Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Divadlo pod Palmovkou zazářilo v Gdaňsku Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Soubor Divadla pod Palmovkou v GdaňskuJan Klata přijíždí do Prahy oprašovat inscenaci Něco za něco. Přes prázdniny však inscenace tak úplně nespala. Hostovala na světově proslulém shakespearovském festivalu v Gdaňsku. Ohlasy z polských médií na toto představení české (či chcete-li evropské) činohry byly více než nadšené.
„Jsme nadšení, že jsme byli pozváni na tak prestižní evropský festival a myslím, že jsme velmi dobře obstáli, publikum herce odměnilo velkým aplausem. Obzvlášť debata po představení byla více než zajímavá a přínosná pro všechny zúčastněné,“ říká k výjezdu Michal Lang, ředitel Divadla pod Palmovkou.

„Polští režiséři padají za oběť vládní politice a promlouvají k nám ze zahraničí jako v dobách rádia Svobodná Evropa,“ říká Jacek Cieślak z Rzeczpospolity.
Recenzenti nezapomínají ani na analýzu jednotlivých hereckých výkonů. „Mezi silnými tahy načrtnutými postavami jednoznačně vyčnívá Claudiova sestra Isabela, kterou skvěle ztvárňuje Tereza Dočkalová. Právě především ona balancuje na provaze protichůdných emocí a v jediném momentu ztělesňuje mnohočetné, vůči ní vnější síly. Jak se ukáže, mniška Isabela není obyčejná žena, nýbrž jeptiška rozervaná mezi svatostí a posedlostí – první, démonická scéna s její účastí je vysloveně elektrizující,“ popisuje excelentní herecký výkon Terezy Dočkalové Michał Pawłowski. „Elektrizující je zejména scéna Claudiovy popravy na elektrickém křesle ve světle pulzujících stroboskopů nebo modlitba Isabely, která předvádí chorobnou náboženskou extázi v duchu Iwaszkiewiczowy Matky Johany od Andělů. Je to majstrštyk krásné a vynikající Terezy Dočkalové, která v minulé sezóně obdržela prestižní cenu Thálie za roli v Domečku pro panenky,“ uvedl Jacek Cieślak v periodiku Rzeczpospolita.

Virtuozity českých herců si všímají v listu Gazeta Wyborcza. „(…)Právě v tomto okamžiku se začíná odvíjet českými herci tak skvěle ztvárněná fabule. Režisér jim poskytuje možnost se předvést, ponechává jim značný prostor a dává příležitost vytvořit plnokrevné a zajímavé postavy. (…) Mnohavrstevnatý příběh režírovaný jedním z nejvíce ceněných, a zároveň nejvíce kontroverzních polských divadelních tvůrců, promluvil na prknech Gdaňského shakespearovského divadla více než hlasitě. Klasická hra je inscenována tak, že dokonale odráží palčivé problémy naší současnosti,“ dodává Katarzyna Sudoł.
Další reprízy Něco za něco v Divadle pod Palmovkou jsou 10. 10., 20. 10., 14. 11., 15. 12. 2018.
I v letošní sezóně bude v Divadle pod Palmovkou hostovat Jan Klata a vytvoří osobitou adaptaci klasického dramatu. Premiéra bude na jaře 2019.

www.divadlopodpalmovkou.cz
 
| 1.10.2018 18:10:07 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru