Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 16. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Míla Myslíková (Samotářka Míla)Samotářka Míla
Maminka z Básníků i paní Důrová z Rozmarného léta a další nezapomenutelné postavy zajímavé herečky, která by letos oslavila 85. narozeniny, ve vzpomínkách J. Gýrové, P. Kříže, D. Kleina, J. Menzela, V. Jandáka a dalších (2008). Dokument J. Počtové. Štěpánova maminka ze série filmů o básnících, zbytnělá manželka hlavního vltavského vodníka z filmu Jak utopit doktora Mráčka, rozšafná paní vedoucí z Holek z porcelánu a především paní Kateřina Důrová z Rozmarného léta – to jsou role herečky Míly Myslíkové, jejíž nedožité 85. narozeniny si letos připomínáme. Tyto role ji činí nesmrtelnou. Když si připomeneme tyto nepřehlédnutelné paninky, napadne nás, jak je možné, že o jejich hlavní představitelce víme ve skutečnosti tak málo. Zavinila to její introvertní povaha, některá osobní ztroskotání ve vztazích, na které nejvíc sázela, nebo pozdější nemoc či sympatie k Sektě sv. Grálu? Neměla děti, ale psala pro ně pohádky, neměla velký majetek, ale největší bohatství nacházela na cestách od člověka k člověku a třeba i po daleké Skandinávii. Měla dar rozdávat energii a pozitivně ovlivňovat chování těch, kteří byli kolem ní. Ke konci života ji trápily choroby, vzdálila se světu i některým přátelům. Nikdy neměla velké role, ale dokázala těm malým vdechnout punc výjimečnosti. Pavel Landovský o jejím herectví říká: "Byla to dáma, která vždycky věděla, co říká, co dělá a vždy to mělo odraz ve skutečnosti." Vedle něj na ni vzpomínají J. Menzel, V. Jandák, D. Klein, P. Taussig, P. Kříž, J. Gýrová a jiní.
Vysílání: 20.4., 15.40 hod., ČT1
Opakování: 26.4., ČT1, Příběhy slavných... Míla Myslíková – 85 let

Život herečky a zpěvačky Ljuby Hermanové podle Jana Špáty
Portrét herečky a zpěvačky, která zářila v Osvobozeném divadle, Divadle Na zábradlí i na mnoha dalších scénách a od jejíhož narození v nadcházejících dnech uplyne 105 let (1995). Režie J. Špáta. Herečka a zpěvačka Ljuba Hermanová (23. 4. 1913 – 21. 5. 1996), od jejíhož narození pozítří uplyne 105 let, byla úctyhodnou ženou, která přežila dvě světové války a čtyři manželství. V roce 1995 ji s jemnou ironickou nadsázkou "zachytil" kameraman a režisér Jan Špáta. Zdá se až neuvěřitelné, že ji tehdy bylo přes osmdesát let. Pro tvůrce jejího portrétu byla Ljuba symbolem "věčné" duševní i fyzické krásy. Začínala ve smíchovské Aréně, byla hvězdou Osvobozeného divadla, je považována za zakladatelku českého šansonu. Celý život byla velice populární a stala se idolem pro několik generací. I v jednaosmdesáti letech zazpívala, jako kdysi, píseň z jedné stařičké filmové komedie: "...jsem děvče s ďáblem v těle" – a divák by jí tato slova bez problémů uvěřil.
Vysílání: 21.4., 07.55 hod., ČT1

Úsměvy Lubomíra Lipského
Spolu s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomíná skvělý herec a komik, který by v těchto dnech oslavil významné životní jubileum, na své televizní role (2007). Režie P. Vantuch. Skvělý herec a komik Lubomír Lipský (19. 4. 1923 – 2. 10. 2015), který by v těchto dnech oslavil 95. narozeniny, byl legendou nejen divadelní a filmovou, ale také legendou televizní. Prvně stál před televizními kamerami v roce 1953, to se ještě vysílalo živě z Měšťanské besedy. Před televizní kamery se vracel pravidelně v nezapomenutelných rolích. S Jaromírem Hanzlíkem vzpomene pan Lipský na své nejstarší televizní pořady, samozřejmě i na legendární Charleyovu tetu nebo seriál Tři chlapi v chalupě a zavzpomíná i na své herecké kolegy a humorné okamžiky.
Vysílání: 22.4., 08.15 hod., ČT1, Lubomír Lipský – 95 let
 
| 9.4.2018 11:04:47 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru