Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Recenze
 
Bella figura: MD Brno opravdu sluší Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Aleš Slanina a Zdena Herfortová (Bella figura)Městské divadlo Brno uvádí v české premiéře další titul francouzské dramatičky Yasminy Rezy: BELLA FIGURA. Další titul, který byl zasažen covidovými opatřeními. Nicméně tato úskalí neubrala inscenace na křehké ironii, sarkasmu a lehké břitkosti. Jinak už si to u Yasminy Rezy neumíme představit. Pravda je, že autorka oproti Bohu masakru ubrala na plynu v rovině drsnosti a brutality, nicméně špetku od všeho i tak přimíchala.
Poprvé byla na českých jevištích uvedena její hra Obraz v roce 1995 v Městských divadlech pražských roku 1995. Tato inscenace pak putovala po českých jevištích tak pod názvem Kumšt (např. Divadlo Na Jezerce 2007) a Kumšt (např. Divadlo Bez zábradlí 2016).

Z dalších inscenací uveďme Tři verze života (také Třikrát život), poprvé Národní divadlo Brno 2002. Doslova gejzírem se stala inscenace Bůh Masakru, poprvé Divadlo F.X. Šaldy 2008 (postupně dalších dvanáct divadel, naposledy Středočeské divadlo Kladno 2021). Co tedy můžeme očekávat od poslední české premiéry Bella Figura?
Režisér Mikoláš Tyc vsadil na přesné herecké vyjadřování, výborně nechal pointovat některé situace, část jich byla ve výsledku lehce jiné těžce trapné. Přesně tak, jak to autorka vystavěla v předloze. Na první dobrou mi scéna, ale i dialogy evokují slavný film Sladký život Federica Felliniho, nutno konstatovat, že vzdáleně, ale přesto jistá spojitost by se našla.
V levé části scény stojí červené západní auto. Divák se stává svědkem mileneckého dialogu plného neshod mezi Andreou (Lucie Bergerová) a Borisem Ametem (Alan Novotný). Představa mileneckého dýchánku v jakési provinční restauraci, kterou ke všemu nejhoršímu doporučila Borisova manželka, se postupně rozplývá, podobně jako kvákání žab. Spor vrcholí, Boris spolu s Andreou odjíždějí. Na parkovišti dojde ke kolizi. Autem narazí do Yvone Blumové (Zdena Herfortová), kterou na oslavu jejích narozenin doprovází syn Erik (Aleš Slanina) s Franocoise Hirtovou, partnerkou nebo manželkou? (Lenka Janíková). Herecký kvintet doplňuje ještě Číšník (Luboš Goby).
Každý z protagonistů dává do své postavy přiměřenou dávku hereckého výrazu a postoje. Lucie Bergerová coby Andrea je sebevědomá milenka, která ovšem není plně v pohodě. Přesto si je plně vědoma svého postavení milenky. Problém je, že si spolu s Borisem jasně nestanovili pravidla milenky s výhodami.
Alan Novotný coby Boris Amete čelí několika tlakům současně. Jednak požadavkům nespokojené milenky. Zasáhne ho také neúspěch v jeho podnikatelské činnosti. Zda tato skutečnost horší než setkání s nejlepší kamarádkou své manželky Francoise, která odhaluje jeho milenecký poměr, to už je na posouzení každého diváka. Erik Blum v podání Aleše Slaniny (mimochodem již velmi vyzrálého herce) osciluje na hranici zkušeného advokáta, vzorného partnera, manžela a ještě vzornějšího a upjatějšího syna. Oplývá stoickým klidem, jemným a někdy až trapným humorem. Snaží se být vždy v popředí ale jak je obvyklé pro úředníka v obleku s klotovými rukávy, jistou dávku vlezlosti a poddajnosti nezapře. O to víc dokáže překvapit jeho vyvedení z rovnováhy a výbuch emocí.

Zdena Herfortová zlatý střed celé inscenace. Jemně roztržitá, lidsky pravdivá, díky svému zapomínání, které je krutě podmíněné věkem, je v emocích a postojích étericky nestálá. Ovšem stále klidná a pohodová v hereckém podání brilantní, ovšem ostatní generačně nepřevyšuje. Lenka Janíková coby Francoise Hirtová je odměřená, tvrdá, ovšem navenek k Erikovi citově vstřícná a milující. Ve vztahu ke své kamarádce, manželce Borise, je neústupná. Nicméně i ona se v určitých okamžicích děje dokáže rozehřát a dokáže uvolnit ledy, které skrývají její pravou povahu.
Inscenace Bella Figura Městskému divadlu Brno opravdu sluší. Divák si přijde na citlivý, místy břitký humor. Režisér Mikoláš si dokázal se všemi zatáčkami i rychlostními rovinami textu Yasmíny Rezy poradit.


Yasmina Reza: Bella Figura
Režie Mikoláš Tyc, překlad Michal Lázňovský, scéna Andrej Ďurdík, kostýmy Petra Krčmářová, hudba Lukáš Janota, dramaturgie Jan Šotkovský.
Osoby a obsazení: Andrea (Lucie Bergerová); Boris Amete (Alan Novotný); Yvona Blubová (Zdena Herfortová); Erik Blum, její syn (Aleš Slanina); Francoise Hirtová (Lenka Janíková); Číšník (Luboš Goby). Česká premiéra 25. září 2021.

www.mdb.cz
 
| 11.10.2021 16:10:14 Josef Meszáros |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru