problematiku „podoby a proměny" současné (novo)cirkusové praxe. Mezi hlavními řečníky se objeví absolventka National Circus School v Montrealu a bývalá členka souboru Circus Cirkör Marie-Andrée Robitaille ze Stokcholmu, vedoucí uměleckého výzkumu a pedagožka Camilla Damkjaer z Kodaně či artistka Erin Ball s teatroložkou Karen Zaiontz z Kanady, jež se zaměřují na praxi v oboru cirkusu s tělesným hendikepem.

„Konference Circus and Its Others II. je největší akademickou událostí zaměřenou na cirkus, která se kdy v České republice konala. Jsme poctěni, že se CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus jako hlavní pořadatel podílí na vytvoření platformy pro setkání odborníků na cirkus z celého světa a umožní tak mnohovrstevnatou diskuzi,“ říká Veronika Štefanová, vedoucí výzkumu a dokumentace v centru pro nový cirkus CIRQUEON. Konference se zaměří zejména na proměny současné (novo)cirkusové praxe. „Do tohoto tématu je zahrnuta problematika genderu, pop kultury, sexuality, tělesnosti i lidských fyzických a mentálních schopností či omezení ve vztahu k cirkusu,“ upřesňuje Štefanová.

„Nejen pro CIRQUEON, ale pro celou českou novocirkusovou scénu je konference obrovskou příležitostí. Příležitostí rozvést dialog na nejvyšší akademické úrovni ve velmi přátelské a inspirativní atmosféře. A také příležitostí odprezentovat svoji práci širokému spektru profesionálů z celého světa. Podařilo se nám propojit české univerzity Akademii múzických umění a Univerzitu Karlovu s Broch University v Torontu, Union College v New Yorku a University of Copenhagen a s dalšími pracovišti. To je pro další rozvoj a emancipaci takhle mladého uměleckého druhu velmi důležité. Veřejnost vidí hlavně artistické výkony a fyzický tréning, ale za tím je obrovská a velmi seriózní práce,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu – Centra pro nový cirkus.
V Praze tak v průběhu tří dnů vystoupí přes padesát vědců a praktikujících umělců z oboru, a to od Austrálie až po Kanadu. Hlavními mluvčími konference Circus and Its Others II. budou Marie-Andrée Robitaille a Camilla Damkjaer. Marie-Andrée Robitaille je absolventkou National Circus School v Montrealu a bývalou členkou souboru Circus Cirkör. V roce 2011 založila na Stockholm University of Arts projekt Gynoïdes, který se věnuje výzkumu role ženy v cirkuse. A o tomto tématu přijíždí promluvit do Prahy. Camilla Damkjaer je vedoucí uměleckého výzkumu a pedagožka na University of Southern Denmark v Kodani. Na konferenci bude mít přednášku Circus and yoga as each other's other, o zastoupení cirkusu v jiné pohybové praxi, kterou je Ashtanga jóga. Dále vystoupí artistka Erin Ball a teatroložka Karen Zaiontz z Kanady, které společně představí výzkum The Adaptive Body in Contemporary Circus Arts (Adaptivní tělo v současném cirkusovém umění), v němž se zaměřují na praxi v oboru cirkusu s tělesným hendikepem.
Po montréalskem vzoru, kdy se první ročník konference odehrál na pozadí festivalu Completèment Cirque v Montréalu, se bude konat i pražská konference v rámci Letní Letné v Divadle DISK. Ve spolupráci s festivalem Letní Letná tak organizátoři připravují showcase českých profesionálních umělců a souborů. Během tří dnů budou mít návštěvníci možnost vidět celá představení Bratrů v tricku, Loser(s) Cirque Company, Vít Neznal & kol., Cink Cink Cirk, Feel the Universe Circus Company, Circo Frico a další. „Naší snahou je odprezentovat zahraničním hostům širokou škálu české novocirkusové scény a umožnit navázání dalších mezinárodních kontaktů,“ upřesňuje Maršíková.
Konference je zcela zdarma, je nutná předchozí registrace. Mohou se jí účastnit, jak profesionálové, tak laici.
Více informací na www.circusanditsothers.com.
 
| 23.7.2018 11:07:17 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru