Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Nine (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 27. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Co tomu říkáte, pane Werich?Úsměvy Ladislava Boháče
Jaromír Hanzlík představuje role výrazného herce, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 40 let (2007). Režie P. Vantuch. V dnešním pořadu si spolu s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme významného herce Národního divadla a také oblíbeného milovníka z filmů třicátých let Ladislava Boháče (14. 4. 1907 – 4. 7. 1978), od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 40 let. Byl Karlem Hynkem Máchou i oblíbeným profesorem nezbedných maturantů (Škola základ života), byl partnerem Zdenky Sulanové, když jako Madla zpívala Evropě. Po válce se stal na čas i ředitelem Národního divadla a hrál zásadové a nekompromisní muže, jakým byl například mlynář v Jiráskově Lucerně. Na svého kolegu a také ředitele zavzpomíná herečka Luba Skořepová a my ještě připomeneme, že Ladislav Boháč byl i u začátků televizního vysílání.
Vysílání: 08.7., 09.05 hod., ČT1

Co tomu říkáte, pane Werich?
Na aktuální témata roku 1968 se ptá Vladimír Škutina a odpovídá občan Jan Werich (1968). Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptá Jana Wericha na různá témata, která se ale vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes uvidíme první z nich, které se týká politického tání a touhy po reformě socialismu.
Vysílání: 04.7., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art

Na plovárně s Ladislavem Smoljakem
Rozhovor Marka Ebena s oblíbeným hercem a režisérem (2001). Režie J. Hojtaš. Hostem Marka Ebena dnes bude populární režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak (9. 12. 1931 – 6. 6. 2010), který byl jedním ze zakladatelů a klíčových postav Divadla Járy Cimrmana. Smoljak vystudoval matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické a poté působil jako středoškolský učitel. V 60. letech nastoupil jako redaktor do redakce Mladého světa a později v 70. letech působil v deníku Mladá fronta. V té době také napsal své první filmové scénáře ve Filmovém studiu Barrandov. Spolu se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem založili v druhé polovině 60. let legendární Divadlo Járy Cimrmana. Tomuto fiktivnímu géniovi bude věnována značná část dnešního rozhovoru, stejně tak jako autorské spolupráci dvojice Smoljak–Svěrák na divadelních hrách i filmových komediích.
Vysílání: 04.7., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 05.7., ČT art., 08.7., ČT2

V takový krásný společnosti
Miroslav Horníček vypráví moudře i s humorem o genialitě (2000). Kamera a režie J. Eisner. V cyklu Moudra starého klauna dostala řada osobností příležitost vyjádřit se k různým tématům. Jedním z prvních byl herec a spisovatel Miroslav Horníček, který vtipně glosoval herecké umění, divadlo nebo malířství. Kdo je geniální autor? Kdy je možné nazvat dílo klasickým? Kdo to určil nebo určí? Takové a podobné otázky si Miroslav Horníček klade v této epizodě a také se na ně s moudrostí a vtipem pokouší odpovědět.
Vysílání: 04.7., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art., 09.7., ČT art
 
| 25.6.2018 11:06:44 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru