Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Zprávy
 
VČD otevírá novou komorní scénu v divadelním klubu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Nová komorní scéna v salónku divadelního klubuPoedium v klubu – tak pardubičtí kumštýři nazvali maličkou scénu, která byla během letních prázdnin vybudována pod jevištěm Městského divadla v těsném sousedství divadelního klubu a která bude zasvěcena převážně literárním večerům. V úterý 30. října 2018 ji v 19.00 hodin otevře pořad Už ráno začal večírek, jehož název napovídá, že půjde o poetický dýchánek na památku básníka a překladatele Pavla Šruta.

„Dílo vynikajícího českého básníka a překladatele, autora kultovních Lichožroutů, čítá více než deset básnických sbírek (např. Noc plná křídel, Přehlásky, Červotočivé světlo…), několik desítek knih pro děti (Kočka v houslích, Hlemýžď Čilišnek, Kočičí král…), množství písňových textů (pro Petra Skoumala, Framus 5, C&K Vocal, Etc…) a také řadu překladů z angličtiny a španělštiny, jimž se věnoval zejména v 70. a 80. letech, kdy jeho vlastní tvorba vycházela pouze v samizdatu. Získal Cenu Jaroslava Seiferta, Cenu Karla Čapka, cenu Magnesia litera 2009, Státní cenu za literaturu… Letos v dubnu zemřel, bylo mu 78 let,“ připomíná dramaturgyně Jana Pithartová.
Pořad veršů a fejetonů Pavla Šruta připravil básníkův osobní přítel, vynikající hudebník a textař Jiří Šlupka Svěrák, jenž bude v pořadu také účinkovat, samozřejmě od kláves. Výběr z básníkova díla budou číst Ludmila Mecerodová a Jiří Kalužný. Režie se ujal Pavel Krejčí. V letošní divadelní sezóně Východočeské divadlo uvede v Poediu ještě čtyři další poetické pořady. „V prosinci to bude vánočně laděný literární večer se vzpomínkou na spisovatele Jeroma Davida Salingera ke stému výročí jeho narození. V únoru si připomeneme překladatelské dílo Jiřího Joska, který letos 10. srpna předčasně a bolestně zemřel. Na jaře připravíme večer francouzské poezie a šansonů s naším kmenovým zvukařem a nepatřičně utajeným vynikajícím muzikantem a zpěvákem Lukášem Lucky Bottou a jeho muzikálními přáteli. A na závěr letošní sezóny vzpomeneme v Poediu na básníka Jiřího Ortena, který za svůj krátký život, jejž v roce 1941 ukončil střet s projíždějící německou sanitkou, vytvořil dílo dosahující vrcholů české poezie,“ prozrazuje Jana Pithartová.
 
| 29.10.2018 09:10:58 Redakce |             | Foto: Jiří Sejkora |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru