Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Recenze
 
Robot Radius vrací Laterně Magice dech Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Radim Vizváry (Robot Radius)Převýší umělá inteligence lidskou? Věčné téma, které nastolil Karel Čapek v dramatu R.U.R. Laterna magika uvedla projekt ROBOT RADIUS Radima Vizváryho (autor konceptu) a Miřenky Čechové (scénář a režie). Na jeviště Nové scény se dostala inscenace, která snoubí tanec, projekci (špičkovou moderní technologii) a hudbu. Ke slovu se dostává v sólovém projevu Radim Vizváry, hudba kytarového mága Michala Pavlíčka. Digitální technologická kouzla zajistil Jan Hladil a František Pecháček.

Projekt nastoluje zajímavá a stále aktuální témata: klimatické problémy, revoluce informačních technologií, genetické inženýrství. Za vším je jediný spouštěč: člověk. Na jevišti se rozprostírá jakási mantra, do které je třeba vložit poslední část. Golemův šém, poslední čip, poslední řádek programu.
Veškerý pohyb doprovází hudba, částečně rockově syrová, někdy ji doprovází half playback. To neupírá hudební sugesci.
Režisérka Miřenka Čechová (sama zkušená performerka) nastoluje vyvážený řád mezi všemi složkami, ať už je to použití laserů, dronové projekce, a další WFX triky. Žádná nepřevyšuje.
Radim Vizváry si naplno užívá svůj sólový projev. Ve výrazu je magický, uhrančivý a váhající - zejména, když má vzít na sebe zásadní odpovědnost a oživit umělou inteligenci poslední stisknutím spínače. Je vysoce perfektní zvlášť ve strojovém robotickém projevu. Mim, tanečník, performer plně okouzlující svým dokonalým projevem.

Celý projekt naplno udrží divákovu pozornost a vzhledem ke všem scénickým složkám je časově přiměřený. Hodný uvádění na EXPU 2020 v Dubaji, kde bude představený 28. října 2021, v den Vzniku samostatného československého státu. Laterna Magika má pod novým uměleckým vedením dobře nakročeno. Ne nadarmo platí pravidlo: být ostatním příkladem, tak jak to učinil Radim Vizváry, umělecký šéf, tentokrát v roli účinkujícího. Všechna čest.

www.narodni-divadlo.cz
 
| 11.10.2021 16:10:26 Josef Meszáros |             | Foto: Vojta Brtnický |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru