Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
V MDP je v sezoně 2018/19 všechno nové Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Stanislav Majer při focení plakátu k inscenaci KonzervativecPo dvanácti letech čekají Městská divadla pražská velké změny. Nadcházející 69. sezona se bude od těch minulých ve všech směrech výrazně odlišovat. Koncepce, se kterou Daniel Přibyl před rokem vyhrál výběrové řízení na pozici ředitele, totiž obsahuje jiné dramaturgické směřování, rozmanitý doprovodný program nebo znovupřipojení divadla Komedie.
První premiérou sezony bude trpká komedie Moře od britského dramatika Edwarda Bonda.

Vypráví směšný i smutný příběh o tom, jak strach z neznámého a bizarní konspirační teorie zvolna rozežírají idylu klidného přístavního městečka. Jako režisér se tímto titulem, jehož premiéra bude v divadle ABC 13. října 2018, vůbec poprvé v České republice představí jeden z nejvyhledávanějších mladých slovenských režisérů Ján Luterán, jehož úspěšné inscenace má na repertoáru například Slovenské národní divadlo nebo Astorka Korzo ´90. V hlavních rolích se představí Veronika Gajerová, Viktor Dvořák nebo Zdeněk Piškula.
Na společensky kritický tón naváže z podstatně jiného úhlu pohledu o týden později v divadle Rokoko režisér a dramatik David Drábek svou groteskní detektivkou Kanibalky s podtitulem Soumrak samců. Vyšetřování záhadných vražd Arabů v ní zavede tandem pražských kriminalistů i do výcvikového tábora českých neonacistů. „Kanibalky atmosférou odkazují na tolik oblíbený skandinávský model detektivek, ale humor v nich je třeskutě český“, přiblížil svou novou hru David Drábek, jeden z nejoriginálnějších tvůrců českého divadla uplynulého dvacetiletí, který bude svými autorskými inscenacemi utvářet umělecký profil Rokoka. Jako Iggy a Diana, poněkud nečekaná dvojice vyšetřovatelů, se v Kanibalkách představí Vanda Hybnerová a Jiří Hána.

V Komedii, scéně určené pro projektovou práci, koprodukční inscenace, rezidence nezávislých souborů a tvůrců, hostování mimopražských a zahraničních divadel a festivaly, se první premiéra odehraje v symbolické datum 28. října 2018. Ve hře Konzervativec se jeden z nejdiskutovanějších současných českých spisovatelů David Zábranský zamýšlí nad povahou času a významem oslav dějinných událostí: „Teď slavíme těch sto let… Vzniká při té příležitosti čtyři tisíce textů na kilometr, ale málokoho to zajímá. Tak jsem si říkal, že je třeba to napsat jinak. Jaký je obecně náš přístup k času? Kolik to je, těch sto let? Jaké kvantum? Jakou má to kvantum strukturu? A co my?“ Při práci na této inscenaci se nad Zábranského textem znovu potkají režisérka Kamila Polívková a herec
Stanislav Majer.

Celkem nabídnou Městská divadla pražská v nastávající sezoně čtrnáct premiér: devět jich připraví umělecký soubor na scénách ABC a Rokoka, další tvoří koprodukční inscenace i projektová tvorba v divadle Komedie a v samotném závěru sezony vznikne site-specific projekt v nedivadelním prostoru. Jedním z nejvýraznějších počinů sezony by se měla stát první inscenace nového uměleckého šéfa Městských divadel pražských Michala Dočekala, jíž bude česká premiéra monumentálního dramatického díla Tonyho Kushnera Andělé v Americe. Mezi dalšími výraznými režisérskými jmény sezony jsou Martin Františák, Jakub Vašíček nebo Eduard Kudláč. Zvláštní místo v dramaturgickém plánu má společná koprodukce s činoherními soubory Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart – divadelní verzi Stručných dějin Hnutí, kterou napsala Petra Hůlová přímo pro tuto příležitost, připravuje s českými i německými herci režisér a dramatik Armin Petras.
Nově budou Městská divadla pražská akcentovat spolupráci se zahraničními partnery, a to ve formě networkingu, koprodukcí a recipročních výměn. Vedle zmíněných Stručných dějin Hnutí je například dojednáno vzájemné hostování s petrohradským Velkým činoherním divadlem G. A. Tovstonogova (BDT), které v říjnu přiveze do Komedie inscenaci hry Ivana Vyrypajeva Opilí. Městská divadla pražská se také nově stala jako jediné české divadlo členem mezinárodní asociace U.T.E. (Union des Théâtres de l’Europe) sdružující dvě desítky činoherních divadel napříč celou Evropou.

Městská divadla pražská významně rozšiřují rozsah svých doprovodných programů o výstavy a instalace, hudební a literární pořady, filmové projekce, komentované prohlídky. Zvláštní důraz bude kladen na edukační aktivity pro školy a mládež i širokou veřejnost. Druhou sobotu v září vyjde jako příloha Lidových novin první číslo časopisu Moderní divadlo, které přinese čtenářům například rozsáhlý text o Edwardu Bondovi, rozhovory s Davidem Drábkem, Kamilou Polívkovou a Davidem Zábranským, esej na téma dialog či fotoreportáž věnovanou architektonickým proměnám divadla Komedie.
Zásadní proměnou prošla i vizuální identita Městských divadel pražských. Nová je založena především na nezaměnitelné původní typografii a svým důrazem na písmo a slovo tak celkově podtrhuje obsahový důraz nové umělecké koncepce.

www.mestskadivadlaprazska.cz
 
| 3.9.2018 13:09:50 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru