Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
Tři veteráni na Kunětické hoře - vtipné a poučné pobavení Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Martin Mejzlík a Alexandr Postler (Tři veteráni)Kunětická hora ožívá díky souboru Východočeského divadla nejen návštěvou panovníka Karla IV. (Noc na Karštejtně), ale i díky vtipnému příběhu Tři veterání z autorské dílny Jana Wericha. Oba příběhy režíroval Petr Novotný. S oběma nesourodými inscenacemi si poradil na výbornou.
Zábavný pohádkový příběh tří vysloužilých vojáků, kteří se zapletou do světa kouzel, jejich povahy a pocit moci je svedou proti sobě. Jak naloží dělostřelec Pankrác (Martin Mejzlík), dragoun Bimbác (Tomáš Lněnička) a vojenský kuchař Servác (Alexandr Postler) s dary, které dostanou od dobrosrdečných skřítků - Bratříček Cigárko (Petra Janečková); Bratříček Harmonička (Martina Sikorová) a Bratříček Paňáca (Karolína Šafránková)?

Při svém putování se dostanou do království Monte Albo, kde se Bimbác zamiluje do princezny Bosany (Veronika Malá). Ta je nejen krásná, ale také proradná a postupně vojáky o všechny dary připraví a nechá je vyhnat. To vše za přispění svého vydařeného královského otce Krále Pikoly (Ladislav Špiner) a Kojné, zastávající i funkci Ministra Informací (Ludmila Mecerodová).

Zatímco se princezna s králem radují, co všechno budou moci s kouzelnými věcmi podnikat, vojákům ještě dlouho trvá, než pochopí, co je pro ně na světě opravdu nejdůležitější. Pak se znovu objeví skřítci a zavedou veterány ke stromům s kouzelným ovocem. Po něm vyroste Bosaně dlouhatánský nos, který dokonce překročí hranice království. Pomoci jí může jen ovoce z jiného stromu…

Příběh nepostrádá vtip ani napětí. Divák ocení vtipnou gradaci díky dlouhému nosu a připomene si zlidovělé hlášky (např. “Nestrkejte nám sem nos…” a mnohé další). Není divu že na závěr diváci se spojí do jednoho chóru a spolu s účinkujícími zpívají Vadí, nevadí (Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř).

Tři veteráni - představují nejen poučení, že je skutečně dobré odejít včas, ale spoléhat se vždy na sebe a nepodléhat kouzlům, vnadám a falešným iluzím, pak “Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo…”.


www.vcd.cz
 
| 19.7.2021 10:07:39 Josef Meszáros |             | Foto: Jiří Sejkora |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru