Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Husa na provázku v letech 1984-1986 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Husa na provázku Husa na provázku (5/10)
Nové přístupy. Legendární divadlo v letech 1984-1986. Scénář a režie A. Kisil (Premiéra). V této době připravil režisér Peter Scherhaufer další dva projekty, které se zásadním způsobem odlišovaly od běžných divadelních žánrů. Šlo o projekty tzv. "nové opery" a "nového baletu". Na motivy z Velké francouzské revoluce a životních osudů jejího šéfa tajné policie Josefa Fouchého vznikla kompozice s názvem Chameleon. Jako "nový balet" byla pojmenována variace na hru Bertolta Brechta Zadržitelný vzestup a pád Artura Uie, která se hrála jako Balet makábr aneb Hommage a B. B. Eva Tálská připravila originální dětské představení Svolávám všechny skřítky, v němž se zcela smývala hranice mezi diváky a herci a také básnickou skladbu Jaroslava Seiferta Píseň o Viktorce. A to v době, kdy se o básníkovi nesmělo mluvit a ledy kolem jeho jména dávno nebyly prolomeny Nobelovou cenou. Další proskribovaný autor Bohumil Hrabal se objevil se svým románem Obsluhoval jsem anglického krále pod titulem Rozvzpomínání v režii Iva Krobota.
Vysílání: 12.10., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art., 17.10., ČT art

Chmelnice v Divadle na provázku
Limericky Edwarda Leara ve zkrácené verzi představení Příběhy dlouhého nosu a v originálním podání Divadla Husa na provázku (1992). Hrají: P. Zatloukal, V. Svoboda, V. Javorský, J. Pecha, J. Kolařík, M. Havelka, V. Hauser, H. Vaňková, I. Hloužková a I. Žáčková. Překlad A. Přidal. Scénář a divadelní režie Eva Tálská. Kamera M. Čvorsjuk. Televizní režie M. Šteindler. Dnes legendární představení Příběhy dlouhého nosu mělo premiéru 12. února 1982 v tehdejším Divadle na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku). Na půdorysu tzv. nonsensové poezie se v něm geniálně spojila imaginace a klaunství výrazné éry divadla. Autorka a režisérka Eva Tálská si vzala jako základ verše, tzv. limeriky anglického spisovatele Edwarda Leara, které kongeniálně pro toto představení přeložil Antonín Přidal (mimochodem teprve poté byly vydány knižně). A herci zapojili do svého jevištního řádění i diváky. Příběhy dlouhého nosu završily dramaturgickou řadu "králů nonsensu" Morgensterna, Carrolla a Leara – jedinečnou trilogii inscenací kmenové autorky a režisérky divadla Evy Tálské.
Představení bylo zachyceno v klubu na Chmelnici v roce 1992, tedy před pětadvaceti lety, ale nic neztratilo na své hravosti a zábavnosti.
Vysílání: 12.10., 21.40 hod., ČT art

Písničky Divadla na Provázku
Koncert, který připomněl muzikál Balada pro banditu i další proslulé "provázkovské" inscenace (1983). Účinkují: M. Donutil, I. Kelarová, M. Havelka, A. Ambrová, M. Maláčová, J. Pecha a další. Scénář a režie J. Vanýsek. Pojďme si připomenout fenomén Divadla na Provázku od doby, kdy se hnutí Husa na provázku poprvé představilo v Procházkově síni Domu umění veřejnosti. Záštitu nad vznikajícím souborem převzal Dům umění a především jeho ředitel A. Kroupa a prvním uměleckým vedoucím byl pedagog a dramaturg Bořivoj Srba. K autorskému týmu pak patřili přední osobnosti brněnského kulturního života L. Kundera, P. Oslzlý, P. Scherhaufer, E. Tálská, M. Štědroň a dramatik Milan Uhde. Teprve po sametové revoluci v roce 1989 mohl být Milan Uhde oficiálně uveden jako spoluautor nejen Balady pro banditu, ale všech dalších inscenacích Divadla Husa na Provázku. Do té doby totiž patřil na seznam zakázaných spisovatelů a jeho tvorba se nesměla publikovat. V počátcích soubor tvořili posluchači Janáčkovy akademie v Brně, v roce 1972 bylo divadlo profesionalizováno a Provázek, jak se lidově označuje, získává postupně na popularitě, účastní se i zahraničních festivalů a vstupuje do mezinárodního hnutí alternativních divadel. Tvůrci pořadu Písničky Divadla na Provázku vybírali většinou z představení, uváděných v 80. letech, a tak uvidíte ještě velmi mladé tváře M. Donutila, J. Pechy, I. Kelarové, M. Maděriče, M. Havelky, P. Zatloukala a dalších.
Vysílání: 12.10., 22.40 hod., ČT art
 
| 25.9.2017 16:09:07 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru