Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmová adaptace Jindřich VI. Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jindřich VI. Jindřich VI. (1. díl)
Zle je Anglii, když růže bílá s červenou se sváří. Filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara. Britský film (2015). Hrají: T. Sturridge, H. Bonneville, S. Okonedo, A. Dunbar, B. Miles, J. Watkins, S. West, S. Townsend, A. Lesser, M. Gambon, S. Hawkinsová, L. Morganová a další. Režie Dominic Cooke (V anglickém znění s titulky). Druhá řada britské série z produkce BBC bezprostředně navazuje na řadu první, jež vznikla jako součást Kulturní olympiády, hlavního doprovodného programu LOH 2012 v Londýně. První řada představila Shakespearovu druhou historickou tetralogii (Richard II., Jindřich IV. - 1. díl, Jindřich IV. - 2. díl a Jindřich V.), sledující vzestup rodu Lancastrů od sesazení krále Richarda II. až po triumfální vítězství Jindřicha V. v bitvě u Azincourtu a smír s Francií korunovaný královským sňatkem.

Druhá řada, coby završení celého projektu, zpracovává Shakespearovu první historickou tetralogii (trojdílný Jindřich VI. a Richard III.) a zaměřuje se naopak na pád mocné Lancasterské dynastie, završený nástupem Tudorovců. Na produkci se i tentokrát podílel oscarový režisér Sam Mendes, režie se ujal Dominic Cook, který dříve zastával funkci uměleckého šéfa londýnského Royal Court Theatre. Jednotlivé hry jsou zpracovány navýsost filmovým způsobem, aniž by se zpronevěřily původnímu divadelnímu textu – pouze Jindřich VI. je na rozdíl od tradiční trojdílné podoby zpracován ve dvou filmech. Ke špičkové úrovni realizace, která je u britské televizní tvorby samozřejmostí, patří i hvězdné herecké obsazení. Snad největší očekávání vzbuzuje Benedict Cumberbatch (celosvětově známý především jako představitel geniálního detektiva v novátorsky pojaté sérii Sherlock) v roli Richarda, jíž se v minulosti na filmovém plátně zhostily takové veličiny jako Laurence Olivier (v adaptaci z roku 1955, již sám režíroval) či Ian McKellen (ve filmu Richarda Loncrainea z roku 1995). V sérii se dále objeví Judi Denchová, Hugh Bonneville, Sally Hawkinsová, Samuel West, Michael Gambon, Anton Lesser, Keeley Hawesová a další známé i méně známé tváře britského filmu a televize. Tak jako první řadu i tu druhou uvedeme v původním znění s českými titulky renomovaného překladatele a předního znalce Shakespearova díla Jiřího Joska.

První epizoda druhé řady britské série V kruhu koruny v sobě spojuje dvojici historických her, které William Shakespeare napsal zřejmě v roce 1591. Konkrétně jde o divadelní hru Jindřich VI. (1. díl) a podstatnou část hry Jindřich VI. (2. díl). Film začíná bezprostředně po pohřbu Jinřicha V. - Anglie a území, která Jindřich V. získal ve Francii, jsou nyní v rukou jeho malého synka Jindřicha VI. a protektora království Humphreyho z Glostru. Politický systém se však začíná v důsledku osobních konfliktů a žárlivosti mezi významnými šlechtici povážlivě rozpadat, což v konečném důsledku hrozí jak ztrátou dobytých území na kontinentu, tak vypuknutím otevřené občanské války, která vstoupí do historie jako tzv. války růží.
Vysílání: 14.10., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 19.10., ČT art, V kruhu koruny II
 
| 1.10.2018 02:10:52 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru