Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
Oscar pro Emily – Každý z nás má nárok na své ocenění Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ivan Lupták, Petr Kostka a Carmen MayerováDivadelní a umělecká společnost Studio DVA se na české divadelní scéně plně zabydlela, nejen díky objevné dramaturgii, ale hlavně díky hereckým osobnostem. V říjnu 2018 otevřela novou Malou scénu Studia DVA (Na Perštýně 6), kde byla v české premiéře 25. dubna 2019 uvedená hra Oscar pro Emily. Režisér Petr Slavík mistrně vedl stárnoucí pár hlavních protagonistů Carmen Mayerovou (Emily Whiteová) a Petra Kostku (Henry Porter). Jako třetí do hry byla autory napsaná postava Jeffa Blooma, zaměstnance donáškové služby, kterého alternují Václav Jílek a Ivan Lupták. Na inscenaci se dále podílela překladatelka Magdalena Štulcová, scénograf Adam Pitra, kostýmní návrhářka Agnieszka Pátá – Oldak a hudební skladatel Martin Němec.

Autoři hry Folker Bohnet a Alexander Alexy divákům představují stárnoucí herecký pár Emily a Henryho. Oba zasvětili celý život divadlu a filmu, a právě na jejich vztahu k herectví je postavena zápletka hry. Příběh inscenace se odehrává během večera, kdy jsou udíleny Ceny Filmové akademie – zlaté soušky Oskarů. A zdá se, že oba protagonisté doufají, že jejich celoživotní herecké umění bude oceněno. Odtud se odvíjí konverzační komedie s mnoha překvapivými zvraty. Petr Kostka a Carmen Mayerová precizně deklamují text, takže divák zvyklý dnes spíše na nedbalou dikci je až ohromený jejich vynikající jevištní výslovností.
Nastudování této inscenace společností Studio DVA je zejména pro zralejší publikum velkou lahůdkou, i proto, že se v hlavních rolích setkává skutečný manželský pár – Petr Kostka a Carmen Mayerová. Dráždivým momentem je, kolik vkládají do hry zkušeností ze svého skutečného života, neboť jejich týmové herectví vyznívá naprosto autenticky. Záleží tedy jen na divákovi, nakolik se nechá unést příběhem a protagonisty si ztotožní s jejich představiteli.
Vzhledem k sehranosti manželského páru je obtížné sehnat třetího – mladého – herce, který by s jejich výkony souzněl. V tomto případě měl producent divadla Michal Hrubý spolu s režisérem Petrem Slavíkem šťastnou ruku. Postavu Jeffa Blooma alternují Václav Jílek a Ivan Lupták. Měl jsem možnost vidět Ivana Luptáka, který skutečně výborně ladil hlasově k Petru Kostkovi (později se ukázalo, že jako postavy mají k sobě blízko). Rovněž nezůstával pozadu ani v hereckém ztvárnění postavy.
Scénograf Adam Pitra nabízí interiér bytu se starodávnou patinou, u kterého lze tušit, že kdysi v minulosti mohl působit komfortně. Jediným úskalím je vyřešení toaletního koutku, kde Carmen Mayerová rozehrává úvodní repliky zády k publiku (líčí se před zrcadlem). I přes veškerou snahu mluvit skutečně nahlas, jí není místy rozumět. Přitom by tuto situaci mohlo vyřešit umístění mikrofonu…
Kostýmní návrhářka Agnieszka Pátá – Oldak nabízí podobně pompézní, ale v duchu inscenačního klíče omšelé kostýmy. Předpisově provokuje např. žlutou a zelenou ponožkou v případě Henryho, což podtrhuje jeho roztržitost. Právě ta hraje důležitou roli i v případě režijního vedení. Konverzační komedie musí být zákonitě vystavěná na dobře zvoleném rytmu, a ten režisér Petr Slavík zvolil na výbornou. K rytmu se přidávají slovní hádky a přestřelky. A kdo má ve finále získat zmíněného Oscara? Titul inscenace nabízí Emily, ale… Jak se postupně odkrývají vzpomínky obou manželů, jak plyne jejich debata, aby si zdánlivě zkrátili chvíli před slavnostním ceremoniálem, dochází k odhalení jejich „hry na pravdu“. A jaká je ta pravda? Příběh odhaluje množství životních omylů, kterých se oba manželé dopustili, v souvislosti s životním stylem v uměleckém prostředí, a čeho se dopustili hlavně vůči svému synovi, i vnukovi. Právě na otázky, týkající se složitých rodinných vztahů divák získává odpovědi prostřednictvím Jeffa. A ten je dle mého mínění laureát na udělení symbolického Oscara.
Inscenace Oscar pro Emily zaujímá důstojné místo v repertoáru divadelní společnosti Studio DVA, zejména díky silnému hereckému obsazení. Samotný text není prvoplánově komediální, svou hořkostí nutí k zamyšlení… Každý z nás má nárok na odpuštění, své motivační iluze a hlavně, každý z nás by mohl získat svého Oscara.

www.studiodva.cz
 
| 5.8.2019 12:08:02 Josef Meszáros |             | Foto: Václav Beran |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru