Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Jihočeské divadlo nezastavuje Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
J. Suchý z Tábora, T. Havlínek (Zavolejte Jeevese)Být či nebýt? Jihočeské divadlo se v době karantény rozhodlo být, a to hlavně se svými diváky. A tak se po uzavření divadla přeneslo do online prostoru. Prostřednictvím Mall.tv, Kultura Doma a vlastního YouTube kanálu se Jihočeskému divadlu podařilo zůstat v kontaktu se svými příznivci. Velkým úspěchem bylo vysílání záznamu tanečního divadla Klíče odnikud, které shlédlo kolem 16 tisíc lidí, což odpovídá 30 krát vyprodanému sálu DK Metropol. Na záznamy odvysílané přes Mall.tv byla napojena sbírka pro divadlo na www.donio.cz. Během necelých dvou měsíců se podařilo vybrat 26 950 Kč. Divadlo odvysílalo celkem 9 záznamů a představilo tak inscenace z repertoáru všech 4 souborů.

Vysílání záznamů bylo doplněno o soutěže a různé další aktivity na sociálních sítích. Fanoušci na sociálních sítích mohli soutěžit o CD Kronikáři i o vouchery na budoucí představení. Snažili se také přinášet informace a zajímavosti z domácích zkoušek a tréninků umělců. Vydařený byl také den věnovaný baletu, kdy se soubor baletu Jihočeského divadla prezentoval nejen tancem, ale i slovem. Sledovanost na facebooku a organický dosah příspěvků byl důkazem toho, že lidé mají o divadlo zájem a že nás v době karantény velmi podporují. Počet sledujících se v té době zvýšil o dvojnásobek ve srovnání s předchozími měsíci. Velmi za to děkují a váží si každé takové podpory.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově se letos v létě po více jak 25 letech točit nebude. V současnosti se na točně začalo s opravnými pracemi. Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek si za tímto rozhodnutím stojí.
“Zrušení letošní sezóny na Otáčivém hledišti považuji za správný krok. V dubnu jsme netušili, zda či za jakých podmínek budeme v létě vůbec hrát. I kdybychom hráli od 3. 6., jak bylo plánováno, počítali bychom ztráty z prodeje vstupenek v řádech přesahujících 10 milionů korun,” míní Lukáš Průdek. “Navíc konstrukce a elektroinstalace točny jsou v kritickém stavu a opravám bychom se v příštím roce stejně nevyhnuli, což by znamenalo zrušení sezony 2021. Proto jsem vedení města doporučil letošní sezónu zrušit a bezodkladně zahájit rekonstrukci tak, aby byla dokončena před sezónou 2021. Jsem moc rád, že Rada města rozhodla zrušit letošní sezónu a dala zelenou opravám a záchraně sezóny 2021.”
Letos by opatření spojená s koronavirem nedovolila plně zkoušet a zahraniční hosté by se do Českého Krumlova ani nedostali - program letní sezony 2020 by tak musel projít značnými změnami. A až do minulého týdne by se na Otáčivém hledišti hrálo se sníženou kapacitou. Koronavirová pandemie v roce 2020 a opravy v roce 2021 by způsobily dvouletý výpadek, což by pro divadlo znamenalo existenční ohrožení.

V Jihočeském divadle spustili prodej předplatného na sezonu 2020/2021. I letos zvou diváky do divadla NAJISTO a BEZ LIMITŮ.
Předplatné NAJISTO ocení hlavně diváci, kteří chtějí mít své místo v hledišti jisté. Novinky sezony 2020/2021 si mohou vychutnat se základní, hudební a premiérovou řadou.
Základní a hudební řada nabízí 5 titulů a diváci ušetří až 25 % z ceny vstupenek. Premiéroví předplatitelé si se skleničkou sektu letos vychutnají 7 novinek sezóny. Všechny typy předplatného NAJISTO si mohou diváci pořídit na pokladně Jihočeského divadla do
30. září 2020.
Divadelní sezonu si však můžete užít i BEZ LIMITŮ. Zn. Činohra je ideální variantou pro milovníky činoherních novinek, Půda ONLY pro studenty do 26 let a Kupónové předplatné ocení diváci, kteří chtějí mít absolutní svobodu při výběru místa i titulu. Speciální typ předplatného Moje ABO divákům umožní sestavit si předplatné online z pohodlí domova. Předplatné BEZ LIMITŮ si diváci Jihočeského divadla mohou dopřát skutečně bez limitů - předplatné je k zakoupení v průběhu celé sezony.

Co by to ale bylo za léto, kdyby Jihočeské divadlo nehrálo pod širým nebem? A tak pod heslem „zkusme to letos jinak” pro milovníky divadla vymysleli alternativní letní program. Jihočeské divadlo bude od 1. sprna hrát a bavit diváky po jižních Čechách. Pro letní hraní vybrali atraktivní místa se silným geniem noci. A kde jinde než na zámeckých nádvořích můžou hrát pod otevřenou oblohou a v pohádkových kulisách? Ohrada, Červená Lhota, Nové Hrady i Blatná - na těchto zámcích rozehraje Jihočeské divadlo celkem 18 představení. Pro malé návštěvníky to bude Bruncvík aneb Jak lev do znaku a O Palečkovi. Soubor činohry diváky pobaví oddychovou komedií
Zavolejte Jeevese. A soubor opery si kromě večera s písněmi Osvobozeného divadla Klobouk ve křoví připraví i několik koncertních novinek.
Letní hraní zahájí speciálním letním galakoncertem s názvem
Zámecká noc s operou. Tento galakoncert kromě zámku Ohrada uvedou i na zámku Nové Hrady. Letní polo scénická verze Dvořákovy opery Rusalka se rozezní v zahradě zámku Blatná. Její scénická verze patří mezi nejoblíbenější tituly na Otáčivém hledišti. A v srpnu nezapomenou ani na českobudějovické publikum. Malé divadlo se ukáže na městské radnici i v prostorách Biskupské zahrady. A na sklonku léta se s diváky potkají v Chřešťovicích. U kostela sv. Jana Křtitele v září završí letní plenérové hraní výpravnou operou
Prodaná nevěsta.
Celý program Léta s Jihočeským divadlem najdete na www.jihoceskedivadlo.cz.

Operu Jihočeského divadla čekají na začátku nové sezony personální změny. Na pozici uměleckého šéfa vystřídá Tomáše Studeného operní režisér a jevištní výtvarník Tomáš Ondřej Pilař. Tomáš Studený bude v Jihočeském divadle nadále pracovat jako dramaturg opery. “Jsem velice rád, že se nám podařilo jako mého nástupce získat tak kvalitního profesionála, jakým Tomáš Ondřej je. Navíc se známe osobně a skvěle spolu vycházíme. Jeho vize rozvoje jihočeské opery z mého pohledu kontinuálně navazuje na to, o co jsme usilovali i během mého působení, je pečlivě promyšlená a výborně zformulovaná. Jsem upřímně rád, že operní soubor svěřuji zrovna do Tomášových rukou a těším se, co nám naše spolupráce přinese”, říká o svém kolegovi současný šéf opery Tomáš Studený.
I Tomáš Ondřej, který do Jihočeského divadla přichází po šesti letech působení v opeře plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, se velmi těší. Do divadla přichází s novou energií, nadcházející sezonu však měnit nechystá. “Plně respektuji, že nastupuju do již naplánované sezóny, na jejíž přípravě Tomáš Studený a jeho tým intenzivně pracoval. Veškeré vize, s kterými do divadla přicházím, začneme postupně naplňovat v průběhu příštího roku,” objasňuje Tomáš Ondřej Pilař.
 
| 29.6.2020 17:06:24 Redakce |             | Foto: Petr Neubert |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru