Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LSS 2020 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
3 x Cirkus Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Cirque du Soleil: AmalunaCirque du Soleil: Amaluna
Na ostrově bohyní, amazonek a měsíčních fází prochází láska těžkými zkouškami. Ohromující artistické výkony ve výpravné show světoznámé zábavné společnosti (2012). Na tajemném ostrově, kde společně vládnou Měsíční bohyně, Paví bohyně, Větrná bohyně a Bohyně rovnováhy, žije královna Prospera, jež sama vládne nadpřirozenou silou. Má dceru Mirandu, která na prahu dospělosti poznává svou ženskost. Prospera způsobí bouři, kvůli které na ostrově ztroskotá princ Romeo. On a Miranda se do sebe zamilují. Jsou tu však i temné síly, k nimž mimo jiné patří poloještěr-polomuž Cali, který se do Mirandy zamiloval. Láska Romea a Mirandy tak musí podstoupit nejednu těžkou zkoušku...

Mimořádně působivá show světově proslulé společnosti Cirque du Soleil je velmi volně inspirována klasickou fantaskní hrou Williama Shakespeara Bouře. Měla premiéru 19. dubna 2012, tradičně v kanadském Montrealu. Název Amaluna znamená v překladu „Matka luna“ a vystihuje právě ženskost jako ústřední motiv celého představení (v souladu s tím je doprovodná kapela tentokrát složena výhradně z žen). Oproti ostatním představením obsahuje jeviště méně mechanických vymožeností a žádné vizuální efekty; o to větší důraz však tvůrci kladou na kostýmy, emoce a především na nesmírně nápaditou choreografii a špičkové provedení artistických čísel. Cirque du Soleil zde opět posunul hranice výrazových možností moderního cirkusu a potvrdil svou vůdčí pozici v tomto zábavním odvětví.
Vysílání: 31.12., 21.00 hod., ČT art
Opakování: 02.1., ČT2

Cirkus
Oscarem oceněná bláznivá komedie o tom, že dělat legraci a smích není vůbec jednoduché. Americký film (1928). Hlavní role, scénář a režie Charles Chaplin. Dále hrají H. Bergman, A. Austin, A. E. Garcia, M. Kennedyová, H. Crocker a další (S českými mezititulky). Hrdinou příběhu, je bez práce a peněz stále hladový Tulák, kterého právě pronásleduje policie, neboť jej považuje za kapesního zloděje. Při honičce je zahnán do manéže cirkusu. Svými komickými pády i jednáním nešiky probudí v divácích tolik bouřlivého smíchu a nadšení, že se jej ředitel cirkusu rozhodne zaměstnat jako klauna. Později se hodlá stát skutečným umělcem a získat lásku přitažlivé krasojezdkyně... Do příběhu plného humoru i sentimentu, přimíchal scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin také trochu ze smutné a bolestné reality života chudých lidí, současně ukazuje, jak obtížné je diváky v manéži zaujmout. Vedle obdivuhodné choreografie tento snímek i dnes může zaujmout gagy, klaunskou komikou a mistrovským ztvárněním Tuláka. V roce 1928 Charlie Chaplin za Cirkus získal Oscara, v podobě Zvláštní ceny udělené současně za scénář, herecký výkon a produkci filmu. Film byl původně natočen beze zvuku, také k němu později byla dodána hudba, kterou napsal Charlie Chaplin.
Vysílání: 31.12., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 02.1., ČT2

Umění čínských akrobatů
Přehlídka dokonalých artistických výkonů. Čínský dokument. Historie čínské umělecké akrobacie je dlouhá přes dva tisíce let a je součástí staré čínské kultury. V současné Číně se akrobacie stala skutečným uměním a těší se velké přízni a vytrvalému zájmu. Dokumentární film přináší záznamy vystoupení předních čínských akrobatů a skupin a vyvrcholí ukázkou z rozcvičky mladých mnichů z pověstného kláštera Šao-lin, budoucích mistrů bojového umění.
Vysílání: 01.1., 02.00 hod., ČT art
 
| 21.12.2015 09:12:48 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru