Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Zprávy
 
Jihočeské divadlo odehraje rekordní počet premiér Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Tomáš Drápela (Selský baroko)Jihočeské divadlo v nové sezóně plánuje odehrát rekordních 28 premiér - 13, které divadlo muselo odložit kvůli koronavirovým opatřením a lockdownu a 15 premiér, které byly v dramaturgickém plánu pro sezónu 2021/2022, včetně dvou, které uvedou před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.
„Nechte se strhnout příběhy z vašeho kraje, příběhy z jižních Čech,“ tak vnímá tři nejsilnější inscenace šéfka činohry Martina Schlegelová. Milostná romance z jednoho z českobudějovických nevěstinců Café Groll, jihočeský bestseller Jiřího Hájíčka Selský baroko a pošumavský western Návrat Krále Šumavy tvoří divadelní trilogii, kterou by si diváci neměli nechat ujít. Soubor činohry ve svém repertoáru samozřejmě ponechává divácky úspěšné inscenace jako Společenstvo vlastníků, Dobrý proti severáku nebo Zavolejte Jeevese a další.

Operní soubor pod vedením Tomáše Ondřeje Pilaře bude otevírat netušené vnitřní světy. Velkolepé zpracování inscenace Evžen Oněgin je už k vidění. Pro své diváky připravil také doslova evropský unikát, a to opera pro nejmenší diváky s názvem Mimi opera. Otevře tak cestu do nového světa hudby a fantazie, kde se potkávají děti a dospělí s herci, zpěváky a hudebníky a spolu podnikají první „velká“ dobrodružství. Hravou operu zkomponoval jeden z našich nejúspěšnějších skladatelů mladší generace Lukáš Sommer a spolupracuje na ní i soubor Malého divadla.

Neskutečně skutečné příběhy odžije Malé divadlo pro Vás i s Vámi. Jako každou sezónu má totiž v repertoáru inscenace pro malé i velké diváky. Pro mnohé velmi netradiční téma smrti přiblíží v inscenaci Jak se směje zubatá. O novince Je to tajný má to být čistá a vtipná improvizace pro děti. Těm, kdo májí rádi mýtické indiánské příběhy, a ještě k tomu vycházející ze skutečných událostí, je určena inscenace Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se.

Celou baletní sezónu vystihují slova šéfa Lukáše Slavického: „Vyprávíme příběhy beze slov – pohybem a naším srdcem.“ Novinky baletu jsou postaveny na tanečním zpracování titulů, které známe hlavně z knih, filmů či činoherních inscenací. Nenechte si ujít netradičně zpracovaný příběh o lišce Bystroušce Rádio Svobodná Bystrouška, který v říjnu představí i divákům Národního divadla v Brně. Vůbec poprvé převedou do baletní inscenace legendární dílo Mechanický pomeranč, kterému balet JD vtiskl podobu taneční grotesky. S inscenací o zakázané a nenaplněné lásce Tristana a Isoldy diváci zažijí večer plný silných emocí.

Pátý soubor Ateliér 3D vstupuje do nové sezóny s novým šéfem Vítem Piskalou a se sloganem: „Před oponou, za oponou, musí někdo stát, jinak nemůžeme hrát!“ Kurzy pro děti a dospělé, programy šité na míru nejen pro školy, ale i pro veřejnost, účast na mezinárodních akcích a jejich podpora. To všechno patří k divadlu a do Ateliéru. Horkou novinkou bude Kódování s Leonardem - bojovka v útrobách historické budovy Jihočeského divadla. Skupiny až pěti dospělých budou mít za úkol rozluštit šifry a hádanky, které je posunou na další a další místa v našem divadle. Letos poprvé se v Jihočeském divadle uskuteční Krajská postupová přehlídka mladého divadla. Přátelské klání amatérských souborů, ZUŠek a středoškolských dramatických kroužků, kdy vítěz postoupí na celostátní přehlídku Mladá scéna do Ústí nad Orlicí.

Program Otáčivého hlediště v Českém Krumlově je od 1. října 2021 zveřejněn na webových stránkách Jihočeského divadla a Otáčivého hlediště. Prodej vstupenek zahájen.

www.jihoceskedivadlo.cz
 
| 4.10.2021 08:10:55 Redakce |             | Foto: Rudolf Kovář |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru