Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Medicus (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
IDU křtí novou publikaci Divadlo a svoboda Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jumping Hamada foto autor neznámý  U příležitosti vydání nové publikace pořádá Institut umění – Divadelní ústav Slavnost divadla a svobody. Křest nové publikace s podtitulem První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 nabídne setkání s osobnostmi divadla a tance i performativní intervence. Akce proběhne v rámci festivalu oslavujícího 30. výročí založení Divadla Continuo, který se uskuteční ve dnech 19. - 24. září 2022. Součástí oslav také bude výstava divadelních fotografií přibližující tvorbu souboru od počátků až po současnost, která vznikla ve spolupráci s IDU.

Publikace Divadlo a svoboda: První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989 vznikla v rámci dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace financované Ministerstvem kultury ČR a mapuje české nezávislé divadlo po revoluci. Jako významně rozšířený kritický katalog, na kterém se podílel autorský kolektiv Martina Pecková Černá, Dagmar Čiripová, Petr Dlouhý, Kateřina Dolenská, Vladimír Mikulka a Hana Strejčková, představuje bouřlivou energii a pluralitu estetik, témat i aktivit českého nezávislého divadla prvního porevolučního desetiletí – období kdy vznikly dnes již legendární soubory, jako například Divadlo Continuo. Jednotlivé oddíly publikace se soustředí na vývoj podmínek a infrastruktury pro provozování nezávislého divadla a na činoherní, loutkové a pohybové divadlo 90. let. Kromě odborných studií obsahuje publikace bohatý obrazový materiál a úryvky z rozhovorů, které byly v rámci výzkumu vedeny s téměř sedmdesátkou osobností české a slovenské divadelní scény 90. let. „Publikace díky citacím z natočených rozhovorů nabízí čtenáři nejen značnou dávku faktografie, ale také emocí. Mentální návrat do ‚divokých devadesátek‘ byl pro řadu narátorů spojen nejen s euforickými očekáváními ohledně přechodu české společnosti k demokracii, ale také s dnešní deziluzí z polistopadového vývoje nejen v oblasti kultury,“ přibližuje svazek jeho editorka Martina Pecková Černá. Slavnost se uskuteční 20. září od 16:30 v Divadle X10. V rámci programu se můžete těšit na setkání s autorkami a autory publikace i osobnostmi českého i zahraničního divadla a tance, performanci Triangl (pocta B.N.) v podání souboru Tonton Macoutes nebo čtení tarotů o tom, jak si dnes dokážeme představit divadlo v roce 2089.

Výstava fotografií dokumentujících historii souboru Divadla Continuo představí návštěvníkům výběr 30 panelů s tématy: TĚLO/HMOTA – LOUTKA – PROSTOR. „Komorní kolekce byla vybrána z více než deseti tisíc fotografií, jež prezentují jak starší období existence divadla, tak jeho zrání a současnost. Vedle snímků z inscenací přinášejí vystavené fotografie i pohledy do „zákulisí“. Odkrývají tak nejen nuance samotné scénické události, ale i specifické společenství umělců, z něhož vyzařuje autentické tvůrčí soustředění, napětí, očekávání příštích okamžiků i uvolnění po fyzickém a duševním výkonu. Nejsou jen dokumentem, jsou hlavně poutavým svědectvím.“ říká teatroložka IDU a kurátorka výstavy Denisa Šťastná. Skrze snímky fotografů, kteří se v průběhu 30 let Divadlu Continuo věnovali (Josef Ptáček, Viktor Kronbauer nebo Michal Hančovský) budou prezentovány inscenace a site-specific projekty jako například Mrakavy, Finis Terrae, Jizvy v kameni, Jezero Grus Grus či V břiše velryby. Expozice bude k vidění v Divadle Archa od 19. září, kdy bude v 18:00 vernisáží zahájen celý festival, do neděle 25. září.
 
| 12.9.2022 16:09:59 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru