Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
NT Live - DV8 John Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
John - Hannes Langolf V přenosech NT live se zapíše koprodukční projekt londýnského Národního divadla a skupiny fyzického divadla DV8 (DV8 Physical Theatre Company) jako první inscenace fyzického divadla, přenášená do celého světa. Odcházející ředitel Národního divadla Nicholas Hyner proslul tím, že do repertoáru zařadil mnohé kontroverzní tituly, na druhé straně se mu tímto tahem bezpochyby podařilo přitáhnout pozornost mnohých diváků z Anglie i ze světa.
Inscenace JOHN patří k inscenacím experimentálním a kontroverzním. I když pro ty, kdo znají repertoár DV8 a jejich zájem o tabuizovaná sociální témata, nebude jistě žádným překvapením. Přenos v pražském kině Aero, podobně jako jinde ve světě začínal krátkým dokumentem, uvádějícím skupinu DV8 do divadelně-tanečního kontextu. Tentokrát Lloyd Newson prezentuje vzniklý projekt jako „divadlo verbatim“, tj. divadlo, které důsledně vychází z reálného života, a výpovědí jednotlivců na daná témata.

Projekt John z počátku vycházel z konkrétního zájmu o fenomén gay sauny, o to, kdo jsou její návštěvníci a jak to tam chodí. Tedy téma samo o sobě dosti kontroverzní, a v inscenaci navíc probírané do hodně naturalistických detailů.
V rámci průzkumu pozval soubor DV8 lidi, kteří jim vyprávěli své životní příběhy. Nejvíce zaujal hodně spletitý a dobrodružný život jistého Johna, a tak bylo jasné, že právě jeho příběh se stane ústředním tématem inscenace. V druhé části, odehrávající se v gay sauně, je použito i dalších příběhů, týkajících se dvojího života gayů.
Práce skupiny fyzického divadla DV8 je unikátní tím, že spojují výrazná sociální témata vycházející z reality s vysokou pohybovou stylizací, a tak je představení, odehrávající se v labyrintu plném dveří a nejrůznějších prostor nestejné velikosti, plynule na sebe navazujících (s minimem zpřesňujících scénických prvků – kanape, recepční pult), 80 minutovým příběhem, vyprávěným s velkou naléhavostí a drastickými detaily, který doprovází permanentní pohybová akce.

Příběh samotný se výrazně láme na dvě části. V té první John (hraje ho a tančí Hannes Langolf) vypráví drastický příběh dysfunkční rodiny, v níž otec je násilník a v podstatě sexuální maniak, a matka alkoholička, zákonitě končící předčasnou smrtí. A je tu kupa dětí, z nichž nutně vyrůstají asociálové, kteří se živí drobnými i většími krádežemi, a jinak tráví život v podivných sexuálních svazcích a především ve společnosti drog různé razance. Většina z nich končí tragicky, ale John, který projde zkušeností vězení, nakonec nalezne klid v prostředí gay klubu, kde po mnoha životních eskapádách si navíc ujasňuje svou sexuální orientaci.
Tady se představení láme v druhou diametrálně odlišnou půli, odehrávající se v gay klubu, komfortním prostředí, kam pánové chodí za jediným účelem... Tráví zde většinu svého času, a někteří tady téměř bydlí. Mnohdy až nechutně naturalistické detaily asi většinu diváků šokují. Na druhé straně DV8 pojímá vyprávění ve vysoce stylizované pohybové rovině, kdy nám nahá svíjející se těla připadají jako klubko hadů, v neustálém pohybu. Výpověď Johna, ani prostředí gay klubu nenabízí zrovna veselá témata, je spíše velmi důkladnou sondou do prostředí, kam se asi většina diváků nikdy nepodívá. Chvílemi samozřejmě představení nabídne i lehce humorné chvilky, ale jako celek působí spíše pochmurně. Lloyd Newson na námitku, že komunitu gayů ukazuje v dosti nemilosrdném světle, odpověděl, že nebylo účelem toto prostředí nijak glorifikovat, ale ukázat je pravdivě. V každém případě toto představení nabízí zcela unikátní zážitek, který by patrně nikdo v rámci přenosů NT live neočekával. Ale i taková je dnešní podoba divadla.

National Theatre Live: JOHN trailer
 
| 22.12.2014 16:12:12 Jana Soprová |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru