Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Zemřel herec a indián Martin Havelka Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Martin HavelkaPo vážné nemoci nás navždy opustil milovaný kolega a přítel, výrazný český divadelní, televizní i filmový herec Martin Havelka (*10. července 1958 – †2. října 2020).
Martin Havelka, herec nesmírně širokého srdce a nekonečného talentu, působil v Městském divadle Brno od roku 1999 a svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na Činoherní i Hudební scéně.
Dokázal diváky rozesmát jako nespoutaný Truffaldino v komedii Sluha dvou pánů nebo šílený zubař Orin v bláznivém muzikálu Kvítek z horrroru, byl uhrančivým Hendrikem Höfgenem v dramatizaci slavného románu Klause Manna Mefisto. Provokoval jako svobodomyslný Mc Murphy ve slavném Přeletu nad kukaččím hnízdem stejně jako nespoutaný Lujko Zobar v muzikálu Cikáni jdou do nebe.

V posledních letech se vepsal do srdcí diváků jako tatínek v Mary Poppins, Carlson v dramatu O myších a lidech či Vincent Larchet v divácky nesmírně úspěšné komedii Jméno. Nikdy nezapomeneme na jeho ztvárnění ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku a expresivního Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Dojemným niterným výkonem v roli Daniela Warshowského ve výjimečném muzikálu Představ si…, který vypráví o síle lidství v době druhé světové války, potvrdil, že byl skutečným Panem hercem, kterému diváci díky síle osobnosti naprosto podléhají.
V NetHovoru na www.scena.cz na otázku čtenářky, ve které ho obdivovala ve výkonech od velkých formátů až po komediální postavy, odpověděl s nadsázkou:
„Jo jo, je to jedna velká klouzačka! V pondělí Salieri, v úterý Truffaldino, ve středu McMurphy, ve čtvrtek Bepo Sardinka, v pátek Darryl, v sobotu Lujko a v neděli Otto! A ani nezbyde čas na to, být Havelka.“
K jeho výkonu v roli Salieriho v dramatu Petera Shaffera Amadeus: „Martin Havelka této postavě dokázal vdechnout maximální autentičnost. Od téměř civilního pohrdání až k systematickému „miloučkému“ ponižovaní onoho živočicha.“ (recenze z reprízy 12. března 2004). Nezapomenutelný je pro mě jako Mc Murphy v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Jeho Carlson v dramatu O myších a lidech se rovněž vpečetil do mých silných divadelních zážitků.

Je ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučíme ve dnech, kdy na Hudební scéně se hraje úspěšný muzikál Mamma Mia!, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on. Martin bude chybět jak své rodině, tak svým kolegům a neméně tak i svým divákům a fanouškům, kterých měl zaslouženě celou řadu nejen v divadle.

„Musím se přiznat, že jsem ještě neměl tu smůlu hrát ve špatném představení,“ uzavírá Martin Havelka.
 
| 3.10.2020 19:10:25 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru