Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Pardubickou inscenací roku 2019 je Velká bankovní loupež Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
J.Pejchal, L.Špiner, J.Láska, M.Lavrovič (Foto: R.Kalhous) Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2019 do posledního místa vyprodaným představením komedie Společenstvo vlastníků, po jehož skončení byly vyhlášeny výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenace roku.
Divácky nejúspěšnějším titulem Východočeského divadla roku 2019 se stala parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, která měla na pardubických divadelních prknech českou premiéru. Hra, jež byla poprvé inscenována v roce 2016 v Londýně, je z pera trojice mladých britských autorů Henryho Lewise, Jonathana Sayera a Henryho Shieldse. Akční lupičskou komedii plnou černého humoru, nadsázky, překvapivých zvratů a skvělé muziky upravil a režíroval Robert Bellan. V hlavních rolích hrají Ladislav Špiner, Petr Dohnal, hostující Kristýna Hulcová a rovněž hostující Zbigniew Kalina.

Velká bankovní loupež, která bude letos reprezentovat Východočeské divadlo na jubilejním 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu, je zároveň i nejnavštěvovanějším titulem divadla – během roku 2019 ji zhlédlo 10 044 diváků.
Pomyslnou druhou příčku divácké oblíbenosti obsadila inscenace hry Mikve současné izraelské dramatičky Hadar Galron v režii Kateřiny Duškové. V dramatickém příběhu osmi silných žen, v němž na hladinu rituální očistné lázně vyplouvají tajemství, která měla být navždy ukryta, v hlavních rolích excelují Jindra Janoušková a Petra Janečková, která se za ztvárnění Širy dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2018/19.

Na nejvyšších pozicích divácké oblíbenosti se po loňském zlatu a předloňském stříbru stále drží situační komedie anglického dramatika Alana Ayckbourna Z postele do postele, která se tentokrát umístila na třetím místě. Příběhy čtyř manželských párů, v nichž se realisticky zrcadlí životy většiny z nás, pod režijní taktovkou Zdeňka Duška skvěle rozehrávají Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Martina Sikorová, Veronika Malá, Martin Mejzlík, Tomáš Lněnička (původně roli nastudoval Milan Němce, jenž je již v angažmá v Městském divadle Brno), Jan Musil a Petr Borovec.

Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržel netradiční detektivní příběh Podivný případ se psem podle stejnojmenného románu britského spisovatele Marka Haddona, který zdramatizoval Simon Stephens. Na Malé scéně ve dvoře jej inscenovala režisérka Kasha Jandáčková, která do role patnáctiletého autistického chlapce Christophera obsadila vynikajícího Josefa Lásku.

Závěrem statistika – v roce 2019 Východočeské divadlo navštívilo 132 068 diváků, čímž pardubická scéna znovu obhájila titul nejnavštěvovanějšího jednosouborového regionálního divadla. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 561!
 
| 1.1.2020 09:01:28 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru