Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 19. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Karel AugustaLucerna
Plejáda hereckých osobností v klasické národní báchorce Aloise Jiráska (1967). Hrají: V. Fialová, R. Brzobohatý, J. Pivec, R. Lukavský, L. Dostalová, J. Obermaierová, V. Vejražka, R. Deyl, B. Záhorský, S. Beneš, Z. Štěpánek, V. Menšík, I. Janžurová, J. Kemr a další. Kamera V. Opletal. Scénář a režie F. Filip. Pro dnešní sváteční den jsme pro vás připravili jeden z klenotů dramatické tvorby, velmi zdařilou televizní adaptaci jedné z nejznámějších a nejhranějších her A. Jiráska, jehož díla ani v časovém odstupu neztrácí nic na své působivosti a sdělnosti. Vzniklo líbezné a moudré dílo s pozoruhodně vystiženou atmosférou realisticko-pohádkového motivu samotné předlohy. Zobrazuje něco z národní české povahy, tu poddajnost a posluhování vrchnosti, ale i rebelující duch a touhu po svobodě. Zachycuje mistrovství celé řady nejvýznamnějších herců té doby. Vznešenou a krásnou kněžnu si zahrála V. Fialová, coby hrdého a statného mlynáře můžeme obdivovat R. Brzobohatého. Přesnou charakterizací své postavy vyniká J. Pivec v roli pana vrchního ze zámku, skvělou dvojici vytvořili herecké legendy Z. Štěpánek a J. Kemr v postavách vodníků Ivana a Michala. Manžele Kláskovy si s temperamentem sobě vlastním zahráli V. Menšík a I. Janžurová, muzikanty zpodobnili B. Záhorský a R. Deyl, Haničku mladičká J. Obermaierová, bábu doyenka L. Dostálová a R. Lukavský hrál učitelského mládence Zajíčka.
Televizní Lucerna v režii F. Filipa měla premiéru na Štědrý večer roku 1967 a každá repríza jen potvrzuje, že jde o vynikající inscenaci.
Vysílání: 08.5., 06.00 hod., ČT1, Pro pamětníky...

Herec od Boha
Karel Augusta, výrazný herec nejen malých rolí, který nás opustil před 20 lety, ve vzpomínkách příbuzných, kolegů a přátel (2003). Režie M. Dolenský. Karel Augusta – muž se jménem jako stvořeným pro komika. Zdá se to neuvěřitelné, ale na začátku herecké kariéry byl Karel Augusta opravdu "augustem", klaunem a konferenciérem v německém cirkusu Aeros. Zpočátku chtěl být velkým komikem, potom se takovému označení bránil, aby na sklonku života přijal svou roli. Stal se nezapomenutelným hercem malých rolí. Poté, co vystudoval konzervatoř a následně i DAMU, získal své první opravdové angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Počátkem 70. let se dostal do Prahy, kde se, po nepříliš šťastných začátcích, naplno rozzářila jeho hvězda v Divadle Na zábradlí. Ve srovnání s úspěchy na divadelním jevišti mu film neposkytl zdaleka tak výrazné příležitosti – vlastně mu jich nabídl hodně, ale většinou jen střední, malé nebo epizodní role. Jeho jméno bylo přesto uvedeno pod více než sto padesáti filmovými tituly. Když 31. května 1998 zemřel, mluvilo se o komikovi, mistrovi malých rolí, ze kterých si ho lidé nejvíce pamatovali. Bohužel velké filmové nebo televizní role se nikdy nedočkal. Na výrazného herce nejen malých rolí, od jehož úmrtí letos uplyne 20 let, vzpomínají příbuzní a kolegové v dokumentu režiséra Martina Dolenského.
Vysílání: 11.5., 15.40 hod., ČT1
Opakování: 17.5., ČT1, Příběhy slavných... Karel Augusta – 20 let od úmrtí
 
| 30.4.2018 12:04:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru