Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Brno vítalo divadelníky i diváky z celého světa! Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Radim Vizváry (Pejprbój)7 dní, 13 zemí, 56 představení. Z toho 35 zcela vyprodaných. Organizátoři mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který letos proběhl 23. - 28. května 2019, hlásí úspěch. Jeho jubilejní 10. ročník nejenže představil řadu špičkových divadelních produkcí, ale setkal se také s mimořádným zájmem diváků, kteří přišli snít „Evropský sen“. Právě tak znělo téma Divadelního světa Brno 2019.
Během 10. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno s tématem „Evropský sen“ zhlédli diváci v průběhu sedmi dnů 56 představení. O žánrově pestrou přehlídku, jejíž rozsah sahal od činohry po pohybové divadlo či od klasických her po alternativní performance, se postaraly divadelní soubory z Česka, Slovenska, Belgie, Francie, Jihoafrické republiky, Jižní Koreje, Komorských ostrovů, Madagaskaru, Martiniku, Německa, Norska, Polska a Slovinska.

„Festival DSB našel nejenom svůj smysl, ale hlavně svého diváka. Není pro divadelního ředitele větší radosti, než když zhlédne skvělé představení v zaplněném sále a sdílí společně s publikem silný divadelní zážitek. Je skvělé, že naprostou většinu našeho publika tvoří takzvaní běžní diváci a že čím dál více z nich si vybere z festivalové nabídky více než jedno představení. Mít povědomí o kontextu současné domácí i zahraniční divadelní tvorby je určitě inspirací nejen pro brněnské divadelníky, ale i pro publikum,“ říká ředitel festivalu Martin Glaser.
Programová linie festivalu, jejíž hlavní téma neslo název „Evropský sen“, přinesla mimo jiné dvě představení inscenace Francuzi varšavského Teatru Nowego v adaptaci a režii hvězdy evropského divadla Krzysztofa Warlikowského, které se staly impozantním uměleckým vyvrcholením celého festivalu.
Programová linie „Evropa mimo Evropu“ byla v kontextu českého divadla rovněž zcela mimořádnou událostí. Nabídla divadelní tvorbu Národního divadla na Martiniku – Tropique Atrium, taneční představení umělců z Madagaskaru a představení i koncert z Komorských ostrovů. U všech představení v této linii probíhaly lektorské úvody a diskuze, další z novinek letošního ročníku. Zvlášť bohatá byla v letošním roce linie pro rodiny s dětmi, pro něž bylo určeno hned 16 představení, které se odehrály v divadle Polárka a v šapitó na Kraví hoře. Do divadla mohli zavítat rodiče s těmi úplně nejmenšími dětmi stejně jako děti školou povinné či teenageři na prahu dospělosti. V rámci programu pro děti na festivalový víkend připravili divadelní lektoři z Malého divadla z Českých Budějovic, hradeckého Draku a brněnské Polárky doprovodný program, který volně navázal na „evropské“ téma letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno. V šapitó a jeho okolí se děti seznámily s divadelními kulturami jednotlivých evropských zemí, hravou formou si vyzkoušely nejrůznější žánry od antického dramatu přes jarmareční commedii dellʼ arte a klauniádu až po pohybové divadlo.
Skandinávský dům připravil po výjimečném představení Ibsenovy Heddy Gablerové debatu s režisérkou a představitelkou hlavní role Juni Dahr a nordistkou Karolínou Stehlíkovou. Poprvé v Brně zazněl Ibsen v originále a představení bylo speciálně upravené a adaptované na prostory vily Löw Beer.
Téměř 75% návštěvnost a třicet pět zcela vyprodaných představení dokazuje, že dramaturgická rada festivalu sestavila program letošního ročníku skutečně z toho nejzajímavějšího, co lze na současných – nejen evropských ‒ scénách vidět. Divadelní svět Brno 2019 navštívilo 7 017 diváků, kteří svým zájmem potvrdili, že festival je již neoddělitelnou součástí brněnské kulturní scény s pevným místem na středoevropské kulturní mapě.

Divadelní svět Brno po svém desátém ročníku už beze všech pochyb patří k našim prestižním divadelním festivalům. Těží jak z výhodné polohy města Brna, tak z unikátní spolupráce brněnských divadel – Národního divadla Brno, Divadla Husa na provázku, HaDivadla, Městského divadla Brno, Divadla Polárka a obou scén JAMU.
Další ročník festivalu Divadelní svět Brno proběhne 21. až 26. května 2020.
 
| 3.6.2019 00:06:33 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru