Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Liliom (NdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Herci MdB v nejužší nominaci na Cenu Thálie Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Petr Štěpán (Ztracený ráj)Uplynulá divadelní sezóna 2019/2020 opravdu vrchovatou měrou přála Městskému divadlu Brno v počtu nominací našich herců na prestižní divadelní Cenu Thálie, kde máme tentokrát přímo v nejužších nominacích hned dvě želízka v ohni!

V kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry“ oslnila Markéta Sedláčková svým famózním výkonem v roli Donny Sheridanové v legendárním muzikálu Mamma Mia! (režie: Petr Gazdík) nejen nadšené diváky, ale také komisi Herecké asociace, která Cenu Thálie předává. Její živelnost a zároveň lidskost, která tryská z role Donny, je totiž již od prvních vteřin na jevišti skutečně nepřehlédnutelná, a tak bylo nasnadě, že neujde ani pozornosti kritické obce. V jejím podání je Donna silnou a samostatnou ženou a matkou, kterou Markéta Sedláčková hraje přesvědčivě, věrně a hluboce pravdivě.
Její nezkrotná energie, temperament i sebejistý herecký a pěvecký výkon ostatně nezaujal Hereckou asociaci poprvé. Připomeňme, že Markéta Sedláčková je již držitelkou Ceny Thálie 1999 za její nezapomenutelné ztvárnění hlavní role květinářky Lízy Ďulínkové v muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku) .

Druhým členem hereckého souboru MdB, který je nominován tentokrát v kategorii „Činohra“, je Petr Štěpán. Jeho Satan v dramatizaci Miltonovy básně o prvotním hříchu člověka Ztracený ráj s podtitulem zpráva o člověku (režie: Dodo Gombár) je zcela zásadní nezpochybnitelnou oporou celé inscenace a právem tak na sebe poutá největší pozornost. Setkání s Petrem Štěpánem v roli Satana na prknech Činoherní scény MdB je beze všech pochybností jedním z nezapomenutelných divadelních zážitků.
Hereckou asociaci však v loňské sezóně Petr Štěpán nezaujal jen jako Satan, ale k nominaci výrazně přispělo také jeho ztvárnění gangstera a sukničkáře Macheatha v Havlově komedii Žebrácká opera (režie: Hana Burešová). Suverénní Štěpán zde podává špičkový výkon, ve kterém beze zbytku zužitkuje svůj cit pro jazyk a slovní pointu.
Tyto „ďábelské“ role jsou, zdá se, pro Petra Štěpána přímo jako stvořené. I on je totiž již držitelem Ceny Thálie 2007, kterou si vysloužil za své ztvárnění rozkošného Darryla van Horna v muzikálu Čarodějky z Eastwicku.

Širší nominace na Cenu Thálie 2019/2020Pro úplnost zmiňme, že hledáčku Herecké asociace neunikly ani výkony dalších dvou hereček ze souboru MdB, které se pro tentokrát sice dostaly jen do širších nominací, a tak nyní neaspirují přímo na získání skleněné vázy, i přesto se ovšem jedná o velký úspěch, který si jistě zaslouží pozornost.

V širší nominaci v kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry“ v tomto ročníku již podruhé zabodoval legendární muzikál Mamma Mia! (režie: Petr Gazdík).
Odborná kritika totiž neopomněla vyzdvihnout ani skvělý výkon
Dagmar Křížové v roli dvacetileté Sophie Sheridanové, která se snaží v den své svatby zjistit, kdo je její otec, a proto na malebný řecký ostrůvek pozve všechny tři potenciální nápadníky z minulosti své matky Donny. Dagmar Křížová se svěřené role ujala s naprostým přehledem a velkou elegancí, zaujala především zcela bezchybným zpěvem a bezprostředním herectvím.

V rámci širších nominací, tentokrát v kategorii „Činohra“, nezůstal porotou opomenut ani opravdu hezky strukturovaný výkon
Barbory Goldmannové, který herečka nabízí jako Eva v původní dramatizaci jednoho z nejvýznamnějších literárních děl historie, Miltonovy rozsáhlé epické básně Ztracený ráj, v MdB uváděné s podtitulem zpráva o člověku (režie: Dodo Gombár).
Obě nominace spojené s tímto dílem jsou tak současně i zprávou pro celý realizační tým, že volba zinscenovat tento renesanční literární skvost padla na úrodnou půdu a je tak důkazem, že toto dílo řeší stále aktuální témata a pokládá naléhavé otázky, na které chceme a potřebujeme i dnes (nebo možná právě dnes) znát odpovědi.

Odpověď na otázku, která nás všechny nyní zajímá nejvíce, a to sice, kdo své nominace nakonec skutečně promění ve vítězství a stane se tak laureátem Ceny Thálie 2019/2020, se dozvíme již v sobotu 14. listopadu 2020 od 20.00 hodin.
Vzhledem ke všeobecné současné situaci dojde na základě rozhodnutí Herecké asociace k vyhlášení výsledků 27. ročníku Cen Thálie a následně ke komornímu předání Cen Thálie netradičně v on-line prostoru prostřednictvím streamu.
V období od 6. do 13. prosince 2020 pak ČT art postupně odvysílá osm krátkých dokumentů (medailonků) o oceněných Cenou Thálie. Nezbývá než se nechat překvapit, zda se v rámci tohoto vysílání budeme moci těšit i na medailonky herců Městského divadla Brno.
 
| 10.11.2020 13:11:10 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru