Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama I♥MAMMA (/Divadlo ABC) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Velikáni V+W Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jan Werich a Jiří VoskovecÚsměvy V+W
Jaromír Hanzlík představuje tvorbu Jiřího Voskovce a Jana Wericha, autorů legendární hry Vest pocket revue, od jejíž premiéry uplyne v těchto dnech 90 let (2001). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech nám Jaromír Hanzlík přiblíží společnou filmovou tvorbu dvou velikánů české předválečné divadelní a filmové komedie Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Jejich společná tvorba, která se naplno uplatnila v Osvobozeném divadle, má dodneška bezpočet obdivovatelů. První hrou Osvobozeného divadla v autorství Voskovce a Wericha byla dnes již legendární Vest pocket revue, od jejíž premiéry 19. 4. 1927 uplyne v těchto dnech 90 let. I když politický režim a události po únoru 1948 tyto výjimečné komiky navždy rozdělily – Voskovec se vrátil do amerického exilu a Werich zůstal v Československu – jejich souputnictví pokračovalo až do jejich smrti, bez ohledu na geografickou vzdálenost, která je dělila. Nebudeme-li ale počítat různé reklamní projekty, mohli jsme Voskovce a Wericha společně spatřit pouze ve čtyřech předválečných filmech – Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup a Svět patří nám, které si připomeneme formou filmových ukázek.
Vysílání: 17.4., 21.35 hod., ČT art

Hledání ztraceného času: V+W známí i neznámí (1)
U příležitosti 90. výročí premiéry první inscenace V+W v Osvobozeném divadle, Vest pocket revue, uvádíme střihové pásmo předválečných snímků Voskovce a Wericha vzniklých mimo filmové studio (1995). Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch. Slavná komická dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich po sobě zanechala nejen čtyři hrané filmy, které se hrají dodnes, ale také řadu pozoruhodných amatérských snímků. Kamera byla již při otevírání jejich Osvobozeného divadla představením Vest pocket revue v roce 1927, na které vznikla originální filmová reklama. Zachyceno bylo i velkolepé přivítání nic netušícího tvůrce filmu Svět patří nám Martina Friče v divadelních kostýmech zosnované právě Werichem a Voskovcem. Objektiv kamery zachytil i Voskovcovo rodinné zázemí a v druhé polovině třicátých let politickou činnost dvojice proti německé agresi - ve skeči určeném zahraničnímu publiku i v naléhavém proslovu dětem na letním táboře v Sudetech. Psal se rok 1938 a brzy nato následoval odchod obou umělců do zámoří. Snímkům natočeným během jejich exilového období bude věnována druhá část pořadu.
Vysílání: 17.4., 22.10 hod., ČT art

Hledání ztraceného času: V+W známí i neznámí (2)
Druhý díl střihového pásma představí unikátní exilové a poválečné snímky Voskovce a Wericha (1995). Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch. V druhé části střihového pořadu se dozvíme, že na podzim roku 1938 muselo Osvobozené divadlo ukončit svou činnost a jeho protagonisté se zachránili útěkem do Ameriky. Jan Werich vzal s sebou i amatérskou 8mm kameru a pořídil unikátní záběry z exilového života své i Voskovcovy rodiny. Po válce se V+W společně objevili před filmovou kamerou již pouze jedinkrát v natočené části představení propagující hospodářskou dvouletku. Jiří Voskovec se vrátil do Ameriky, kde se stal hojně obsazovaným hercem, Werich zůstal a jeho kariéra trpěla opakovaně se vracejícími zákazy. V průběhu následujících desetiletí si nacházel čas amatérsky zaznamenávat svůj rodinný život i blízké přátele. Završením pořadu je unikátní a ve své době neodvysílaný snímek Československé televize, v němž Jan Werich v roce 1970 blahopřeje k ocenění Miroslava Horníčka. Sám jeho dlouholetý herecký kolega byl při této opožděné premiéře v rámci natáčení osobně přítomen.
Vysílání: 17.4., 22.30 hod., ČT art
 
| 10.4.2017 16:04:26 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru