Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Recenze
 
Pes baskervillský - diváky nekousne Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
P. Oubram, V. Limr, T. Drápela (Pes baskervillský)Soubor činohry Jihočeského divadla uvádí na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově detektivní komedii PES BASKERVILLSKÝ Arthura Conana Doyla. Příběh o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi vyšel poprvé na pokračování v letech 1901 - 1902. Povídka o záhadné smrti pacienta Dr. Jamese Mortimera je považovaný za jeden z nejlepších. V repertoáru Jihočeského divadla je již od 11. června 2015. Posledního nastudování se dočkal v Městském divadle v Mladé Boleslavi v roce 2021.

Text pro Otáčivé hlediště Český Krumlov adaptovali Petr Zelenka a Olga Šubrtová. Režisér Petr Zelenka si s prostředím kolem Otáčivého hlediště umí dobře poradit. Jím zvolená komediální rovina je právě pro letní produkci velmi vhodná. Zelenka umí vést herce k přesnému vyvrcholení komediálních zápletek. Jeho styl mi trochu připomíná film ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA, který rovněž paroduje slavného detektiva. A tak se divák nemusí bát, když se místo skotských blat ocitne v těch jihočeských. Pravda u nás máme méně mlhy, ale s tím si divadelníci dokázali velmi dobře poradit. A k tomu je nutné připočítat akci s kočárem taženým koněm, záhady a různé nástrahy, s kterými si Holmes umí hravě poradit díky své hravé logice.

Herecky postava Sherlocka Holmese velmi sedí Pavlu Oubramovi. Jeho hrátky s kokainem a otravou jsou velmi kreativní diváky oceňované. Doktor John Watson Viktora Limra je rovněž správně nastavený ve své loajalitě k Holmesovi. Jeho nedokonalost spočívá v malém odhalování převleků a mimikrů ze strany detektiva.
Scéna Nikola Tempíra plně využívá všechny stezky a zejména letohrádek Bellarie. Celá inscenace Pes baskervillský vyniká skvělými aranžemi v davových scénách, výbornou kompozicí exteriérů, práce se světlem a hlavně výborně načasované otáčení diváků. Není divu, že Sherlock Holmes pracuje a vyšetřuje vše v kruhu, hledá logické dedukce i v nejmenších detailech. A ještě důležitá zmínka, herci vše zvládají bez mikroportů. Pes baskervillský diváky nekousne, jen vystraší svým štěkotem…


Arthur Conan Doyle Pes baskervillský
Adaptace Petr Zelenka a Olga Šubrtová; režie Petr Zelenka; scéna Nikola Tempír; kostýmy Vladimíra Fomínová; světelný design Martin Špetlík; choreografie Klára Lidová; hudba Daniel Šubrt; dramaturgie Olga Šubrtová.
Osoby a obsazení: Sherlock Holmes (Pavel Oubram); Doktor John Watson (Viktor Limr); Sir Henry Baskerville (Tomáš Drápela) ad.

www.otacivehlediste.cz
 
| 18.7.2022 10:07:05 Josef Meszáros |             | Foto: Petr Neubert |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru