Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
Magická fontána - plná vizí a živlů Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Magická fontánaSpolečnost Pyroterra znovu uvádí na Křižíkově fontáně velkolepou živelnou show MAGICKÁ FONTÁNA. František Křižík, český technik, průmyslník a vynálezce, nemohl tušit kam až se dostane technika od roku 1891, kdy zprovoznil na Výstavišti u příležitosti Jubilejní zemské výstavy světelnou fontánu. Tvůrci představení Magická fontána nejenže pokračují v jeho vizích, ale divákovi také ukazují jak to všechno začalo. Ve výsledku se divák může těšit na živly: vodu, oheň a elektřinu.

Oproti Křižíkovi si tvůrci mohli dovolit projekce na vodní stěnu, představili Teslův transformátor, který i hraje. Ke slovu přišla nejmodernější technika v podobě synchronizované show dvaceti dronů. Samotné kostýmy tanečnic a tanečníků jsou rovněž obrazem současnosti. Na jevišti už chyběla jen choreografie…
Veškerá technika slouží člověku a ten ji musí používat s rozumnou mírou. Proto i tato show představuje příběh Františka Křižíka a jeho manželky Pavlíny. Historické prameny potvrzují, že měli spolu sedm dětí. Další příběh je spíš autorskou fabulací. Nicméně celé show jejich oddanost a láska velmi pomáhá. Efektní je zejména obrazec srdce na obloze, který vykouzlily drony a navázaly tak na pozemský krystal. Pasáž věnovaná ohni a bouři je skutečně živelná. Ke slovu přijdou nejen akrobaté s ohněm, ale plamenomety a další ohnivá zařízení.

Část věnovaná průmyslové revoluci představuje tanečníky jako pražské dělnictvo velmi stylizovaně. Patří k tomu vynález parního stroje, elektrické osvětlení a další.
Autor námětu a scénáře a režisér Marek Solnička dokázal velmi fantasticky využít veškerou techniku. Trysky a proudy vody dokázal ve spojení s led světly využít do největšího detailu. Divák je okouzlený nejen světelnými efekty, ale zejména živou produkcí hudby - živelnost podtrhují bubeníci.
Choreografie nabízí divákovy rovněž strhující zážitky od pravěkých rituálních tanců až po duety a sólová vystoupení.
Hudba Juraj Klička si velmi dobře poradil se všemi hudebními žánry - rocková balada, rytmická obřadní hudba až po lyrické pasáže. Velkým problémem show je vyladění zvuku. Chápeme, že všechny motory a další udělátka je třeba hudbou zastínit. Rovněž si musíme uvědomit, že daný prostor kvalitnímu zvuku nepřeje, ale přesto dnešní technika umí divy.

Magická fontána coby show je skutečnou oslavou lidského umu a vizionářství. Za vším se skrývá množství počítačů a techniků, ať už těch na scéně, kteří zajišťují scénické přeměny, až po ty, co sedí u ovládacích pultů nebo se starají na rampě o synchron dromů. Nemůžeme zapomenout ani na programátory. Ti stojí za všemi algoritmy, konstantami i proměnnými, náhodnou volbou, ale i přesným timingem. I těm patří dík. Tanečníci předvedli obrovský cit pro synchron s technickými prostředky.
To že základem fontány je voda, není třeba podtrhávat, ale i ta vytváří velkou proměnnou pro všechny zúčastněné. Představení nabízí kouzlo ve spojení živé produkce a techniky. Tato první vlaštovka si určitě najde své diváky pro které bude nabídnutá magie vstupenkou vtažení do děje plného kouzel, efektů a kvalitních výkonů tanečníků.

Námět, scénář a režie Marek Solnička; choreografie Jakub Dvořák, Monika Válková, Adéla Trejbalová, Dominika Červínková a Belinda Königová; hudba Juraj Klička; kostýmy Lucie Červíková.
Osoby a obsazení: František Křižík (Michal Pribylinec); Pavlína Křížíková (Adéla Adul Khaleg) a Královna ohně (Terezie Kovalová). Dále tančí Adéla Trejbalová, Adriana Štuková, Andrea Kheilová, Anna Tomková, Barbora Onderková, Barbora Smíšková, Belinda Königová, Daniela Mojžíšová, Ludmila Semelová, Vendula Skalická, Jan Lacina, Jan Bechyně, Karel Jinda, Mirek Kosík, Zdeněk Mareš, Marek Michlík a Ondřej Neruda.
Živé bicí: Oleg Sokolov, Radek Doležal a Matěj Diviš.

www.magickafontana.cz
 
| 20.6.2022 09:06:45 Josef Meszáros |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru