Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Poslední lod (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Divadlo Na zábradlí oslaví 60 let existence Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Petr Čtvrtníček (Podivuhodný případ pana Holmese)   Divadlo Na zábradlí po prázdninách vstoupí do jubilejní 60. sezony. Slavit se bude nejen premiérami, které repertoár obohatí o originální autorské adaptace literární a filmové klasiky i aktuální témata, ale také řadou akcí a speciálních projektů. Jedním z nich je vydání publikace o historii této osobité pražské scény či uvedení šestidílného cyklu filmových dokumentů České televize, mapujícího jednotlivá desetiletí existence Divadla Na zábradlí. Celou sezonu se nejen na sociálních sítích budou fanoušci setkávat s unikátními portréty bývalých a současných zaměstnanců, které nafotil držitel ceny Czech Press Photo KIVA.
První premiérou sezony 2018/2019 bude 5. října 2018 inscenace Podivuhodný případ pana Holmese.

A jak už je v Na zábradlí zvykem, nepůjde o klasický přepis předlohy, ale o autorské přepracování příběhů této ikony světové literatury. Autorem textu i režisérem je David Jařab, který se stává vedle Jana Mikuláška dalším z kmenových režisérů Divadla Na zábradlí. O své nadcházející inscenaci Jařab říká: „Je to taková viktoriánská rapsodie o touze přiblížit se zločinu tak blízko, že člověk, totiž muž, prostě nemůže zůstat úplně beze skvrn na své běloskvoucí košili a kožených rukavicích. Kriminální obsese dvou solitérů z dob, kdy černoši, Indové, Poláci, feťáci, ženy i děti ještě znali své místo.“ Slavného detektiva si zahraje Honza Hájek, Dr. Watsonem bude Miloslav König. Doplní je Jakub Žáček, Jiří Černý, Ivan Lupták, Magdalena Sidonová, Petr Čtvrtníček a nové posily hereckého souboru Petra Bučková, kterou diváci znají ze Zlatých šedesátých, Buržoazie a z Dobrých chlapců, a Barbara Bočková, mladá, talentovaná herečka, čerstvá absolventka DAMU.
V prosinci bude následovat inscenace domácího režiséra Jana Mikuláška, který s dramaturgyní Dorou Viceníkovou originálním způsobem zpracovává dílo legendy světového filmu Ingmara Bergmana. Snové i psychologické motivy tohoto severského tvůrce ožijí na scéně Zábradlí v imaginativní kaleidoskop. Již tradičně se výtvarného zpracování ujme Marek Cpin. Druhá polovina sezony se od literárních a vůbec fiktivních světů odkloní k realitě všedního dne. Herečka a režisérka Halka Třešňáková se zaměří na osobní téma emigrace pod názvem Překročit hranice. Poslední premiéra bude svěřena do rukou držitele Českého lva, filmového režiséra Marka Najbrta.
 
| 30.7.2018 10:07:45 Redakce |             | Foto: Zdeňka Valečková |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru