Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Mne blesk se dotekl (NdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Divadelní tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
W. Matuška a M. Donutil na ŽofíněMiroslav Donutil na Žofíně
Neuvěřitelné historky, veselé písničky a atraktivní hosté v zábavném pořadu oblíbeného herce (1999). Spoluúčinkují: W. Matuška, L. Finková, J. Stuhr a Boom Band Jiřího Dvořáka. Režie F. Polák. Objeví-li se pořad s Miroslavem Donutilem coby hostitelem, je jeho úspěch zaručen. Tentokrát si na Žofín pozval polského herce, režiséra, scenáristu a pedagoga Jerzyho Stuhra, který se proslavil ve filmové komedii Sexmise. Hovořili o strastech a pomíjivosti slávy populárních herců i zkušenostech s příliš nadšenými diváky. V programu se objeví též Waldemar Matuška (1932-2009), který přednese legendární Terezu skladatele Jiřího Šlitra a textaře Jiřího Suchého, a M. Donutil si zazpívá s Lindou Finkovou píseň Kdybych byl princem v Tróji z představení Pohádka máje v Divadle na provázku. Proslulý bavič a moderátor v necelých sedmdesáti minutách postupně hovoří o staré herecké gardě (J. Pivec, K. Höger, J. Sovák, M. Kopecký), zážitcích v cizině, rozmarech filmových režisérů i setkání s americkým hercem Michaelem Douglasem na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Vysílání: 10.8., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Jana Krause
Hostem Jaromíra Hanzlíka je herec a moderátor, který v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si bude Jaromír Hanzlík povídat s hercem a moderátorem Janem Krausem (*15. 8. 1953), který v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum. V televizi a ve filmu začal působit v poměrně raném věku, můžeme si ho pamatovat například z filmů Dívka na koštěti nebo Jak se budí princezny. V posledních letech se vedle herectví stále více věnuje televizní zábavě a moderování, u diváků boduje zejména díky jedinečnému sarkastickému humoru. Jak je již zvykem, hereckou dráhu Jana Krause si připomeneme řadou filmových ukázek, které Kraus doprovodí humorným komentářem.
Vysílání: 12.8., 09.05 hod., ČT1

Bratři Karamazovi (3/3)
Vztah tří bratří k osudu, lásce a Bohu v psychologickém dramatu podle románu F. M. Dostojevského. Sovětský film (1969). Hrají: K. Lavrov, M. Uljanov, A. Mjagkov, L. Pyrjevová a další. Režie Ivan Pyrjev Náročný Dostojevského román nebyl do filmové řeči adaptován mnohokrát: kromě filmu Richarda Brookse z roku 1958 a několika seriálových zpracování stojí za zmínku nápadité zcizovací uchopení příběhu, které natočil v roce 2008 český režisér Petr Zelenka pod názvem Karamazovi. Třídílná sovětská adaptace z roku 1969 se vyznačuje minimálním výskytem filmařských „ozdob“: v centru pozornosti zůstává Dostojevského text, interpretovaný herci v takřka divadelním podání. Režisér Ivan Pyrjev měl již na kontě mimo jiné filmové zpracování Dostojevského Idiota a Bílých nocí. Bratři Karamazovi se měli stát jeho posledním dílem: v průběhu natáčení zemřel, pod posledním dílem jsou tak jako režiséři podepsáni představitelé hlavních rolí Kirill Lavrov a Michail Uljanov. Film uvádíme s původním dabingem v režii K. M. Walló.
Část třetí: Pár týdnů po vraždě otce se Ivan Karamazov od Smerďakova dozvídá, co se osudného večera přihodilo. Smerďakov předstíral záchvat padoucnice, zavraždil starého Karamazova a vše přichystal tak, aby byl obviněn právě Dmitrij. Za svolení k vraždě považoval Smerďakov Ivanův odjezd do Moskvy. Toho samého večera se vrah oběsí a Ivan se pod tíhou morální odpovědnosti duševně zhroutí.
U soudu vše svědčí proti Dmitrijovi a pomstychtivá Kateřina Ivanovna mu svým svědectvím ještě přitíží. Ivan jediný zná pravdu a chce se přihlásit k odpovědnosti za otcovu smrt, kvůli jeho nemoci ale soud nevezme jeho výpověď na vědomí. Dmitrij Karamazov je odsouzen ke dvaceti rokům práce na Sibiři a Grušeňka odjíždí s ním.
Vysílání: 07.8., 20.20 hod., ČT art

Co tomu říkáte, pane Werich?
Na aktuální témata roku 1968 se ptá Vladimír Škutina a odpovídá občan Jan Werich (1968). Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptal Jana Wericha na různá témata, která se ale vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes se ohlédneme za bouřlivou atmosférou posledního červencového týdne a Jan Werich v té souvislosti vzpomene Masarykova slova o svobodě, demokracii a důležitosti objektivního pohledu na společenské dění.
Vysílání: 08.8., 20.20 hod., ČT art

V takový krásný společnosti
Zamyšlení Vlastimila Brodského nad jeho působením v rozhlase (2000). Režie J. Eisner. V cyklu V takový krásný společnosti jsme navštívili na chalupě v Jizerských horách výjimečného herce Vlastimila Brodského. Svěřil se nám o příčinách své skepse, kterou zdědily i jeho děti, vyznal se také ze své touhy být v příštím životě malířem a zavzpomínal na své působení v rozhlase, které bylo velice šťastným obdobím jeho herecké kariéry.
Vysílání: 08.8., 01.10 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art
 
| 30.7.2018 13:07:44 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru