Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MDP Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
Game v A-Studiu Rubín: Kam až sahají hranice lovu…? Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Game Mladý pár Carly a Gary (Jakub Albrecht a Gabriela Pyšná) se snaží vyřešit krizi v bydlení a nastěhuje se do obyčejného bytu. Tuší nebo netuší, že jsou neustále pod dohledem? Z vedlejších prostor je sledují zákazníci, za cenu pět set liber na ně mohou střílet uspávací šipky… Virtuální střílečka se přesouvá do reality.

Režisér Jiří Pokorný výborně využil sklepní prostor A-Studia Rubín. Tmavá cihlová scéna, s naznačenými hranicemi bytu bílou lepicí páskou, čtyři křesla rozmístěná tak, aby střelec měl dobrý úhel pro zaměření. Uprostřed „bytu“ je praktikábl, náznak postele, sofa, gauče … Dalším důležitým doplňkem je kartonová krabice. Ta nejdříve skrývá zbraň, později dítě mladého páru. Všechno skvěle funguje, i bez velkého množství monitorů a skleněné stěny, které jako scénické prvky použili při inscenování v Londýně.
Autor Mike Bartlett nastoluje otázky kam, až je možné zajít v byznysu? Jací jsou lidé, kteří jsou ochotní stát se obětmi? Kdo jsou jejich lovci? Představuje nám i psychologický exkurz do duše dozorce, majitele „herny“ a do duše hráčů, pokud u všech protagonistů takovéto zvrácenosti existuje…
Režisér Jiří Pokorný dobře vede herce v detailní kresbě mimiky, A-Studio Rubín v tomto ohledu slouží jako ideální prostor. Divák může sledovat v detailu psychologické pochody jednotlivých protagonistů. A jak si stojí jednotliví herci typově? Mladý pár, Jakub Albrecht a Gabriela Pyšná, se zhostil výborně role dvou ztroskotanců. I když otázka je, kdo je to ztroskotanec? Zda člověk, který nemůže najít své pravé místo, nebo ho nehledá, nebo ten, kdo nemá možnosti ani vůli překonat nastavené překážky. Zajímavým protipólem je majitel v podání Ondřeje Pavelky a dozorce, kterého hraje Michal Balcar. Na jedné straně dobrý a vynikající kalkulátor, kterému je úplně jedno, odkud a jak peníze potečou, hlavně, že budou. Dozorce v podání Michala Balcara je neprůhledný, a tak váháme, zda je cynický, či spíše loajální nebo servilní? Těžko říct. Nicméně, ve všech těchto rovinách si stojí Michal Balcar dobře. Zlom nastane v okamžiku, kdy si oběť (Jakub Albrecht) zakoupí vstupenku a vstoupí do „bytu“ ze strany střelce, aby „ulovil“ svou partnerku. Tato hra za zrcadlem je velmi silná. Další přerod nastane v okamžiku, kdy pár chce odejít, ale jejich dítě chce zůstat v zajetí virtuálních bojových her. A jací jsou hráči? Martin Němec, Nadia Klempířová, Aneta Dobešová a Štefánie Šubová… Každý z nich je svým způsobem parazitický, démonický a tím pádem i odporný. Martin Němec nejdříve coby sólový střelec, později s partnerkou (Nadia Klempířová). Otázkou je, co je horší a odsouzeníhodnější, zda lov osamoceného střelce nebo hon v páru. Na scénu přicházejí klientky v podnapilém stavu - Aneta Dobešová a Štefánie Šubová. Autor jim přisuzuje další nízkou rovinu pohnutek, oslava narozenin, nuda všedního dne.
Moralistní Klára Trojanová: u její postavy není zřetelné, zda skutečně představuje podnikovou kontrolu, státní zástupkyni nebo zastánkyni lidských práv z nějaké nadace. Nicméně její odměřenost a kladené otázky, zejména směrem k využití dětí v této virtuálně reálné střílečce, jsou velmi věrohodné…
Inscenace Game se určitě zařadí k hodnotnějším kusům na repertoáru A-Studia Rubín. Dokáže výrazně, byť kontroverzně, promlouvat k divákům. To byl určitě záměr autorův i inscenačního týmu. Diváky určitě přitáhnou vynikající herecké výkony, a hlavně skvělá resonance s aktuálním děním ve světě počítačových a televizních produktů zábavy. Kam až sahají hranice lovu…?

Mike Bartlett: Game
Překlad Lucie Kolouchová; režie Jiří Pokorný; kostýmy Kateřina Geislerová. Hrají: Jakub Albrecht, Gabriela Pyšná, Michal Balcar, Martin Němec, Ondřej Pavelka, Nadia Klempířová, Klára Trojanová, Aneta Dobešová a Štefánie Šubová.
Česká premiéra 19. září 2017 v A-Studiu Rubín.

www.astudiorubin.cz
 
| 25.9.2017 20:09:03 Josef Meszáros |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru