Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Tanec Praha Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Lidé z manéže Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Lidé z manéže - Ctibor TurbaLidé z manéže (1/10)
Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba. V tomto dílu se seznámíme s historií prvních českých cirkusových podniků a připomeneme výjimečné artisty 19. století (2003). Připravili V. Novák a B. Rychlík.
Svět romantiky, fantazie, dobrodružství, ryzího komediantství a umění, nebo jen pouťová atrakce pro ukrácení chvíle? Co víc patří k cirkusům? Kde se vzaly v českých zemích a na Moravě a jak dlouhou mají tradici? Co všechno prožily a jaká je jejich dnešní tvář?

Jaký byl a je život v maringotkách či karavanech, harcujících se od jara do listopadu po světě? Na tyto a mnoho dalších otázek nabídne odpověď desetidílný dokumentární seriál o historii českých cirkusů a varieté Lidé z manéže, který pro Českou televizi natočil režisér Břetislav Rychlík. Spoluautorem seriálu je Vlastimil Novák, umělecký šéf činohry mosteckého divadla a průvodcem legenda české pantomimy, Ctibor Turba.
V prvním dílu se seznámíme s historií prvních českých cirkusových podniků (cirkusu Beránkova, Slezákova a Peterkova) a připomeneme si výjimečné artisty 19. století (František Němeček, Antonín Zajíc alias Mistr Donato, Alois Ferdinand alias Emil Maria Vacano a Marie Slavíková alias Miss Ella). Tuto historizující linii doplňují autentické výpovědi českých artistů současnosti (Ladislav Kaiser, jehož rod provozuje provazochodectví a loutkářství od poloviny 18. století, Karel Berousek či Karel Hasse) a spisovatele Václava Cibuly.
Vysílání: 05.9., 14.15 hod., ČT2; Opakování: 11.9., ČT2
 
| 28.8.2017 01:08:42 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru