Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
NdB mělo rekordní tržby - přesto skončí ve ztrátě Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Mahenovo divadloNárodní divadlo Brno prolomilo v roce 2019 rekordní hranici 70 milionů korun z tržeb za prodané vstupenky. Nárůst o téměř deset milionů proti předchozímu roku znamená návrat diváků, o které divadlo přišlo během rekonstrukce Janáčkova divadla. Ta přinesla o více než čtvrtinu sníženou kapacitu nabízených sedadel. Diváků přišlo v roce 2019 celkem 232 634, tedy o 30 tisíc více než o rok dříve. Vstupné se v loňském roce zvýšilo o pouhé jedno procento. Průměrná vstupenka vyšla diváky na 304 Kč. Divadlo ovšem poskytuje slevy studentům, seniorům nebo abonentům, za výrazně nižší ceny se odehraje i velké množství školních představení, která musí zůstat přístupná pro všechny děti.

Přesto divadlo skončí ve ztrátě kolem 4,8 milionu. Ačkoliv se v Janáčkově divadle hrálo po celý rok, předposlední fáze rekonstrukce provozního zázemí budovy skončila až na podzim tohoto roku. Do té doby muselo divadlo pronajímat náhradní prostory pro celý operní soubor a velké množství skladovacích prostor. O vykrytí nákladů požádá divadlo po uzavření účetnictví město, které schodkové hospodaření schválilo. Díky operativnímu řízení se podařilo předpokládanou výši ztráty snížit o zhruba 1,2 milionu.
„Rekordní tržby potvrzují narůstající zájem publika o představení NdB. Díky tomu jsme se vyrovnali s rostoucími cenami vstupů, zvládli jsme dokrýt zvýšené platy našich i externích zaměstnanců a zároveň investovat do větší kvality našich nových inscenací. Ovšem stále platí, že před výdejem obrátíme každou korunu dvakrát a že naše rozpočtové možnosti zdaleka neodpovídají významu a velikosti instituce,“ uvedl ředitel NdB Martin Glaser.

Největším diváckým hitem uplynulého roku byla stále vyprodaná činoherní Hana podle stejnojmenného románu Aleny Mornštajnové. Tradičně obrovský zájem byl i o baletního Louskáčka a velký ohlas sklidily obnovené inscenace klasického baletu, které se po letech dočkaly nových velkorysých scénických výprav. Balet, který právě oslavuje 100 let své existence, díky tomu dosáhl rekordní návštěvnosti přes 56 tisíc diváků a tomu odpovídaly i tržby přesahující 21 milionů.
Úspěšné bylo Národní divadlo Brno i na zájezdech doma a v zahraničí. Výjezdy do německého Lipska, finského Tampere nebo litevského Vilniusu přispěly k šíření dobrého jména naší kultury a propagaci města Brna.
NdB již brzy představí své plány na příští sezonu, které spolu s chystanými premiérami slibují progresivní trend v roce 2020 nejen udržet, ale ještě posílit!

www.ndbrno.cz
 
| 6.1.2020 15:01:13 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru