Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
František Filipovský – 110 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
František Filipovský Velký mistr malých rolí
Všestranný herec, od jehož narození dnes uplyne 110 let. Představitel nezapomenutelných figurek od studentů až po roztomilé staříky ve vzpomínkách dcery Pavlíny, vnuček a kolegů L. Skořepové, M. Nesvadby, L. Lipského a dalších (2005). Režie P. Lokaj. V cyklu Příběhy slavných máte možnost zhlédnout dokument režiséra Petra Lokaje o jednom z nejosobitějších komiků českého divadla a filmu – Františku Filipovském. Do povědomí české kulturní obce se dostal nejen díky skvěle ztvárněným divadelním a filmovým rolím, ale také jako rozhlasový interpret próz Karla Čapka a Karla Poláčka, i jako vypravěč pohádek, moderátor a konferenciér. Nepříliš známá je také řada jeho vystoupení v pořadech uměleckého přednesu, kdy měli diváci neopakovatelnou možnost spatřit jeho cit pro českou řeč a umění, s jakým spojoval recitaci s pohybem, mimikou a účelným gestem. Nezapomenutelné je i jeho působení v dabingu, kde si automaticky Filipovského hlas spojujeme s filmovými postavami francouzského komika Louise de Funèse. Na velkého mistra malých rolí, od jehož narození dnes uplyne 110 let, vzpomínají příbuzní, kolegové a přátelé P. Filipovská, D. Klein, J. Suchý, M. Nesvadba, L. Lipský, L. Skořepová, J. Tvrzník a další.
Vysílání: 23.9., 15.05 hod., ČT1
Opakování: 27.9., ČT1

Nezralé maliny
Slavný televizní film o přetrvávající síle přátelství (1980). Hrají: M. Nedbal, L. Pešek, O. Sklenčka, F. Filipovský, J. Šejbalová, B. Prokoš, J. Patočka, Č. Řanda, D. Hajská a další. Scénář J. Hubač. Kamera V. Opletal. Režie F. Filip. Televizní film z roku 1980 je dílem dvou renomovaných tvůrců: scenáristy Jiřího Hubače a režiséra Františka Filipa. V Hubačově uměleckém ztvárnění se příběh o sjezdu abiturientů píseckého gymnázia po padesáti letech stává silnou výpovědí o přetrvávající síle přátelství a také dramatickou konfrontací lidských osudů a charakterů. V režii Františka Filipa a v podání našich předních herců, jmenujme M. Nedbala, L. Peška, O. Sklenčku, F. Filipovského (od jehož narození právě v těchto dnech uplyne 110 let) a J. Šejbalovou, se z postav scénáře staly nezapomenutelné lidské osudy Šány, Beďára, Pinďase, Ády a Marie. I proto je možné toto dílo považovat za televizní klasiku. Nezralé maliny byly vyznamenány Hlavní cenou a Cenou diváka na MTF Zlatá Praha 1981.
Vysílání: 23.9., 16.00 hod., ČT1,
Opakování: 28.9., ČT1

Úsměvy Františka Filipovského (tentokrát televizní)
Jaromír Hanzlík představuje televizní tvorbu legendárního herce a komika, který by včera oslavil 110. výročí narození (2006). Režie P. Vantuch. Spolu s Jaromírem Hanzlíkem si připomeneme televizní tvorbu vynikajícího herce a komika, Františka Filipovského (23. 9. 1907 – 26. 10. 1993), který by včera oslavil 110. výročí narození. Tento velký český herec se v našem cyklu objevil již před mnoha lety, dnes se ovšem zaměříme výlučně na jeho televizní tvorbu. František Filipovský k Československé televizi neodmyslitelně patřil a stál takříkajíc u její kolébky. V televizním archivu můžeme najít stovky pořadů, ve kterých účinkoval, a ve velké většině jsou to pořady zábavné. My si některé z nich připomeneme krátkými ukázkami. A těšit se můžete i na malé překvapení – uvidíte Františka Filipovského v akci, když daboval Luise de Funèse.
Vysílání: 24.9., 08.15 hod., ČT1
 
| 4.9.2017 12:09:04 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru